Jak i czym nawozić truskawki

Piękny czerwony owoc pokryty żółtymi pesteczkami już rozpływa nam się na języku, a tu zamiast ociekającej słodkim sokiem truskawki gryziemy kwaśny i twardy owoc. Co z nim jest nie tak? Czy wszystko to wina odmiany? A może złego nawożenia?

Co zrobić aby truskawki były słodkie

Smak truskawek z dzieciństwa jest jedną z rzeczy, której się nie zapomina. Gorzej jak jest się na nie uczulonym… ale to przypadłość niewielkiej ilości osób. Większość jednak rozkoszuje się ich smakiem w sezonie. Co wpływa jednak na smak naszych owoców?

Dojrzewające w słońcu owoce są słodsze

REKLAMA

Owszem, dojrzewające w słońcu truskawki są o wiele lepsze i mają więcej cukru niż te same odmiany, które rosną w cieniu. Są też bardziej aromatyczne.

Jakość gleby

W przypadku truskawek sprawa nie jest tak oczywista. Zbyt dużo nawozów i ziemia wzbogacona kompostem wcale nie daje smaczniejszych owoców. Wręcz przeciwnie. Za dużo azotu powoduje, że niektóre odmiany są twarde i mało słodkie. Truskawki o wiele lepiej udają się na glebach lekkich, wręcz piaszczystych.

pixabay.com

Woda

Nadmiar wody w przypadku truskawek jest bardziej szkodliwi niż chwilowe braki. Na ciężkich glebach o wiele lepiej jest je sadzić więc na redlinach. Wtedy owoce też tak nie są atakowane przez szarą pleśń.

Jakie nawozy stosować pod truskawki

Mając glebę ogrodową, dobrze uprawioną nie stosowałabym żadnych nawozów. Najwyżej opryskiwanie wyciągiem z czosnku i cebuli w czasie kwitnienia i dojrzewania. Tak profilaktycznie przed szarą pleśnią.

Gleba piaszczysta – nawożenie

Na glebie piaszczystej należy zastosować już nawóz pod truskawki. Najlepiej jest wzbogacić ziemię o kompost, duża zawartość próchnicy poprawia nie tylko warunki wodne gleby, ale też lepiej magazynuje potencjalne nawozy. Sztuczne najlepiej wybierać te przeznaczone specjalnie pod truskawki.

Odczyn gleby dla truskawek

Najsłodsze owoce rosną na glebach piaszczystych i kwaśnych. Także wapnowanie ziemi pod truskawki mija się z celem. W przydomowym ogrodzie można je sadzić wokół borówek amerykańskich. Truskawka da sobie z powodzeniem radę między jej krzewami.

Ściółkowanie

Ściółka to naturalnie występująca w zbiorowiskach roślinnych wierzchnia okrywa ziemi. Składa się ona w większości z resztek roślinnych oraz martwych zwierząt. Stanowi bardzo istotną warstwę gleby, pełniącą wielorakie funkcje w ekosystemie:

REKLAMA
  • siedlisko drobnych zwierząt zmieniających materię organiczną w glebę;
  • ochrania korzenie roślin przed wymarzaniem;
  • dostarcza nawozu naturalnego rozkładając się;
  • ogranicza parowanie wody z gleby;
  • gromadzi częściowo nadmiar wody opadowej.

Innymi słowy, tam gdzie jest ściółka są bardziej stabilne warunki do rozwoju roślin. Dlatego stosowanie jej w uprawie truskawek jest jak najbardziej polecanym rozwiązaniem.

Monika Capińska

Jestem absolwentką studiów na kierunkach rolniczych i ochrony środowiska. Zafascynowana światem roślin, w swoim ogrodzie kolekcjonuję stare odmiany roślin ozdobnych, owocowych oraz warzyw. W między czasie piszę artykuły i poradniki o uprawie i pielęgnacji roślin.

Zostaw Swój Komentarz Poniżej :)