Cięcie na owoc wiśni i jabłoni

Mając w ogrodzie posadzone drzewa owocowe, z niecierpliwością czekamy na pierwsze kwiaty i zawiązki. Mija rok za rokiem, a szału jak nie było – tak nie ma. Niektóre odmiany, trzeba pobudzić do owocowania odpowiednim cięciem. W tym artykule dowiecie się jak się za to zabrać.

Jak owocują drzewa?

Etap tworzenia się zawiązków kwiatów zaczyna się tuż po zbiorach. Na drzewach owocowych tworzą się uśpione pąki kwiatowe, które zakwitną w przyszłym roku. Przynajmniej tak jest na pestkowych jak czereśnie i wiśnie. Dlatego bardzo istotne jest dla nich cięcie tuż po zbiorach oraz nawożenie w dwa tygodnie po cięciu.

Jabłonie

REKLAMA

Popularne drzewa jak jabłonie i grusze tnie się nie tylko końcem zimy, ale też przez całe lato. W tym czasie usuwa się tzw. wilki. Są to jednoroczne gałęzie wyrastające z konarów prosto do góry. Usuwamy je tnąc w odległości 2 cm od pnia.

Jakie pędy są owocujące

Jabłonie owocują na krótkopędach, pędach jednorocznych i z pąków lateralnych. Chcąc wytworzyć na jabłoni jak najwięcej krótkopędów, należy wykonać odpowiednie cięcie.

Brzmi jak zaklinanie węża? Ale wystarczy obcinać dłuższe gałązki – te co nie rosną w pionie – za pąkiem liściowym.

Pąk liściowy rozpoznamy po tym, że jest „chudszy” od kwiatowego.

Tniemy około 1,5 cm za pąkiem liściowym.

stara jabłoń
Zdj. 1 Stara jabłoń dobrze przycięta da sporo owoców.

CO się stanie gdy się pomylimy i źle przytniemy drzewko?

Nic. Będzie mniej owoców i korona trochę zwichrowana, a my bogatsi o kolejne doświadczenie.

Cięcie zależy od odmiany

Słabo i silnie rosnące odmiany tnie się całkiem inaczej. Silnie przyrastające odmiany jabłoni tniemy mocniej, a w przypadku słabiej rosnących staramy się wycinać tylko to, co konieczne.

REKLAMA

Zawsze wycinać należy wiotkie pędy oraz rosnące w głąb korony drzewa. Jedne są słabe i kokosów z nich nie będzie, a drugie zacienią koronę, utrudnią dostęp do owoców i stworzą świetne warunki do rozwoju chorób grzybowych (miłe, zaciszne i wilgotne miejsce).

W jakim terminie ciąć wiśnie

Owoce pestkowe takie jak wiśnie i czereśnie tnie się po zbiorach. Podyktowane jest to ich specyficznym rozwojem, gdyż wytwarzają zawiązki kwiatów po zakończeniu owocowania. Dlatego po zbiorach najpierw przeprowadzamy cięcie, następnie nawożenie, które ma za zadanie wzmocnić drzewo. W ten sposób zawiąże się więcej pąków na następny rok.

owoce wiśni
Zdj. 2 Cięta wiśnia ma wiele owoców co roku.

Jak ciąć wiśnie

Przystępując do cięcia wiśni należy mieć świadomość, że pędy rosnące w górę oraz w głąb korony są do usunięcia.

Po tym zabiegu możemy poskracać pędy wiśni, które mają około 2-3 lat, aby powstały nowe młode odrosty.

Gałązki, na których były w danym roku owoce – również obcina się.

Przewodnik skracamy 15 cm nad 3 odnogą rosnącą w bok. Przy czym najniżej położona odnoga powinna być 80 cm nad poziomem ziemi.

REKLAMA

Niskie prowadzenie drzewa

Niskie prowadzenie drzewa polega na takim kształtowaniu jego korony, aby była w niewielkiej wysokości nad ziemia. Jednak należy zadbać, aby pędy nie dotykały ziemi, zwłaszcza podczas dojrzewania owoców.

Nadają się do tego zwłaszcza wiśnie rosnące na karłowych podkładkach.

