Otrzymanie zadowalającego plonu owoców z grządki wymaga odpowiedniego przygotowania zarówno miejsca, gdzie będziemy sadzić truskawki, jak też przestrzegania terminów. Nie bez znaczenia są odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne, które zapewniają roślinom dobry wzrost, a nam smaczne i zdrowe owoce.
Wybór miejsca pod truskawki
Bardzo ważny jest odpowiednie miejsce w ogrodzie. Sadzenie truskawek w cieniu czy na podmokłym terenie mija się z celem, gdyż owoce będą mizerne, albo nie będzie ich wcale.
Optymalne miejsce dla sadzenia truskawek zapewnia im:
- słońce przez cały dzień;
- przepuszczalne i żyzne podłoże;
- pH w przedziale 5.0-6.5;
Unikamy terenów zalewowych i niecek w terenie. Tam gromadzi się woda i zimne powietrze, które szkodzi roślinom.
Jak sprawdzić pH gleby?
Jeśli nie wiemy, jakie mamy pH w ogrodzie, możemy to łatwo sprawdzić za pomocą płynu Helliga – do kupienia w sklepach ogrodniczych czy przez Internet. Mała buteleczka starczy nam na kilka lat i przyda się przy sadzeniu truskawek i wielu innych roślinach.
Kiedy sprawdzać pH gleby?
Wybór terminu do sprawdzania odczynu gleby zależy od warunków pogodowych. Gleba powinna być lekko wilgotna, ani sucha ani tuż po opadach kiedy jest przesiąknięta wodą deszczową. Wyniki wychodzą wtedy najbardziej miarodajne.
Do zmierzenia pH pobiera się próbę z warstwy gleby gdzie rosną korzenie truskawek
Kopiemy dołek głębokości około 15 cm i szerokości dłoni i z jego ścianki pobieramy trochę ziemi. Robimy to zeskrobując cienką warstwę od góry do dołu. Następnie mieszamy ją dobrze w pojemniku i bierzemy płaską łyżeczkę do kawy tej ziemi i kładziemy na talerzyku. Następnie dajemy kilka kropli płynu Helliga, po przechyleniu na białą krawędź talerzyka wypłynie z ziemi zabarwiony płyn.
Odczytywanie wyników pomiaru pH
Kolor płynu pomoże nam odczytać ze skali jaki mamy przedział pH gleby na działce. To tani i prosty sposób, a zaoszczędzi nam sporo czasu i nerwów w ogrodzie.
Kiedy sadzić truskawki?
Są dwa najbardziej optymalne terminy sadzenia truskawek. Wynika to z wieloletniej praktyki plantatorów oraz naszego klimatu.
Jesienny termin sadzenia truskawek
Osobiście preferuję ten termin sadzenia truskawek, który przypada w Polsce na koniec lata i początek jesieni. Zazwyczaj jest to od połowy sierpnia. Zalety jesiennego terminu sadzenia truskawek:
- truskawki tworzą zawiązki kwiatów podczas dni krótkich czyli wrzesień, październik – posadzone w sierpniu zdążą się ukorzenić i zawiązać pąki na sezon wiosenny;
- termin jesiennego sadzenia truskawek skraca czas od posadzenia do otrzymania pierwszego plonu;
- sadząc od połowy sierpnia truskawki możemy wykorzystać grządki po czosnku, cebuli czy grochu, które zebraliśmy w lipcu/sierpniu;
- odpada cały rok pielenia i doglądania truskawek nim doczekamy się owoców.
Wiosenny termin sadzenia truskawek
Przypada mniej więcej od marca do końca maja, a nawet w czerwcu. To dla mnie to taki awaryjny moment w roku, który może zostać wykorzystany, o ile nie zdążyliśmy zrobić tego jesienią. Do wiosennego sadzenia truskawek najlepiej wybierać sadzonki doniczkowane, ale tegoroczne zbiory nie będą powalające.
Wiosną można sadzić z powodzeniem truskawki powtarzające owocowanie. Wtedy pod koniec lata możemy oczekiwać całkiem fajnych plonów.
Jak sadzić truskawki?
Wybór miejsca i terminu mamy już za sobą, teraz czas na omówienie techniki sadzenia, które nie jest wcale taka mało ważna. Otóż, truskawki posadzone zbyt głęboko źle owocują, z zasypanym tzw. sercem, czyli miejscem skąd wyrastają nowe pędy, nie dają owoców i zamierają.
Rozstaw truskawek w rzędzie
Odstępy między sadzonkami truskawek to około 40 cm. W rzędach truskawki sadzi się naprzemiennie, w stylu kaczych schodów. Między rzędami zachowujemy 50 cm odległości.
Głębokość sadzenia truskawek
Otrzymane sadzonki moczymy w wodzie z gnojówką roślinną lub herbatce kompostowej. Przed posadzeniem wyjmujemy je i delikatnie przycinamy korzenie. Przy okazji sprawdzamy czy nic się w okolicy korzenie nie zalęgło.
Wykopujemy dołek 15×15 cm i na jego dnie usypujemy kopczyk z ziemi i kompostu na wysokość 10 cm. Rozkładamy na nim korzenie jak macki ośmiornicy i zasypujemy ziemią z dołka wymieszaną z kompostem.
Wokół rośliny ma powstać niecka, a wspomniane serce ma znajdować się nad powierzchnią ziemi. Natomiast wszystkie korzenie mają być zakryte.
Ściółkowanie truskawek
Więcej informacji na temat pracy przy tych owocach znajdziecie pod hasłem całoroczna pielęgnacja truskawek. Niemniej ściółkowanie jest na tyle ważną rzeczą, że wspominam o niej teraz.
Truskawki można ściółkować kwaśnym materiałem organicznym jak igliwie, ścięte gałązki tui, torf kwaśny, słoma. W ten sposób ogranicza się rozwój chwastów oraz brudzenie się owoców.
To kiedy sadzimy truskawki może mieć dla nas duże znaczenie. Same sadzonki należy odpowiednio umieścić w glebie, aby nie zaburzyć wzrostu i zdrowotności roślin. Przy okazji warto wspomnieć iż na plon truskawek ma wpływ wybór odpowiedniego miejsca oraz nawożenie. Ze względu na to, że truskawki wymagają odpowiedniego pH nie obejdzie się bez małej dawki chemii oraz podstaw gleboznawstwa. Tu omówiłam tylko dwie rzeczy takie jak termin oraz sposób sadzenia, nie wspomniałam praktycznie nic o całorocznej opiece nad truskawkami, która ma znaczący wpływ na plony w kolejnych latach. To będzie opisane w kolejnych artykułach na blogu Ogrodowy Gąszcz.
Przepięknie kwitną i są łatwe w uprawie. Szkoda że są tak rzadko sadzone w ogrodach.