Cięcie lawendy jest ważne, aby zachować jej zdrowy wygląd i zachęcić do bujnego kwitnienia. Ponadto możemy uzyskać pachnące kwiaty do kompozycji zapachowych, woreczków do szafy oraz do dekoracji. Poznaj sposób jak prawidłowo ciąć lawendę.
Kiedy ciąć lawendę
Termin cięcia tak naprawdę zależy od tego co chcemy uzyskać. Inny termin wybieramy gdy zależy nam tylko na ładnych kwiatach jako ozdobie ogrodu. Całkiem inny termin wymaga cięcie lawendy w celu pozyskania kwiatów na syrop, susz czy dekoracje.
Cięcie lawendy w ogrodzie
Pierwsze cięcie wykonuje się tuż po pierwszym kwitnieniu, zazwyczaj pod koniec wiosny lub na początku lata. To cięcie ma na celu usunięcie przekwitłych kwiatów.
Drugie cięcie przeprowadza się późnym latem lub wczesną jesienią, przed nadejściem zimy. To jest głębsze cięcie, które przygotowuje roślinę do zimowania.
Jeśli zimy w naszym regionie są mroźne i lawenda nam wymarzała to ciecie jesienne przestawiamy na marzec/kwiecień.
Cięcie lawendy do dekoracji
Lawenda przeznaczona do suszenia i dekoracji nie może się osypywać. Dlatego należy ją ciąć w tym celu zanim się rozkwitnie. Zwykle jak rozwiną się 2 pierwsze piętra, nie później. Następnie wiąże się ją w wiązki i wiesza w ciemnym miejscu do suszenia.
Jeśli lawenda ma być do wykonywania wianków należy je wykonywać z takiej lekko przeschniętej, mniej więcej po dobie dwóch od zebrania.
Lawenda pozyskiwana do przetworów
Pozyskując lawendę z przeznaczeniem do syropów, woreczków zapachowych, soli i innych produktów można przesunąć termin cięcia na później. Jednak kwiaty muszą być jeszcze zabarwione bez oznak przekwitania.
Jak ciąć lawendę
Przy cięciu małej ilości lawendy kilku do kilkunastu krzewinek nie ma dużych zachodów. Jednak jeśli mamy już kilka rzędów lawendy po 30 metrów to sprawa się bardziej komplikuje. Nie bez znaczenia jest też pogoda podczas cięcia oraz pora dnia.
Narzędzia do cięcia lawendy
Używać najlepiej ostrych nożyc ogrodowych, aby zapewnić czyste cięcie bez zbędnego szarpania, które utrudnia gojenie się ran.
Pierwsze cięcie
Skróć łodygi z kwiatami o około 1/3 długości. Usuwaj tylko przekwitłe kwiaty i staraj się nie przycinać zbyt głęboko w starsze, zdrewniałe części rośliny.
Drugie cięcie
Skraca się łodygi o około 2/3 ich długości, ale tak samo należy unikać cięcia zdrewniałych części, ponieważ lawenda może nie odrosnąć. Należy skupić się na zagęszczeniu zielonych pędów.
Dodatkowe wskazówki
Unikaj cięcia lawendy po pierwszych przymrozkach, ponieważ może to osłabić roślinę i utrudnić jej przetrwanie zimy.
Formowanie lawendy w półkulę
Jeśli chcesz, aby lawenda miała ładny, zwarty kształt, przycinaj ją regularnie, formując ją w półkulę. Robi się to w czasie drugiego cięcia.
Przycięta w trakcie kwitnienia lawenda zakwita często po raz drugi w tym samym roku tylko słabiej.
Pielęgnowanie lawendy po przycięciu
Nawożenie
Po przycięciu można zastosować lekki nawóz podnoszący pH, aby wspomóc regenerację rośliny.
Podlewanie
Po przycięciu lawendy, podlewaj ją umiarkowanie, unikając nadmiernego nawadniania, które może prowadzić do gnicia korzeni. Zwłaszcza na glebach gliniastych gdzie woda nie ma naturalnego odpływu.
Regularne przycinanie lawendy pomoże utrzymać roślinę zdrową, zapewni obfite kwitnienie i zapobiegnie zbytniego drewnienia łodyg. Jeśli nam się jednak zdarzyło zapuścić lawendę i mamy teraz mało foremny krzew, to wczesną wiosną można jej zafundować cięcie odmładzające.
Przepięknie kwitną i są łatwe w uprawie. Szkoda że są tak rzadko sadzone w ogrodach.