Uprawa borówki amerykańskiej wymaga zapewnienia roślinie specyficznych warunków, ale nagroda w postaci smacznych, zdrowych owoców jest tego warta. Poniżej bardziej szczegółowe wskazówki dotyczące uprawy borówki wysokiej, z którymi należy się koniecznie zapoznać, zanim wybierzemy się do sklepu po sadzonkę.
Wybór miejsca i podłoża
Na tym etapie wykłada się wielu ogrodników amatorów, zamiast najpierw sięgnąć po literaturę czy wpisy na blogach ogrodniczych i zapoznać się z wymaganiami borówki amerykańskiej (a ma ich trochę do wyboru), to sadzą bez opamiętania, a potem dopiero jest refleksja. Wy oczywiście tak nie robicie (ze mną bywa różnie…), bo każda sadzonka to Wasze pieniądze, które z nieba nie spadają przecież.
Stanowisko pod borówkę amerykańska
Borówki amerykańskie najlepiej rosną w pełnym słońcu, choć tolerują także lekki półcień. Do jej sadzenia wybierać najkorzystniej miejsca, które są dobrze nasłonecznione przez co najmniej 6-8 godzin dziennie. Nie może to też być zagłębienie terenu gdzie gromadzi się zimne powietrze, gdyż wiosenne przymrozki mogą uszkadzać kwiaty. A zlewająca i utrzymująca się w ziemi woda doprowadzić do gnicia korzeni.
Podłoże dla borówki wysokiej
Borówki wymagają kwaśnej gleby o pH 4.5-5.5. Gleba powinna być również dobrze przepuszczalna, bogata w materię organiczną. Jeśli gleba w Twoim ogrodzie nie spełnia tych wymagań, rozważ sadzenie borówek w podwyższonych grządkach lub w dużych doniczkach. Wtedy łatwiej utrzymać pH.
Borówka amerykańska ma korzenie do głębokości około 40-50 cm i szerokości mniej więcej korony krzewu.
Przygotowanie Gleby
To bardzo istotna czynność, która jest jak kamień węgielny. Źle przygotowane podłoże będzie nam robić problemy jak źle wymurowany fundament w nowym domu.
Test pH gleby
Przed sadzeniem warto przetestować pH gleby. Można to zrobić za pomocą zestawu testowego dostępnego w centrach ogrodniczych lub kupić w internetach płyn Helliga i do tego biały talerzyk, aby było widać kolor odczynu jaki daje gleba.
Glebę do zbadania pH pobieramy po odgarnięciu pierwszych 5 cm, kopiemy dołek na głębokość około 40 cm i ze ścianki wykopu nożem zeskrobujemy troszkę gleby. Następnie całość mieszamy i szczyptę kładziemy na talerzyk, dodajemy kilka kropli płynu Helliga i czekamy, aż zmieni kolor. I na skali na butelce odczytujemy zakres pH.
Korekta pH
Jeśli pH gleby jest zbyt wysokie, koniecznie trzeba je obniżyć, dodając siarkę ogrodniczą lub specjalny nawóz zakwaszający. Można po posadzeniu roślin dodawać ściółkę z liści dębu, igliwa, szyszek, kory sosnowej.
Przygotowanie miejsca
Przed sadzeniem, przekopać glebę na głębokość 30-40 cm i wymieszać ją z kompostem, torfem kwaśnym lub przekompostowaną korą drzew iglastych, trocinami, aby poprawić strukturę gleby i zapewnić odpowiednią kwasowość.
Sadzenie borówki wysokiej
Naprawdę lepiej jest nawet rok później posadzić borówkę, a w tym czasie przygotować dobrze ziemię niż zrobić to niedokładnie. Dla dobrego zapylenia należy sadzić minimum dwie odmiany, które kwitną w podobnym terminie.
Wczesne borówki amerykańskie:
- Duke
- Spartan
Średnio wczesne:
- Patriot
- Bluecrop
- Bluegold
- Rubel
- Nelson
Odmiany późne:
- Darrow
- Liberty
- Elliot
- Aurora
- Pink Lemonade (odmiana o różowych owocach)
Termin sadzenia
Najlepszy czas na sadzenie borówek to wczesna wiosna lub jesień, gdy rośliny weszły już w fazę uśpienia. Wtedy też nie musimy tak często podlewać, jakbyśmy posadzili borówki z doniczek w sezonie letnim.
W jakiej rozstawie sadzić borówkę amerykańską
Sadź krzewy borówki w odległości około 1,2-1,5 metra od siebie, aby zapewnić im wystarczającą przestrzeń do wzrostu. Krzewy docelowo mogą mieć nawet 3 metry wysokości!
Sadzenie borówki wysokiej
Wykopać należy dół o głębokości i szerokości około 50 cm. Po umieszczeniu krzewu w dołku, tak aby korzenie były swobodnie rozłożone, trzeba zasypać go ziemią. Po posadzeniu obficie podlać roślinę.
Owoce borówki aby były słodkie wymagają dojrzewania w pełnym słońcu oraz dostatecznej ilości wody. Inaczej będą suche, małe i niesmaczne.
Przepięknie kwitną i są łatwe w uprawie. Szkoda że są tak rzadko sadzone w ogrodach.