5 przepisów na domowe syropy na kaszel

Człowiek wyrastał wśród ziół, więc nie wierzcie w te bzdury, że babka lancetowata czy pędy sosny zostały odkryte wczoraj. Dawna medycyna garściami korzystała z dostępnych w naturze surowców. Zresztą dzisiejsza robi to samo.

Łatwo dostępne rośliny takie jak sosna, bez czarny czy kwiat albo orzeszki lipy mogą nam posłużyć do zrobienia domowych syropów. Poniżej przedstawiam 5 przepisów na syropy jakie możemy zrobić sami w domu.

1 Syrop z podbiału

REKLAMA

Szczęśliwcy będący w posiadaniu łąki czy ogrodu zarośniętego podbiałem mogą zbierać jego kwiaty do woli. W Polsce ten gatunek jest uznawany za pospolity.

Kiedy zbieramy podbiał

Kwiaty podbiału zbieramy wczesną wiosną. Zazwyczaj już w marcu zakwitają żółte koszyczki. Pogoda powinna być przed zbiorem przez 2 dni bezdeszczowa, a w dniu zbioru słoneczna. Nie zawsze tak się uda, ale wtedy ma najwięcej substancji aktywnych w kwiatach.

Kwiaty podbiału
źr. pixabay. Kwiaty podbiału w pełnym rozkwicie.

Kwiaty zrywamy do torebki papierowej albo koszyka, aby się nie zaparzyły. Najlepiej w godzinach południowych, poranne zbiory są często wilgotne, co może doprowadzić do zapleśnienia kwiatów.

Jak robić syrop z kwiatów

Syrop z kwiatów podbiału można robić na dwa sposoby:

Pierwszy sposób

to zrobienie syropu z cukru i wody 1:1 i zalanie nim kwiatów.

Drugi sposób

REKLAMA

Polega na układaniu warstw cukru i kwiatów podbiału w szklanym naczyniu warstwami.

Po miesiącu, dwóch odcedzamy powstały syrop i konserwujemy go dodatkiem alkoholu w proporcji 100 ml spirytusu na 5 l syropu. Do tego można użyć też wódki ale z odpowiednią proporcją.

Kwiaty w cukrze można wykorzystać do ozdabiania tortów.

2 Syrop z pędów sosny – przepis

Początkiem maja pędy sosny są lepkie od żywicy, a kwiaty męskie pełne pyłku. Na syrop nadają się również zielone szyszki zbierane w czerwcu. Pogoda powinna być słoneczna, a przynajmniej sucha od 2 dni. Najlepiej nadają się pędy i pyłek zbierany od strony południowej drzewa.

Syrop sosnowy z alkoholem

Pędy, męskie kwiaty oraz zielone szyszki sosnowe zalewamy syropem z cukru z dodatkiem alkoholu. Gdyż niektóre substancje czynne rozpuszczają się właśnie tylko w alkoholu, inaczej nie przejdą do roztworu. Odstawiamy w ciepłe ciemne miejsce. Co jakiś czas należy mieszać nastaw.

Po 2 miesiącach możemy odcedzić. Pozostałe resztki sosny można wysuszyć i wykorzystać zimą na herbatę.

REKLAMA
Syrop z pędów sosny w słoiku
źr. pixabay. Syrop z pędów sosny w słoiku, już po miesiącu jest gotowy do użycia. Im dłużej stoi tym jest lepszy.

Syrop sosnowy z dodatkiem pyłku jest mocny, ma kolor żółty, pyłek zbiera się w górnej warstwie syropu. Jest bogaty w minerały i witaminy.

3 Mniszek kwiaty na syrop

Z kwiatów mniszka popularnie zwanego mlecza możemy robić nie tylko syrop, ale też wino, sok, kandyzować je, spożywać w sałatkach, marynować.

Mniszek to popularna roślina naszych łąk. Zakwita w maju tworząc żółte kobierce widoczne z daleka. Nie jest pod ochroną więc możemy zbierać go do woli.

Kwiaty mniszka pospolitego
źr. pixabay. Zebrane kwiaty mniszka pospolitego warto wysypać na tacę aby małe żuczki opuściły je zanim zasypiemy je cukrem.

Zbiór kwiatów mniszka

Zasada przy zbiorze ziół i kwiatów jest zawsze ta sama:

pora dnia – południe lub po południu, byle nie rano gdy jest jeszcze rosa;

pogoda – bezdeszczowa od 2 dni, w dniu zbioru najlepiej słoneczna;

pojemnik – kosz lub torba papierowa aby kwiaty się nie zaparzyły.

Zebrane kwiaty zalewamy ciepłym syropem w szklanym naczyniu i odstawiamy w ciepłe miejsce. Od czasu do czasu należy je przemieszać. Odcedzać można po około 2 miesiącach. Jeśli nie chcemy mieć dodatku alkoholu, to wystarczy butelki z syropem poddać pasteryzacji.

4 Bez czarny

Syrop z bzu czarnego możemy robić zarówno z kwiatów jak i z owoców. Muszą być one jednolicie czarne i dojrzałe w pełni. Zielone części bzu czarnego zawierają szkodliwe dla ludzi glikozydy cyjanogenne.

Syrop z kwiatów bzu czarnego bez gotowania

Kwiatostany zbiera się podczas słonecznej pogody, kolejno obrywa się same kwiaty jeśli nie będziemy podgrzewać syropu. Zasypujemy je cukrem i postępujmy jak w przypadku syropu z pędów sosny.

Syrop z kwiatów bzu czarnego gotowany

Kwiatostany należy z grubsza oberwać od łodyżek, wrzucić do gorącego syropu z cukru. Doprowadzić do wrzenia, dodać cytrynę bio pokrojoną w plasterki, gotować bez przykrycia około 15 minut.

Lemoniada z syropem z bzu czarngo
źr. pixabay. Syrop z bzu czarnego może być dobrą bazą do orzeźwiającej lemoniady.

Owoce bzu czarnego na syrop

Zbieramy tylko dojrzałe owoce bzu czarnego, jeśli trafią się nam brązowe lub zielone należy je odrzucić. Zasypujemy cukrem owoce warstwami jw. Po 2 miesiącach stania można odcedzić i przelać do ciemnych butelek.

Bez czarny zawiera białka alergiczne, u niektórych osób mogą one wywołać nieżyt nosa czy nawet duszności! Wcześniej należy sprawdzić jak organizm reaguje na przetwory z bzu czarnego.

Syropy z roślin dostępnych w naszych ogrodach, na łąkach i nieużytkach wymagają sporo pracy przy przygotowaniu. Jednak są bardziej intensywne w smaku i również wykazują działanie wspomagające organizm w walce z chorobą. Zawartość substancji leczniczych w domowych przetworach będzie się na pewno różniła od podobnych dostępnych w aptekach. Zależy to oczywiście od wielu czynników, a w domowych warunkach nie jesteśmy w stanie sprawdzić jak duża jest ta różnica.

Źródła:

https://rozanski.li/

https://pl.wikipedia.org/

Monika Capińska

Jestem absolwentką studiów na kierunkach rolniczych i ochrony środowiska. Zafascynowana światem roślin, w swoim ogrodzie kolekcjonuję stare odmiany roślin ozdobnych, owocowych oraz warzyw. W między czasie piszę artykuły i poradniki o uprawie i pielęgnacji roślin.

Zostaw Swój Komentarz Poniżej :)