Biały nalot na liściach czyli mączniak prawdziwy i mączniak rzekomy

Mączniak prawdziwy to choroba roślin z rodziny różowatych. Wywołują ją grzyby, którym sprzyja wilgoć i ciepło oraz brak przewiewu i cień.

Atakowane gatunki

Mączniak prawdziwy atakuje jak już wspomniałam rośliny z rodziny różowatych. Szczególnie róże, berberysy, drzewa owocowe oraz krzewy owocowe, nie pogardzi też i warzywami, szczególnie dyniowatymi.

Oprysk na mączniaka

REKLAMA

Najlepiej reagować jak tylko zobaczy się pierwsze objawy. Dobrym ekologicznym sposobem jest:

  • oprysk z wyciągu z pokrzywy;
  • oprysk z wyciągu z krwawnika;
  • oprysk z wyciągu z czosnku

Do tego dobrze jest dodać część wywaru ze skrzypu gotowanego pół godziny. Mikstury mieszamy i rozcieńczamy 1:15 i pryskamy nim zaatakowaną roślinę.

Wywar ze skrzypu

Przygotowany wywar ze skrzypu

Prewencja

Zawsze lepiej zabezpieczać niż leczyć więc warto zadbać o kilka szczegółów na samym początku:

  • sadzić podatne rośliny jak róże czy drzewa owocowe w miejscach słonecznych i przewiewnych;
  • zakątki gdzie wiatr nie penetruje dobrze i nie wysusza rosy oraz deszczu są potencjalnie groźne;
  • sadzenie czosnku zwykłego na rabatach i niedźwiedziego w cieniu pod drzewami działa on bakterio, wiruso i grzybobójczo;
  • do tego ważne aby podłoże było przepuszczalne gdyż stojąca w korzeniach woda to też nie najlepszy pomysł.

Jednak jeśli chodzi o mączniaki to nie jest jedyny z całej rodzinki. Często sen spędza z powiek, szczególnie rolnikom, mączniak rzekomy. Lubi szczególnie dyniowate. Odróżnić go od braciszka można od tego jak zaczynają. Ten akurat pojawia się najpierw na górnej stronie liścia jako nieregularne plamki, a potem przechodzi na spód pokrywając go białym nalotem. Często można go pomylić z kanciastą plamistością liści, dlatego trzeba uważnie przeglądać rośliny po zaobserwowaniu tego typu objawów.

 

Monika Capińska

Jestem absolwentką studiów na kierunkach rolniczych i ochrony środowiska. Zafascynowana światem roślin, w swoim ogrodzie kolekcjonuję stare odmiany roślin ozdobnych, owocowych oraz warzyw. W między czasie piszę artykuły i poradniki o uprawie i pielęgnacji roślin.

Zostaw Swój Komentarz Poniżej :)