Jaśminowiec wonny uprawa i zastosowanie

Popularnie nazywany jaśminem jednak jest to błędne nazewnictwo. Właściwe to jaśmin wonny. To nie tylko wonny krzew, ale też naturalna zapora chroniąca ogród przed inwazją ślimaków.

Dlaczego jaśminowiec?

Jest to dobry wybór do ogrodów w stylu naturalnym. Nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych oprócz praktycznie posadzenia. Do tego nie jest wybredny co do jakości ziemi. Może rosnąć w półcieniu oraz w słońcu, a przy tym pięknie pachnie i jeszcze ładniej kwitnie.

Gdzie sadzić jaśminowiec

REKLAMA

Krzew ten to bardzo wdzięczny element ogrodu, odporny na zaniedbanie, jest praktycznie jednym z najlepszych w propozycji dla zapracowanych. Jeśli chodzi o sadzenie, to spokojnie można go umieścić w takich miejscach jak:

  • żywopłot naturalny;
  • przy altanach;
  • solo na trawniku;
  • w kompozycji z innymi krzewami;
  • w nasadzeniach szpalerowych.

Często sadzono go kiedyś przy bramach, płotach. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, gdyż naprawdę pięknie prezentuje się przy bramie wjazdowej czy na rogu posesji.

Pielęgnacja jaśminowca

Aby mieć pięknie kwitnące krzewy należy przeprowadzać cięcie po przekwitnieniu. Zwykle termin przypada około początków lipca. Wycina się słabowite gałęzie, wrastające w jego środek czy ogólnie oszpecające wygląd krzewu. Cięty jaśminowiec ma wygląd bardziej porządny i zwarty.

Nawożenie

Na glebach zasobnych nie wymaga nawożenia, ewentualnie można raz do roku w kwietniu zasilić nawozem fosforowym i potasowym. Wtedy o wiele mocniej kwitnie.

Odmiany

Nie każda odmiana jaśminowca pachnie. Niektóre z nich są jedynie dekoracyjne ze względu na kwiaty. Z odmian pachnących na pewno wartymi uwagi są:

  • Belle Etoile kwiaty dwubarwne o zapachu truskawek;
  • Girandole odmiana delikatnie pachnąca o pełnych, śnieżnobiałych kwiatach;
  • Alabaster oraz inne o kwiatach pojedynczych, charakteryzują się mocnym zapachem.

Jeśli mamy ogród warto docenić walory jaśminowców. Aby upajać się zapachem w letnie dni należy sadzić je w miejscach zacisznych i słonecznych. Na suchych glebach warto w czasie kwitnienia podlewać.

Zaletą jaśminowca, którą powinni docenić wszyscy posiadający ogród są właściwość odstraszania ślimaków. Szczególnie inwazyjnego ostatnimi laty ślimaka luzytańskiego. Także żywopłoty z jaśminowca mają w obecnych czasach rację bytu.

REKLAMA

Monika Capińska

Jestem absolwentką studiów na kierunkach rolniczych i ochrony środowiska. Zafascynowana światem roślin, w swoim ogrodzie kolekcjonuję stare odmiany roślin ozdobnych, owocowych oraz warzyw. W między czasie piszę artykuły i poradniki o uprawie i pielęgnacji roślin.

Zostaw Swój Komentarz Poniżej :)