Warzywa sezonowe, to bogate źródło witamin i minerałów oraz błonnika. O ile od wiosny do jesieni mamy ich duży wybór, o tyle zimą najwięcej wartości mają okopowe. Dlatego jarmuż jest tak ważnym warzywem sezonowym, które uzupełnia naszą dietę.
Jarmuż najlepiej smakuje jeśli jest przemrożony, więc to świetne warzywo na poplon po wielu warzywach, które schodzą z grządek w połowie lata.
Gdzie w ogrodzie sadzić jarmuż
Blisko spokrewniony z kapustą jarmuż ma podobne jak ona wymagania. Najlepiej rośnie w glebie przepuszczalnej z dodatkiem piasku. Ważna jest też żyzność podłoża i stałe utrzymanie wilgoci.
Jarmuż jest warzywem zimowym i sadzimy go około połowy lata z rozsad, więc spokojnie możemy zagospodarować pod niego miejsce po:
- sałacie;
- groszku cukrowym;
- czosnku;
- wczesnej fasolce szparagowej;
- botwince.
Rozsadę jarmużu należy przygotować odpowiednio wcześniej, mniej więcej od połowy czerwca do połowy lipca.
Jak siać jarmuż
Siew jarmużu można zrobić w międzyrzędzia czosnku, fasolki niskiej szparagowej lub na osobnym zagonie zrobić rozsadę.
Ile jarmużu wysiać?
Na jedną roślinę jarmużu należy przeznaczyć około 50 cm średnicy miejsca. Natomiast jeśli chodzi o spożycie to dla jednej osoby wystarczy, że zapewnimy 2-3 dorodne rośliny.
Przerywki i przesadzanie jarmużu
Jeśli jarmuż był siany bezpośrednio na miejsce stałe należy zrobić przerywki, aby rośliny rosły w odległości minimum 50 cm od siebie.
Jarmuż siany na rozsadniku przesadza się na miejsce stałe jak ma około 20 cm wysokości. W tym celu przed rozpoczęciem sadzenia należy go dobrze podlać. Ostrożnie podważając pazurkami glebę należy z jak największą ilością korzeni i ziemi przesadzić na miejsce stałe. Nie otrzepujemy ziemi z korzeni, a jak się osypuje, to przenosimy bardzo ostrożnie.
Posadzony jarmuż należy podlać, a samą sadzonkę warto ocienić od słońca np. kartonowym pudełkiem.
Jak i kiedy zbiera się jarmuż
Zbiór jarmużu można rozpocząć jak liście mają około 20 cm długości. Najlepsze w smaku są liście jarmużu przechłodzone np. przez przymrozki jesienne.
Jako pierwsze obrywa się liście od dołu do góry w miarę wzrostu rośliny. Zimą gdy śnieg pokryje rośliny można też pozyskiwać liście do jedzenia. Należy tylko okryć je siatką/firanką, aby nie zostały zjedzone przez zwierzęta.
Ściółkowanie jarmużu
Po przesadzeniu jarmużu warto wyściółkować skoszoną trawą lub przekompostowanymi liśćmi. Ograniczymy w ten sposób parowanie wody, a także rozkładające się resztki będą dostarczać jarmużowi składniki pokarmowe.
Liście jarmużu można spożywać na surowo w sałatkach. Smaczne są także jako dodatek do zup, do drugiego dania. Warto wiedzieć, że lekko strawny mimo, że należy do tej samej rodziny co kapusta. Jarmuż jest jednym z warzyw, które możemy pozyskiwać z ogrodu nawet zimą.
Zdjęcia: pixabay.com
Przepięknie kwitną i są łatwe w uprawie. Szkoda że są tak rzadko sadzone w ogrodach.