Tradycja ozdabiania grobów chryzantemami zapuściła korzenie w nasze polskie realia. Do wyboru mamy coraz więcej odmian o wybitnych walorach ozdobnych. Jednak nie każdy wie, że wiele z nich można z powodzeniem zachować na rok następny.
Jakie chryzantemy zimują w naszym klimacie?
W naszym klimacie największe szanse na zimowanie w gruncie mają chryzantemy drobnokwiatowe. Są teoretycznie mrozoodporne, jednak to zależy od odmiany i warto po zadołowaniu okryć je igliwiem lub liśćmi.
- Drobnokwiatowe chryzantemy mają większe szanse przetrwania w gruncie. Jednak należy pamiętać o okryciu ich przed mrozami.
Naszych zim mogą nie przetrwać chryzantemy trójbarwne oraz niektóre gatunki o niższej tolerancji na ujemne temperatury.

Jak zimować chryzantemy?
Uratowane przed zmarnowaniem chryzantemy umieszczamy wraz z doniczkami w dołkach w ogrodzie. Następnie przycinamy na około 10 cm od ziemi i zabezpieczamy przed mrozami.
Do zabezpieczania chryzantem przed mrozem nadają się:
- suche trawy,
- liście,
- jedlina,
- biała agrotkanina.
Miejsce do zimowania chryzantem w gruncie
Najlepszym stanowiskiem dla zimowania chryzantem będzie słoneczny zagon w ogrodzie. Jeśli chcemy w następnym roku je wykopać na jesień, to możemy wsadzić je z doniczką, w której rosną. Natomiast jeśli nie zależy nam na wykopywaniu chryzantem jesienią, to spokojnie można posadzić je bez doniczek.

Jak zimować chryzantemy w pomieszczeniu?
Wrażliwe na mróz odmiany chryzantem, lub takie, których mrozoodporności nie znamy, a nie chcemy ich stracić można zimować w pomieszczeniu. Miejsce do zimowania chryzantem w budynku powinno być widne, a temperatura powinna utrzymywać się w granicach od 0 – 10o C.
Podlewanie chryzantem zimujących w pomieszczeniu
Przygotowane do zimowania chryzantemy w pomieszczeniu należy podlewać sporadycznie, aby ziemia nie była pylista, ani nie wilgotna.
Na początku marca, gdy temperatura wzrasta, można zacząć podlewać częściej i zmienić im miejsce na bardziej słoneczne.

Pielęgnacja chryzantem
Posadzone w gruncie chryzantemy odbijają wiosną i wytwarzają młode odrosty. Kiedy już się pojawią, można zastosować nawożenie do roślin kwitnących. Aby zakwitły jesienią należy je przyciąć w połowie lata.
Chryzantemy to jedne z najładniej kwitnących jesienią roślin. Do tego mamy naprawdę ogromny wybór odmian, które możemy „przytulić”, gdy już przestaną zdobić nagrobki naszych bliskich. Edit. Wiem, że sporo osób wyznaje zasadę, aby nic z cmentarza nie przynosić do domu. Ten przesąd pochodzi jeszcze z czasów słowiańskich wierzeń, z których wywodzi się wiele naszych tradycji, obecnie przyklejonych do KK. Każdy jednak postąpi jak chce i jeśli woli przestrzegać dawnych wierzeń, to jego wola.
Na Podkarpaciu pisze się bez czarny i czarny bez i każdy rozumie o co chodzi.