Jak uprawiać borówkę amerykańską w ogrodzie

Duże, fioletowe słodkie i aromatyczne owoce borówki amerykańskiej podbijają podniebienia Polaków. Mając ogród możemy mieć własne źródło tych owoców. Wystarczy tylko zapewnić im tylko kilka rzeczy, aby móc zbierać je pełnymi garściami.

Miejsce gdzie można posadzić borówkę amerykańską

Owoce dojrzewające w słońcu są słodkie, aromatyczne i zwyczajnie smaczniejsze od tych w cieniu. Dlatego dla borówki najlepiej znaleźć w ogrodzie takie miejsce, gdzie tego słońca jest przez większą część dnia.

Ziemia pod borówkę amerykańską

REKLAMA

Gleba dla borówki musi być kwaśna, torfowa, czyli przepuszczalna. Jeśli mamy glinę to na dno warto dać warstwę kamieni, na to kawałki drewna i na koniec wysypać około 40 cm warstwą torfu nieodkwaszonego, czyli o wartości poniżej 5.0 pH.

Woda, którą należy podlewać borówkę

Borówka amerykańska wymaga wilgoci w podłożu. Poza tym, jak przesuszymy torf, to nie tylko nie doczekamy się owoców, ale też bardzo ciężko jest go z powrotem nasączyć wodą. Jeśli tylko mamy taką możliwość, to załóżmy nawadniania kropelkowe.

Kwiaty borówki amerykańskiej
Podczas kwitnienia borówka amerykańska potrzebuje dużo wody, aby móc zawiązać owoce.

Jeśli brak możliwości nawadniania

To możemy wkopać w ziemię butelki 5 litrowe bez dna i z małymi dziurkami przy zakrętce. Otworem zrobionym w dnie do góry. Wtedy raz na kilka dni wlewamy wodę do pełna, a ona spokojnie będzie się przez małe otwory sączyć do gleby.

Ściółka chroni ziemię przed parowaniem

Aby zatrzymać wilgoć w glebie warto ją ściółkować. W przypadku borówki amerykańskiej najlepiej sprawdza się ściółka z kory, liści dębu – które to materiały mają właściwości zakwaszające glebę.

Ile miejsca trzeba przeznaczyć na jedną borówkę?

W zależności od odmiany, borówka może dorastać nawet ponad 2 m i praktycznie tyle samo w szerz. Oczywiście możną jej wielkość korygować cięciem, ale umówmy się, że na 1 m2 więcej jak 1 egzemplarza nie ma co sadzić. W moim ogrodzie dla każdego krzewu przeznaczam prawie drugie tyle powierzchni.

Co posadzić obok borówki amerykańskiej?

Przestrzeni pod krzewami borówek jest sporo i jeśli nie plewimy jej regularnie to zaraz pojawiają się tam mniej lub bardziej inwazyjne rośliny. Można je trochę ograniczyć sadząc pod borówkami poziomki. Odmiana Rugia jest bezrozłogowa i nie rozrośnie się nam tam gdzie jej nie chcemy.

Śniadanie z owocami ogrodowymi
Owoce z własnego ogrodu to pyszne i zdrowe śniadanie.

Borówkę również tnie się

Jak praktycznie każdy krzew owocujący borówka amerykańska wymaga cięcia.

REKLAMA

Wiosna – tnie się cienkie i drobne gałązki rosnące przy ziemi.

Wycina się przyginające się do ziemi pędy, takie co pod ciężarem owoców będą dotykać ziemi.

Dorosły krzew, taki co już owocuje 3 rok z rzędu, powinien mieć około 5-6 pędów w pełni owocowania oraz około 10 z tych, co wchodzą w pełnię owocowania, zaczynają owocować, mają po raz pierwszy pąki kwiatowe.

Tymi pędami będziemy zastępować te gałęzie, które się wyradzają czyli są najstarsze.

Usuwamy końcówki pędów, które w poprzednim roku miały owoce. Nawet możemy je usunąć razem z jednym pąkiem kwiatostanowym.

Kolejno wchodzimy z sekatorem do środka krzewu, wycinamy pędy rosnące w poprzek korony krzewu. Doświetlimy w ten sposób owoce rosnące wewnątrz krzewu, a także zapewnimy pozostałym jagodom większą ilość substancji odżywczych. Dzięki temu owoce będą lepiej wyrośnięte.

REKLAMA

Podpory dla borówki amerykańskiej

W jagodnikach towarowych, krzewy są prowadzone przy rozpiętych drutach, natomiast w ogrodzie nie ma takiej potrzeby. Jeśli jednak nasze borówki wysokie mają tendencję do pokładania się, to zrobienie takich podpór jak u malin, zapewni wsparcie ciężkim od owoców gałęzi, a nam ułatwi zbiór.

Co jeszcze można powiedzieć o pielęgnacji borówki amerykańskiej? Poza niskim pH i podlewaniem to chyba tylko zostaje życzyć słonecznej pogody podczas dojrzewania owoców. A i promocji na siatkę przeciw ptakom, przy pięknie wybarwionych owocach na pewno się przyda. 😊

Monika Capińska

Jestem absolwentką studiów na kierunkach rolniczych i ochrony środowiska. Zafascynowana światem roślin, w swoim ogrodzie kolekcjonuję stare odmiany roślin ozdobnych, owocowych oraz warzyw. W między czasie piszę artykuły i poradniki o uprawie i pielęgnacji roślin.

Zostaw Swój Komentarz Poniżej :)