Hortensja bukietowa uprawa i wymagania

Wielki pochód hortensji przez ogrody to zasługa ich bezproblemowości w uprawie i wspaniałych kwiatów. Odmiana bukietowa hortensji jest jedną z najładniejszych, wytwarzającą ogromnej wielkości kwiaty.

Na co zwrócić uwagę wybierając hortensje bukietową do ogrodu

Oprócz koloru kwiatów i wysokości pędów należy sprawdzić czy odmiana nie ma tendencji do pokładania się. Zbyt długie i wiotkie pędy mogą się przeginać do ziemi. Przez co kwiaty brudzą się i zanikają pomiędzy liśćmi.

Kolor kwiatów hortensji bukietowych

REKLAMA

Białe, różowe, a może limonkowe? Kolory kwiatów hortensji mogą być różowe, białe, ale też dwubarwne. Ciekawie prezentują się dwubarwne kwiaty hortensji. Wyglądają wtedy trochę jak lody truskawkowe z bitą śmietaną.

hortensja bukietowa różowa
źr. Ogrodowygaszcz. Pięknie wybarwiony kwiatostan hortensji bukietowej Vanillie Fraise.

Wymagania hortensji bukietowej

Hortensje to rośliny, które najlepiej rosną w półcieniu, w żyznej i przepuszczalnej glebie. Są wrażliwe na suszę, więc należy zadbać o to, aby miały pod dostatkiem wilgoci w glebie. Warto dodać do ziemi, w której będziemy je sadzić kilka garści hydrożelu.

Jaka ziemia dla hortensji bukietowej

Wymagania hortensji bukietowej co do ziemi są następujące:

  • pH lekko kwaśne;
  • dobra przepuszczalność podłoża;
  • właściwości utrzymujące długo wilgoć;
  • żyzność.

Takie warunki glebowe musimy zapewnić hortensji bukietowej. Jak to osiągnąć?

Wystarczy do naszej ogrodowej ziemi dodać worek 80 l torfu nieodkwaszonego i wymieszać go na głębokość około 30 cm z ziemią.

Jeśli mamy glinę w tym miejscu dobrym rozwiązaniem będzie dodanie jeszcze około 10 l piasku, a na dno dołka gdzie będziemy wsadzać hortensję warstwę kamieni jako drenaż.

Czym ściółkować hortensję?

Ściółka pełni ważną rolę, hamuje parowanie wody z gleby. Dlatego też warto rozważyć ściółkowanie gleb wokół krzewu hortensji bukietowej. Nadają się do tego te materiały, które zakwaszają glebę:

  • przekompostowana kora;
  • przekompostowane trociny;
  • igły i szyszki;
  • liście dębu.

Kamienie mają tą wadę, że nagrzewają się od słońca, co hortensji nie służy. Ponadto niektóre rodzaje skały mają właściwości odkwaszające glebę.

REKLAMA
hortensja bukietowa phantom
źr. Ogrodowygaszcz.pl Ogromne kwiatostany hortensji bukietowej odmiany Phantom.

Jak pielęgnować hortensję bukietową?

Stosując kilka prostych trików możemy cieszyć się kwitnącą hortensją bukietową co roku. Do najważniejszych zabiegów należy przycinanie hortensji bukietowej oraz nawożenie.

Przycinanie hortensji bukietowej

Hortensję bukietową przycinać najlepiej wczesną wiosną na przełomie lutego i marca.

  • pęd z kwiatostanem skracamy o 2/3;
  • wieloletnie krzewy odmładzamy wycinając stare i uszkodzone pędy;
  • wycinamy młode i wiotkie pędy wrastające w środek krzewu.

To najprostsza instrukcja cięcia hortensji bukietowej. Oczywiście są odmiany wymagające mocniejszego cięcia, albo skrócenia tylko pędów pod kwiatostanem. Dlatego jeśli kupujemy hortensję warto sprawdzić jak ją należy ciąć.

Nawożenie hortensji bukietowej

Powinno się nawozić hortensję bukietową od wiosny do połowy lata. Wybieramy nawóz dla roślin kwasolubnych, aby nie zmienić pH gleby w jakim rośnie hortensja.

Badanie pH gleby należy wykonywać co roku, aby móc w razie konieczności dodać nawozu albo torfu, który zniży odczyn. Kwiaty hortensji bukietowej są nie tylko ozdobą ogrodu. Sprawdzają się jako wypełniacz miejsca pod drzewami oraz w cieniu. Suche kwiatostany są ozdobą w ogrodzie podczas zimy. Z powodzeniem można je zbierać i suszyć w bukietach. Dzięki jasnym z reguły kwiatom hortensje bukietowe bardzo fajnie rozjaśniają ocienione zakątki w ogrodzie.

A dla miłośników hortensji polecam jeszcze ciekawy temat ukorzeniania tych pięknych krzewów.

REKLAMA

Monika Capińska

Jestem absolwentką studiów na kierunkach rolniczych i ochrony środowiska. Zafascynowana światem roślin, w swoim ogrodzie kolekcjonuję stare odmiany roślin ozdobnych, owocowych oraz warzyw. W między czasie piszę artykuły i poradniki o uprawie i pielęgnacji roślin.

Zostaw Swój Komentarz Poniżej :)