Paprocie w ogrodzie sprawdzają się w miejscach wilgotnych i ocienionych. Nota bene są to przestrzenie, które zazwyczaj ciężko zagospodarować.
Cieniste miejsce to mała ilość światła słonecznego oraz podwyższona wilgotność powietrza. Takie warunki u większości roślin prowadzą do ich chorób oraz obumarcia. Natomiast większość gatunków paproci rośnie bardzo dobrze w takim miejscu w ogrodzie.
Gleba dla paproci w ogrodzie
Przed posadzeniem paproci w ogrodzie należy im przygotować odpowiednią glebę. Powinna ona mieć właściwości takie jak:
- duża zawartość próchnicy;
- przepuszczalne podłoże;
- żyzna gleba.
Takie podłoże wymaga sporo inwestycji, jeśli dysponujemy swoim kompostem możemy użyć go do wymieszania z rodzimym gruntem. Dobra gleba to podstawa przy sadzeniu i przesadzaniu paproci w ogrodzie. O paprociach pisałam już w poprzednim artykule, link do niego podaję poniżej.
Rodzaje paproci ogrodowych
Ciekawe gatunki paproci ogrodowych mogą być wspaniałą ozdobą zacienionego miejsca w ogrodzie. Paprocie stanowią najczęściej wypełnienie przestrzeni między innymi roślinami. Warto je również sadzić w pobliżu wody, kamiennych murków, ścieżek oraz gruzowisk.
Pióropusznik strusi – jest znany na bardzo szeroką skalę. Nic dziwnego, to jedna flagowych paproci rosnących w naszym kraju w lasach i ogrodach. Natomiast jest wiele ciekawych gatunków mniej znanych, ale za to atrakcyjnych.
Języczniki – to spora grupa paproci kwasolubnych, ich liście są gładkie i błyszczące w postaci długich języków, stąd też jego nazwa.
Salwinia pływająca – kto ma oczko wodne może pokusić się o hodowlę paproci wodnej. Dobrze czytacie, salwinia pływająca to jedyna występująca w Polsce paproć żyjąca w wodzie.
Wietlica japońska – jesteśmy przyzwyczajeni do jednolitej barwy paproci, natomiast ten gatunek charakteryzuje się dwubarwną kolorystyką, zieleń przeplata się z białym akcentem. Taka paproć może być ciekawym urozmaiceniem ogrodu w cieniu.
Jakie rośliny można sadzić razem z paprociami w ogrodzie
Towarzystwo dla paproci nie jest zbyt duże. Wybierać tak naprawdę możemy między takimi roślinami jak:
- dereń płożący;
- czosnek niedźwiedzi;
- miodunka;
- funkie;
- bergenie;
- hortensje;
- różaneczniki;
- azalia pontyjska;
- azalia wielkokwiatowa.
Wymienione rośliny dobrze sobie radzą w towarzystwie paproci, która potrafi być dość samowolna i pojawiać się tam gdzie jej nie posadziliśmy. To normalne zjawisko, służące przetrwaniu gatunku. Roślina wyrasta wszędzie tam, gdzie znajdzie przyjazne dla siebie warunki. Paprocie są dobrym rozwiązaniem do ogrodów zacienionych. Częściowo traktuję paprocie jako zapychacze do miejsc zacienionych, na które chwilowo nie mam koncepcji.
Dzieki za porady w sprawie przygotowania gleby pod uprawe warzyw w ogrodku.Byc morze teraz plony beda lepsze.