Własna działka w dobie koronawirusa jest jak wygrana na loterii. Kiedy większość sąsiadów kisi się w bloku, my z całą rodzinką możemy się opalać na trawie i przegryzać kanapki z własną sałatą. Jak urządzić swoją działkę ROD? Od czego zacząć urządzanie działki ROD?
Własna działka rod co powinniśmy zrobić na początku
Nie każda działka wystawiona na sprzedaż jest zadbana, często po niskiej cenie można nabyć działki, na których nikt nic nie robił od kilku dobrych lat. W takim wypadku zanim odpoczniemy czeka nas sporo pracy.
Regulamin
Każdy ogród działkowy ma swój regulamin, zanim więc zaczniemy się urządzać należy się z nim zapoznać. Dla tych co jeszcze nie kupili, polecam zrobić to przed zakupem. Sprawdzić należy:
- wysokość opłat;
- czy jest woda doprowadzona do działki, a jeśli nie jaki jest koszt doprowadzenia jej;
- czy jest prąd na działce oraz cena za kw;
- jaka jest wysokość opłat członkowskich;
- koszt wywozu śmieci;
- kanalizacja – bardzo ważna, jeśli w lecie zamierzamy nocować w naszej altanie (zdziwisz się ile ludzi nocuje całe lato na działkach, a do bloku wraca tylko podlać kwiatki).
Ponadto sprawdźmy przed zakupem cały regulamin. Czasem mogą się tam znaleźć zapisy, które nam zburzą misternie tworzony plan odpoczynku.
Warto rozmawiać z ludźmi, którzy posiadają działki w interesującym nas miejscu
Dowiedzieć się możemy tego wszystkiego, co w regulaminie litościwie przemilczano. Może się okazać iż działeczki mają często gęsto lokatorów”, albo inne nieciekawe „niespodzianki”. Ludzie są skarbnicą wiedzy i jeśli tylko mamy okazję, korzystajmy bez zastanowienia. A może będziemy mieć szczęście i znajdziemy działkę marzeń po bardzo dobrej cenie.
Sprzątanie ogródka działkowego
Większość nabywców od razu zleca wycinkę krzewów i drzew oraz wykonanie nasadzeń wg projektu. Bardzo dobre rozwiązanie jeśli nie mamy czasu i nie znamy się na roślinach, a zależy nam na szybkim korzystaniu z ogródka.
Kiedy mamy trochę więcej czasu można brać się za bary z naszym małym ogrodem
W pierwszych dniach warto zwyczajnie oczyścić naszą działeczkę ze suchych gałęzi. Można wybrać sobie dla nich miejsce w kacie ogrodu i składać je tam, aby wykorzystać później do ogniska i upieczenia kiełbasek (patrz regulamin ogrodów działkowych).
Jak zrobić domek na działce
Można tu pisać o tym jak wbijać gwoździe czy mocować wkręty, ja jednak polecam poszukać sobie drewniany domek w Internecie czy jakimkolwiek sklepie i kupić. Najlepiej razem z montażem. Wcześniej musimy wybrać miejsce dla niego i je oczyścić. Ponadto warto wylać płytę betonową pod spodem (przy okazji też dodać kilka m2 pod taras). Pamiętajcie aby w płycie wykonać przyłączenie mediów. Wtedy wystarczy zamówić ekipę, która ustawi nam nasze wymarzone drewniane m3.
Wybór miejsca pod domek na działce rod
Czy to ważne gdzie stoi nasza altana na działce? Ważne przecież iż stoi. Owszem, ale nie do końca. Najlepiej umiejscowić altanę w miejscu, gdzie najmniej nam ocieni całą działkę. Warto ją stawiać przy północnym boku ścieżki prowadzącej od furtki. W równych odległościach od granic.
Co posadzić na działce rod
Przechodzimy do sedna istnienia działek rod i ogólnie celu ich powstania. Cała inicjatywa była lansowana już w przedwojennej Polsce jako sposób:
- na biedę;
- na bezrobocie;
- na depresję;
- na znalezienie celu w życiu;
- na podreperowaniu zdrowia;
- na poczucie bezsilności;
- na mały zarobek;
- na produkcję żywności dla rodziny;
- na odpoczynek na świeżym powietrzu.
Część z tych powodów jest nadal aktualna, niektóre jednak wypadły dawno z użycia. Inne zostały zastąpione przez nowoczesną rzeczywistość. Jakiekolwiek by nie były, to działki ROD sprawdzają się i dziś, w nowoczesnym społeczeństwie.
Jakie rośliny warto mieć na działce rod
Jednym wystarczy trawa, inni lubią sobie co nieco wrzucić na ząb zanim spakują się i wsiądą w swoje 4 koła aby dotoczyć się do mieszkania. Jakkolwiek na ogródkach działkowych warto mieć coś zielonego i jadalnego. Oto kilka propozycji:
- zioła – takie jakie używamy, w ogrodzie wyrośnie nam imbir, rukola, szczypior, koper, pietruszka, kolendra, bazylia, lubczyk;
- sałaty – są mało atrakcyjne dla złodziei, a dla nas będą sporą dawką witamin dostępnych już na wiosnę, do tego bez oprysków;
- warzywa – warto wybierać te, przy których nie ma dużo pracy jak chociażby seler, marchew, por, cebula, fasolka szparagowa;
- owocowe – poziomki owocują aż do jesieni, borówka, malina pierwsze owoce będą już na drugi rok po posadzeniu;
- ozdobne – widok kwiatów uspokaja, odpręża i sprawia że zaczynamy myśleć bardziej pozytywnie – wybór gatunków warto dostosować do warunków jakie panują na naszej działce.
Urządzanie działki ROD to temat rzeka i każdy ma na to swoje zdanie, złote rady i sposoby ułatwiające zadanie. Ważne, aby się w tym nie pogubić i wybrać to, co faktycznie jest nam potrzebne i z czego będzie korzystać cała rodzina. Jeśli nie mamy pomysłu na część ogrodu – posiejmy tam trawę. Łatwo ją będzie usunąć i zrealizować to, co nam przyjdzie do głowy.
Monika C. Ogród bez tajemnic.
Bardzo podobaly mi sie twoje porady w sprawie uprawy cukini i piwonii.