Jak uprawiać cebulę

Mamy dwa sposoby na uprawę cebuli na działce. Jeden dotyczy siewu z nasion, drugi to sadzenie wcześniej przygotowanej dymki. Oba sposoby mają wady i zalety. Dowiedz się dlaczego warto mieć cebulę zarówno z dymi jak i z rozsady.

Uprawa cebuli z dymki

Przygotowanie dymki następuje w poprzednim roku, wysiewa się nasiona cebuli i zbiera drobne cebulki wielkości orzecha laskowego. Następnie suszy się je na słońcu i przechowuje do następnego roku, kiedy to wiosną wsadza się je do ziemi.

Zalety cebuli z dymki

REKLAMA

Sadząc małe cebulki otrzymujemy ładny plon, nie zajmuje to dużo czasu, a sama cebula jest gotowa do spożycia już w połowie lata.

kolorowe cebule
źr. Pixabay. Kolorowe cebule, różnią się smakiem i jakością przechowywania.

Wadą cebuli z dymki

Co ma zalety zazwyczaj ma też wady i jedną z nich jest gorsze przechowywanie się cebuli uprawianej z dymki. Przechowuje się ona dobrze do połowy zimy, w połowie marca taka cebula jest już miękka i traci walory spożywcze.

Kiedy sadzimy dymkę

Cebulę z dymki wysadzamy wiosną, mniej więcej od kwietnia do maja włącznie. Uprawa współrzędna cebuli z marchewką daje wiele korzyści dla obu tych roślin. Warto to wziąć pod uwagę planując warzywnik.

Uprawa cebuli z siewu

Siew nasion cebuli rozpoczynamy na przełomie lutego i marca. Wysiewamy nasiona cebuli w domu, a w marcu możemy przenieść ją do tunelu. Siewki cebuli spokojnie przetrwają niewielkie spadki temperatury poniżej zera. Wysadzanie na miejsce stałe flanców cebuli przeprowadzamy od kwietnia do maja.

cebula kwiat
źr. Pixabay. Jeśli zostawimy cebulę na kolejny rok w gruncie to doczekamy się kwiatów oraz nasion.

Zbiór cebuli z siewu i dymki

Cebulę z siewu jak i z dymki zbieramy gdy zacznie żółknąć. Jej zielone pędy zaczynają zasychać na końcach. Możemy im pomóc poprzez przełamanie ich grabiami tuż przy narośniętej główce. Dzięki temu przyśpieszymy ich zasychanie. Na przechowywanie się cebuli wpływ ma zarówno nawożenie (zbyt duża dawka azotu powoduje straty w przechowywaniu), jak też odmiana, rodzaj gleby i jej zasobność w siarkę.

Zebraną cebulę wykładamy pojedynczą warstwą na tarasie, balkonie czy gdziekolwiek w słonecznym miejscu. W razie opadów należy ją schować lub przykryć aby nie namokła. Kolejno możemy cebulę wiązać w pęczki po 5-10 sztuk i wieszać w przewiewnym miejscu. Dobrym sposobem na dosuszenie cebuli i czosnku są warkocze, które mogą wisieć w garażu czy spiżarni, strychu przez długie miesiące. Cebulę uprawianą z dymki zużywamy jako pierwszą, natomiast tą z siewu spokojnie możemy używać aż do lata następnego roku.

źródła:

REKLAMA

Ogródek działkowy, M. Kuropatwińska, Warszawa 1944

Poradnik działkowca, pod red. F. Marshalla Bradleya, Warszawa 2003

http://www.inhort.pl/files/sor/metodyki_ior/Metodyka_int_ochrony_cebuli_doradcy.pdf

Monika Capińska

Jestem absolwentką studiów na kierunkach rolniczych i ochrony środowiska. Zafascynowana światem roślin, w swoim ogrodzie kolekcjonuję stare odmiany roślin ozdobnych, owocowych oraz warzyw. W między czasie piszę artykuły i poradniki o uprawie i pielęgnacji roślin.

5 Comments:

  1. cebula sadzona w jesieni.jest to.cebula ozima. nie kazda dtmke mozna tak.sadzic. cebula ozima jest o.wiele bardziej odporna na mrozy

  2. W naszym ogrodzie cebulę uprawiamy z dymki, ale sądzimy ją jesienią. Udaje się zawsze. Polecam

    • Monika Capińska

      Ciekawy pomysł na sadzenie dymki jesienią 🙂 Raczej rzadko spotykany, ale na pewno daje szybki zbiór.

  3. Dość ciekawy artykuł, można się na tej stronce dużo dowiedzieć. Polecam wszystkim dzialkowiczom i tym, którzy mają małe ogródki.

Zostaw Swój Komentarz Poniżej :)