Odpowiednie cięcie zapobiega też wybijaniu przewodnika w górę i tworzenia zbyt wysoko położonej korony. Poza tym bardzo ułatwia zbiór owoców.

Wiśnie możemy prowadzić na około 3 m wysokości.

Wyjątkiem od niskiego prowadzenia drzew owocowych są odmiany jabłoni szczepione na podkładkach silnie rosnących – dziczkach.

Jak zachować równowagę w koronie

Odpowiednio cięta korona to kilka poziomów, z których można zbierać owoce. Najniższy powinien być dostępny z ziemi dla człowieka. Nie opłaca się prowadzić wysoko drzew owocowych, gdyż są trudne do zbioru.

Równowaga w koronie to też dobre doświetlenie jej wnętrza, dzięki czemu owoce ładnie się wybarwiają i mają lepszy smak.

Obfite plony
Zdj. 3 Gałęzie tej jabłoni uginają się od owoców.

Stanowisko dla drzew owocowych

Nie bez znaczenia dla ilości i jakości owoców ma stanowisko na jakim rośnie drzewo. Dla jabłoni może to być miejsce wilgotne, ale bez stojącej wody. Spotyka się czasem jabłonie rosnące nad brzegami potoków. Mają one zdrowe owoce, pojawiające się corocznie. Jednak miejsce ich jest zawsze słoneczne, a gleba jest przepuszczalna.

Wiśnie dobrze owocują posadzone w lekkim cieniu. Zachodnia wystawa jest dla nich odpowiednia. Natomiast czereśnie warto sadzić w miejscach przewiewnych, szybko obsychają z deszczu, co ogranicza rozwój grzybów chorobotwórczych.

W przypadku wiśni lepiej jest zdecydować się na mniej wilgotne stanowisko niż jabłoni. Woli glebę przepuszczalną, w naturze gatunki wiśni są spotykane na stokach i obrzeżach lasów. Wiśnie szczepione na antypce (wiśni wonnej) są bardziej odporne na mróz, a ich pokrój jest karłowy. Po co przyciąga się pędy młodych drzewek do dołu? Taka ciekawostka starych ogrodników, którzy za pomocą sznurka i cegłówki obciążają pędy młodych drzewek owocowych, przez co rosną one w poprzek do pnia głównego. Zabieg ten ma za zadanie stworzyć dobre warunki do rozwoju pędów owocujących oraz ukształtowania korony. Czy jest to dobra praktyka, czy nie; trudno mi ocenić. Ma ona swoich przeciwników, jak i zwolenników. Więc lepiej nie wdawać się w dyskusje o zaletach czy wadach takiego rozwiązania, ale samemu wybrać sposób kształtowania korony.

Monika Capińska

Jestem absolwentką studiów na kierunkach rolniczych i ochrony środowiska. Zafascynowana światem roślin, w swoim ogrodzie kolekcjonuję stare odmiany roślin ozdobnych, owocowych oraz warzyw. W między czasie piszę artykuły i poradniki o uprawie i pielęgnacji roślin.

3 Comments:

  1. Ja mam jeszcze starszą jabłonkę, ale przyczyną gnicia owoców są grzyby. Trzeba robić opryski jssienią i na wiosnę środkami grzybobójczymi. Kiedyś dobry był Topsin, teraz jest kilka zamienników.

    • Monika Capińska

      🙂 To fakt Topsin był dość niezawodnym środkiem na grzyby 🙂 ale przewietrzanie korony sprawia, że szybciej wysycha woda i grzyb się tak nie rozwija, no i owoce lepiej dojrzewają,

  2. Dobra rada na lepsze zbiory jablek i wisni.Mam bardzo stara jaablonke w ogrodzie i mysle,ze nie owocuje,bo jest stara 30 lat. Jej owoce bardzo szybko gnija i opadaja na ziemie zanim dojrzeja.Jest przecinana,ale byc moze nieprawidlowo i dlatego nie owocuje.Dam jej jeszcze szanse,bo przytne wedlug twojego opisu.

Zostaw Swój Komentarz Poniżej :)