Jak uprawiać czosnek niedźwiedzi

Czosnkiem i jego uprawą zajmuję się już od ponad 10 lat. Zaczęło się od książki Marii Treben, w której przeczytałam o tej roślinie. Na wiosnę stwierdziłam, że warto zrobić porządek w zarośniętym starym sadzie, chciałam mieć tam miejsce do uprawy różnych ziół i przypadkiem, po wyrwaniu kilku liści poczułam zapach… czosnku. Przyniosłam do domu i wspólnie z ojcem ustaliliśmy, że to będzie czosnek niedźwiedzi. Jak się okazało, kiedyś uprawiała go tam w sadzie babcia.

Tamtego roku oczyściliśmy sad i zajęliśmy się uprawą czosnku, było go tam całkiem sporo. Obecnie zamiast trawy, między jabłoniami i gruszami ścielą się wiosną dywany flagowych liści czosnku. Dla nas było ich już po trzech latach za dużo więc zaczęliśmy szukać rynku zbytu. Jeden większy odbiorca raz do roku przyjeżdża po odbiór świeżych liści. Za to my doskonalimy naszą uprawę. I postanowiłam się podzielić tą wiedzą z Wami.

Gleba dla czosnku niedźwiedziego

REKLAMA

Wbrew pozorom ziemia dla czosnku niedźwiedziego nie musi być bardzo żyzna, ważne aby była przepuszczalna. Czosnek nawet lepiej rośnie na glebie lżejszej, gliniastej z domieszką piasku oraz na glebach wokół rzek, cieków wodnych. Ciężkie ziemie nie są dla niego najlepsze, ale też daje radę.

Próchnica w uprawie czosnku niedźwiedziego

Czosnek niedźwiedzi pochodzi z lasów, które charakteryzują się grubą ściółkę z liści tworzącą próchnicę. Dlatego też w uprawie bardzo dobrze reaguje na ściółkowanie liśćmi. Staramy się jesienią całą naszą grządkę z czosnkiem niedźwiedzim pokryć grubym kożuchem, o wiele lepiej wtedy zimuje. Podnosi to też żyzność gleby i wprowadza do niej próchnicę – czosnek bardzo to lubi. Na przedwiośniu ściółkę należy rozgarnąć, aby liście się nie deformowały.

Woda

Wilgotność w glebie to istotna sprawa w przypadku czosnku. Jej nadmiar jak i brak wpływają nań niekorzystnie. Jednakże ściółka ogranicza parowanie, a próchnica dobrze magazynuje wodę, więc nie powinno być z nią większego problemu, jeśli ściółkujemy czosnek

Cień

Czosnek niedźwiedzi jest rośliną wybitnie cieniolubną. Posadzony na słońcu ma żółte liście i bardziej twarde. W smaku jest mniej intensywny. Natomiast rosnąc pomiędzy drzewami daje smaczne, delikatne liście o pięknej ciemnozielonej barwie. Można go sadzić pod orzechami. Gorzej rośnie w pełnym cieniu, rzucanym na przykład przez budynek. O wiele lepiej rośnie pod drzewami, które zacieniają go połowicznie.

Czosnek niedźwiedzi to też efektowna roślina ozdobna

Obok funkii, bergeni i paproci to kolejna roślina, którą możemy posadzić w cienistym miejscu. Nadaje się do ogrodów w stylu naturalnym, leśnym. Bardzo ładnie zadarnia przestrzeń w cieniu i przy okazji możemy skorzystać z pojawiających się wiosną liści.

Czosnek niedźwiedzi to roślina ekspansywna

Musimy się nastawić na to, że czosnek niedźwiedzi lubi sam sobie wybierać miejsca do bytowania. Pojawia się na działce tam, gdzie najbardziej mu odpowiada gleba i stanowisko. Nasiona szybko tracą zdolność kiełkowania, jednak mała sadzonka po roku będzie już okazałą kępą, a po kilku latach sporym poletkiem. Zawsze można ograniczać jego rozrost wycinając pędy kwiatostanowe.

Kiedy i jak zbieramy czosnek niedźwiedzi

Czosnek niedźwiedzi to roślina, która pojawia się wczesną wiosną. Kiedy pąki na drzewach się dopiero rozwijają czosnek już jest gotowy do zbierania. O tej porze roku zrywamy liście. Z jednej rośliny zrywamy po jednym liściu. Jest to może pracochłonne, ale nie osłabia nam kępy. Liście nadają się do zbioru do początku kwitnienia, które przypada w czerwcu.

REKLAMA

Cebule czosnku niedźwiedziego zbieramy albo przed ruszeniem wegetacji w marcu, albo jesienią. Wykopujemy je i największe wybieramy, małe z powrotem umieszczamy w gruncie.

Co można zrobić z czosnku niedźwiedziego?

Czosnek niedźwiedzi to nie tylko zielenina. Jest też bardzo dobrym składnikiem na wszelkiego rodzaju pasty do kanapek, można wykorzystać go jako pesto. Postoi nam ono w lodówce kilka tygodni. Najlepiej więc robić go przed otwarciem kwiatów przed samym końcem zbiorów. Liście są też wtenczas największe ale też posiadają sporo włókien.

pesto z czosnku niedźwiedziego
pixabay.com

Czosnek niedźwiedzi można z powodzeniem mrozić jak również kisić. Oba produkty są pełnowartościowe i nie tracą składników odżywczych zamagazynowane w ten sposób. Suszony produkt jest większości pozbawiony. Uprawa czosnku niedźwiedziego wymaga od nas pewnej elastyczności. Nie każdy z jednakową chęcią ogląda wyłożone liśćmi z drzew swoje grządki. Tak samo sytuowanie ich w cieniu drzew nie zawsze zgadza się z wyobrażeniem naszych idealnych grządek. W naturze każda roślina ma swoje miejsce, najlepsze dla siebie. Dlatego tak ważne jest poznanie wymagań jakie posiadają rośliny, zanim posadzimy je w swoim ogrodzie.

Monika Capińska

Jestem absolwentką studiów na kierunkach rolniczych i ochrony środowiska. Zafascynowana światem roślin, w swoim ogrodzie kolekcjonuję stare odmiany roślin ozdobnych, owocowych oraz warzyw. W między czasie piszę artykuły i poradniki o uprawie i pielęgnacji roślin.

Zostaw Swój Komentarz Poniżej :)