Bez czarny uprawa w ogrodzie

Dlaczego warto uprawiać czarny bez w ogrodzie? Jakie korzyści możemy mieć uprawiając czarny bez w ogrodzie? Czy czarny bez jest jadalny? Plantacje czarnego bzu – pomysł na biznes.

Dlaczego warto mieć bez czarny w ogrodzie?

Korzyści z uprawy bzu czarnego jest sporo. Opiszę tutaj kilka z najbardziej znanych i oczywistych zalet. Od razu zaznaczam iż bez jest często atakowany przez mszyce, ale poza tym nie stwarza problemów w uprawie.

Ozdobny, kwitnący krzew do ogrodu

Białe, różowe kwiaty zebrane w ogromne baldachy to jedna z największych ozdób bzu czarnego. Do tego są odmiany o liściach nakrapianych na biało. Strzępiastych liściach w kolorze burgundowym, które sprawiają, że krzew jest widoczny z daleka.

Pokrój krzewu bzu czarnego można korygować przycinaniem.

Kwiaty bzu czarnego są jadalne i posiadają właściwości prozdrowotne

Z kwiatów bzu czarnego można wyrabiać syropy na kaszel, soki do słodzenia herbaty, kawy, a także dżemy i konfitury. Dodawać je można do kompotów z owoców sezonowych. Na jeden słoik litrowy kompotu dajemy kwiatów z jednego baldachu.

Smaczne owoce bzu czarnego

Czy owoce bzu czarnego są jadalne? Owszem, owoce bzu czarnego można jeść, pod warunkiem, że są dojrzałe. Niedojrzałe, brązowe czy zielone owoce bzu czarnego zawierają trujące glikozydy cyjanogenne. Także sałatki z zielonych części nie polecam. Aby pozbyć się glikozydów z owoców bzu czarnego można je przemrozić przez kilka dni w zamrażarce.

Z owoców bzu czarnego wyrabia się soki, wina, syropy. Można je suszyć i dodawać do herbat ziołowych. Smaczne są też dżemy z dodatkiem owoców bzu czarnego.

Gdzie i jak sadzić bez czarny w ogrodzie

Bez czarny jest krzewem, który lubi rosnąć na żyznej i dobrze nawodnionej ziemi.

Słoneczne miejsce jest najlepsze do posadzenia bzu czarnego.

Idealna gleba dla bzu czarnego jest przepuszczalna i żyzna, z dodatkiem próchnicy. Na plantacje najlepiej nadają się gleby dobrych klas, zwłaszcza w dolinach rzek.

Miejsce pod bez czarny warto dobrze spulchnić. Chcąc poprawić jakość gleby można wymieszać z ziemią wiaderko kompostu, zwłaszcza jeśli mamy dużo piasku w niej.

Nawożenie czarnego bzu

Dziki bez czarny może się obejść bez nawożenia, pod warunkiem, że rośnie w dobrej glebie. Jeśli jednak nasza ziemia do klas od I-III nie należy, to warto podkarmić rośliny nawozem naturalnym.

Pierwszą dawkę nawozu dajemy wiosną po ruszeniu wegetacji gdy zaczynają się rozwijać zielone liście.

Drugą dawkę nawozu można dać pod krzew w czasie kwitnienia.

Jakie pH dla bzu czarnego?

Dziki bez jest zdecydowanie lepiej rośnie w glebie lekko kwaśnej aż do lekko zasadowej. Dobrze reaguje na wapń w podłożu. Jeśli nasza ziemia nie obfituje w ten minerał warto go zastosować. Wapń dajemy na ogród, pola zawsze jesienią, aby nie fundować roślinom będącym w czasie wegetacji zmianę wartości pH.

Towarowa uprawa bzu czarnego

Plantacje bzu czarnego możemy często spotkać przejeżdżając przez Węgry. Uprawia się tam bez czarny w formie piennej, do wysokości pozwalającej na wygodny zbiór ręczny. Bez czarny przycina się na nich co roku. Obecnie w Polsce powstają plantacje bzu czarnego z przeznaczeniem na pozyskanie kwiatów oraz owoców. Jedna z nich znajduje się na Podkarpaciu w okolicy Grodziska Dolnego.                                                                                                                                                      

Bez czarny zaskakuje z każdej strony. W Polsce występuje w formie krzewu, ale zdarzają się też drzewa, które osiągają kilka metrów wysokości. Jedno z nich możemy podziwiać w Rzeszowie.