Odmian fasoli tycznej jest bardzo dużo. Powinno się wybrać takie, jakie najczęściej spożywamy. Warto zwrócić uwagę na odmiany pnące fasoli szparagowej jak masłowa tyczna. A z ciekawych odmian o dużych ziarnach będzie fasola o czerwonych kwiatach. Uprawy fasoli tycznej zaczyna się od wybrania miejsca i przygotowania gleby.
Wybór miejsca pod uprawę fasoli pnącej
Każda odmiana fasoli do prawidłowego wzrostu i zadowalającego plonowania potrzebuje dużo światła słonecznego. Minimum przez pół dnia, a najlepiej, jeśli słońce świeci w danym miejscu przez cały dzień.
Gleba pod uprawę fasoli
Warto wiedzieć, że fasola jest rośliną motylkową a z powodu tego, że współżyje z bakteriami Rhizobioum, posiadające zdolność wiązania azotu z powietrza. Dlatego też fasola potrzebuje na start dawki azotu, do czasu aż na korzeniach wykształcą się bakterie.
Gleba pod fasolę powinna być lekka. Piaszczysto gliniasta, dobrze absorbująca wodę, ale nie podmokła. Odczyn gleby w uprawie fasoli powinien oscylować w granicach od 5,5 do 6,5 pH.
Jeśli mamy do dyspozycji podmokły, ale nasłoneczniony grunt, to można obok grządki z fasolą wykopać rów na około 50 cm głębokości, gdzie będzie się gromadził nadmiar wody. Drugim rozwiązaniem jest uprawa fasoli na redlinach.
Uprawa gleby pod fasolę bez przekopywania
Pod fasolę można spulchnić glebę widłami amerykańskimi. Jeśli zagon przygotowujemy rok wcześniej, to wystarczy obłożyć go tekturą i przysypać liśćmi lub skoszoną trawą. To, co będzie pod spodem, zgnije i nawiezie dodatkowo ziemię.
W połowie kwietnia wystarczy okryć zagon pod fasolę ciemną folią lub agrotkaniną czarną, aby ziemia się dobrze ogrzała. Na 2-3 dni przed siewem można odkryć tkaninę i lekko zruszyć ziemię np. motyczką, aby pozbyć się reszty korzeni chwastów czy ślimaków.
Kiedy siać fasolkę pnącą?
W tradycji polskiej wsi wspomina się zawsze, że fasolę sieje się na św. Stanisława, czyli 8 maja. Jest to optymalny termin do siewu fasoli każdego rodzaju. Ryzyko przymrozków minie, zanim rośliny pojawią się nad ziemią.
Czy moczyć ziarna fasoli przed siewem?
Wskazane jest moczenie ziaren fasoli przed siewem, gdyż lepiej wtedy kiełkuje i rośnie. Można w tym celu wykorzystać letnią wodę, z dodatkiem nadmanganianu potasu czy jodyny. Dobrze też działa na fasolę moczenie ziaren w wywarze ze skrzypu.
Ziarna fasoli moczymy maksymalnie 12 godzin, dłużej moczona może się zepsuć!
Ile siać fasoli tycznej?
Na jedną osobę wystarczy około 15 roślin fasoli. Na jedną tyczkę przeznacza się 3-4 ziarna fasoli. Czyli na jedną osobę wystarczy około 5 tyczek z fasolą.
Z czego zrobić tyczki do fasoli?
Od razu po wrzuceniu do gleby nasion warto zamieścić obok rusztowanie z tyczek. Sprawdzają się dobrze zwykłe, leszczynowe, wierzbowe lub inne gałęzie grubości około 3 palców.
Pielęgnacja fasoli w lecie
Fasola jest o tyle fajnym warzywem, że można ją uprawiać nawet na balkonie.
Podlewanie fasoli
Fasola wymaga wilgoci. Susza może opadanie kwiatów i zawiązków. Jeśli dysponujemy kartonami lub skoszoną trawą, można ją rozłożyć wokół roślin, aby woda została zatrzymana w glebie.
Zbyt duża ilość wody w korzeniach fasoli powoduje ich gnicie. Dlatego, jeśli po opadach tworzy się kałuża, należy zapewnić odpływ wody.
Zbiór fasoli pnącej
W zależności od tego, czy jest to odmiana szparagowa, czy na ziarno (Piękny Jaś) zbiór będzie przebiegał w innych terminach. Fasolę szparagową zbiera się regularnie co kilka dni w miarę narastania strąków. Fasola piękny Jaś zbiera się na zielone lub suche ziarno.
Jak rozpoznać czy szparagówka jest gotowa do zbioru?
Jeśli strąki fasoli osiągnęły już odpowiednią długość, a ziarna są delikatnie zarysowane, to fasolka nadaje się do zbioru. Podczas próby złamania strąka powinno się dać usłyszeć chrupnięcie.
Usuwanie resztek po fasoli pnącej
Każdą roślinę motylkową wycinać najlepiej równo z ziemią. Dzięki temu korzenie wraz z azotem i bakteriami zostają w glebie dla innych roślin.
Zebrane rośliny obrywa się ze strąków, zielone zużyć na bieżąco, nadwyżkę warto zamrozić. Suche zostawić można na nasiona na następny rok, przechowywać w suchym i chłodnym miejscu.
Co wysiać po fasoli?
Po zbiorze fasoli, który przypada mniej więcej we wrześniu, pozostaje odchwaszczona, fajna gleba, którą można obsiać roślinami warzywnymi uprawianymi jesienią:
- roszponka;
- szpinak zimowy;
- sałata zimująca;
- rzodkiewka;
- rzodkiew;
- brukiew;
- rzeżucha.
Starzy ogrodnicy zawsze jak zamierzali siać fasolę w innym miejscu, to przenosili trochę ziemi z miejsca, gdzie to tej pory rosła fasola. Chodziło oczywiście o wspomniane bakterie. Obecnie nie zawsze jest to dobrym rozwiązaniem. Raz, że można łatwo kupić bakterie Rhizobium w sklepach. Dwa, takie przenoszenie powoduje też transport chorób fasoli. Dlatego warto wyznaczyć w ogrodzie 2-3 miejsca pod fasolę i co roku sadzić ją na innej grządce oraz stosować poplon. Dzięki temu ograniczymy występowanie chorób i szkodników fasoli.
Źródła:
Zdjęcia pixabay.com, własne
Poradnik działkowca, pod red. F. M. Bradleya, Warszawa 2003
Już drugi rok uprawiam fasolkę szparagową z rozsady sposobem Miecia pomodoro i stwierdzam,że skończyły się problemy z kiełkowaniem i kiepskimi wschodami.Posadziłem trochę za gęsto w rzędach i w efekcie jest trochę busz,lecz kwitnie i wiąże ładnie.Mam Złotą saksę i zieloną nn(z własnych nasion),obie plonują świetnie i rosną bezproblemowo.
Pozdrawiam Ryszard.
Nie myslalam,ze fasolka szparagowa rosnie tak wysoko.Posadzilam ja przy krzaku czarnej porzeczk,ktory potem posluzyl jako tyczki.Biedny krzak,bo powyginal sie w rozne strony.W przyszlym roku skozystam z twojej rady i ziemie pod zasiew fasolki przykryje czarna folia.