Borówka amerykańska uprawa

Co do borówki to mam mieszane uczucia. Da się zjeść, ale szału nie ma, niezależnie od odmiany. Wolę nasze leśne, ale jak wiemy takiego plonu jak z wysokiej się nie uzbiera. Za amerykańską borówką przemawia możliwość uprawiania jej w ogrodzie oraz wielkość plonu jaki można uzyskać.

Przygotowanie miejsca pod uprawę borówki wysokiej

Uzyskanie smacznych i dużych owoców wymaga zapewnienia borówce optymalnych warunków wzrostu. Musi mieć podłoże kwaśne, przepuszczalne i odpowiednio nawodnione.

Odpowiednia gleba to podstawa

REKLAMA

Wybrane miejsce pod borówkę należy przygotować odpowiednio. Najpierw usuwamy warstwę gleby na głębokość około 15-20 cm. Każdy krzew potrzebuje około 1 m2 dla siebie, więc musimy zrobić odpowiednio duże miejsce. Boki dołu wykładamy folią preformowaną, albo deskami (surowymi). W ten sposób zabezpieczymy miejsce pod borówki przed zmianą pH. Przygotowany w ten sposób dołek wysypujemy torfem nieodkwaszonym, który możemy zmieszać z około 1/5 cz. Piasku, igieł sosnowych.

Sadzenie borówki amerykańskiej

Najlepiej jest sadzić borówkę jesienią albo wiosną, aby miała dostateczną ilość wilgoci zanim się dobrze ukorzeni. Zakupione krzewy wkładamy najpierw z doniczkami do wody na pół godziny, następnie wsadzamy w przygotowane miejsce w odstępach co około 1 m.

Wybór odmian

Ważna kwestią przy uprawie borówki jest sadzenie obok siebie dwóch różnych odmian kwitnących w tym samym czasie. Dlatego więc przed kupnem należy dokładnie zorientować się, które wybieramy. Borówki amerykańskie owocują już od początku lata aż do września, także wybierając konkretne zestawy odmian można mieć te owoce cały praktycznie sezon.

Wartościowe odmiany i ich zapylacze

Na terenach gdzie są częste wiosenne przymrozki warto sadzić odmiany, które kwitną późno:

 • Bluegold,
 • Bluecrop,
 • Chandler,
 • Darrow.

Z najwcześniej kwitnących oraz dojrzewających odmian borówki wysokiej są:

 • Duke,
 • Sunrise,
 • Huron,
 • Elierblue,
 • Buejay.

Najpóźniej dojrzewające są odmiany:

 • Eliot,
 • Pink Lemonade,
 • Aurora.

Ściółkowanie borówki wysokiej

Ze względu na utrzymanie poziomu wilgotności w podłożu istotne dla borówki wysokiej jest zahamowanie parowania z gleby. W tym celu warto wysypać powierzchnię gleby między krzewami igłami drzew szpilkowych, szyszkami, ewentualnie liśćmi dębu. Co roku wystarczy tylko uzupełniać ściółkę dosypując świeżych igieł. Rozkładająca się ściółka dostarcza też naturalnego nawozu krzewom.

REKLAMA

Przycinanie krzewów borówki wysokiej

Borówkę wysoką należy przycinać aby mieć dobre i smaczne owoce. W tym celu wycinamy gałęzie płożące się i rosnące wewnątrz krzewu oraz te o wiotkim pokroju. Zostawiamy tylko mocne, wykształcone odrosty. Po zebraniu owoców należy pędy uszczykiwać aby pobudzić je do wzrostu.

Nawożenie borówki wysokiej jest specyficzne, musimy jej zapewnić odpowiednie nawozy o kwaśnym odczynie. Pierwszą dawkę dajemy na wiosnę drugą po zawiązaniu owoców i na koniec jedna dawkę po zbiorach, aby krzew się szybko odbudował.

Monika Capińska

Jestem absolwentką studiów na kierunkach rolniczych i ochrony środowiska. Zafascynowana światem roślin, w swoim ogrodzie kolekcjonuję stare odmiany roślin ozdobnych, owocowych oraz warzyw. W między czasie piszę artykuły i poradniki o uprawie i pielęgnacji roślin.

Zostaw Swój Komentarz Poniżej :)