Dziś tematyka bardziej ogólna i przydatna nie tylko dla ogrodników. Mimo, że woda w naszym kraju nie należy do drogich surowców to i tak przy podlewaniu 10 arów działki można zapłacić słone rachunki.
Zbieranie deszczówki
Koszt pojemnika na deszczówkę z odzysku czyli po jakiś tam półproduktach to wydatek rzędu nędznych 30 zł. Za to taki 1000 l to koszt około 100 zł w zależności oczywiście od regionu. Można je ustawić na podwyższeniu i doprowadzić do niego rynnę. Wtedy nie tylko będziemy mieć darmowy zapas wody do podlewania ogrodu, ale też woda będzie płynąć pod własnym ciśnieniem. Czyli nam pozostanie wtedy podpiąć wąż ogrodowy i ewentualnie zraszacz.
Ściółkowanie
W ogrodniczych magazynach i publikacjach różnego rodzaju dużo informacji poświęca się ściółkowaniu. Niewątpliwą jego zaletą jest ograniczenie parowania gleby, które też przynosi wymierne korzyści w oszczędzaniu wody. Jaką ściółkę wybrać:
- kora drzew iglastych – idealna do ściółkowania roślin kwasolubnych jak borówka, żurawina, hosta, róża;
- kamienie wapienne i o odczynie obojętnym – lawendy, szałwie, rośliny rosnące na zasadowym podłożu;
- kompost – drzewa i krzewy owocowe, szczególnie jeśli są to bardzo plenne odmiany.
Chwasty są zmorą ogrodników, część z nich można wykorzystać do robienia gnojówek, a te co jeszcze nie wykiełkowały zniszczymy bez użycia chemii. Wystarczy pod ściółkę wyłożyć niezadrukowany szary karton do zdobycia za „piękne oczy”.
Jak zagospodarować wodę w domu
Jeśli chodzi o oszczędzanie wody w domu warto sprawdzić szczelność wszystkich rur doprowadzających wodę. Nie nakłaniam Was do unikania kąpieli i wietrzenia gaci w celu ograniczania wody na pranie. Za to polecam poszukać sobie systemu, który pozwala na ponowne wykorzystanie wody z prania albo z kąpieli, w spłuczce. Najlepiej w tym celu wykorzystać wodę z kąpieli, gdyż ta z prania może być zabarwiona od barwników z ubrań. Jeśli jednak komuś to nie przeszkadza to tylko działać. Warto pamiętać wtedy o systematycznym czyszczeniu wszystkich filtrów w pralce i nie tylko aby nie dopuścić do zatkania się systemu.
Czytajcie instrukcje obsługi urządzeń AGD
Zastanawiacie się pewnie co ma wspólnego instrukcja z oszczędzaniem wody, ale zaraz Wam to zdradzę. Bierzecie kartki do ręki i w instrukcji znajdujecie wykaz poszczególnych programów i ich zużycie wody oraz energii. Przeliczacie to na złotówki i macie jak na dłoni, które się bardziej opłaca używać. Z tych więc korzystajcie.
Kupić zmywarkę do naczyń czy nie kupić?
Powiem tak. Mam zmywarkę, nie po to aby stała bo to jest moim zdaniem głupota. Używam jej codziennie, po to aby oszczędzać wodę. Również wybieram programy, które zużywają mniej wody. Dzięki temu zakup zmywarki zwraca się szybciej w postaci oszczędności wody. Jeśli jeszcze mamy wodę grzaną gazem to warto do niej podłączyć zmywarkę (dodatkowo oszczędzamy prąd). Nie każdy producent zmywarki wyposaża w taką opcję. No dobra rozpisałam się trochę na temat oszczędzania wody. W domu jak i w ogrodzie warto zastosować wybrane sposoby, które oszczędzą nam pieniądze. Są to niby niewielkie kwoty, ale wraz z innymi możliwościami odłożymy sobie niezłą sumkę. A jakie macie Wy sposoby oszczędzania wody w gospodarstwie domowym?
Zbiorniki na deszczówkę to dobry sposób na oszczędzanie wody i zaoszczędzenie pieniędzy, w dodatku teraz takie zbiorniki mogą być także ozdobą ogrodu bo występują w rozmaitych kształtach i rozmiarach. Wodę ze zbiorników możemy wykorzystać nie tylko w ogrodzie ale także w domu np. do spłukiwania toalety, taka woda jest też bardziej przyjazna dla naszych domowych sprzętów, ponieważ jest bardziej miękka. Inne sposoby na oszczędzanie wody? Jeżeli w domu mamy starą toaletę to warto wymienić ją na nową, ponieważ nowsze modele zużywają mniej wody podczas spłukiwania. Warto także zastosować napowietrzacz do baterii do wody.
Cześć dzięki za wpis !