Jak uprawiać jarmuż w ogrodzie

Warzywa sezonowe, to bogate źródło witamin i minerałów oraz błonnika. O ile od wiosny do jesieni mamy ich duży wybór, o tyle zimą najwięcej wartości mają okopowe. Dlatego jarmuż jest tak ważnym warzywem sezonowym, które uzupełnia naszą dietę.

Jarmuż najlepiej smakuje jeśli jest przemrożony, więc to świetne warzywo na poplon po wielu warzywach, które schodzą z grządek w połowie lata.

Gdzie w ogrodzie sadzić jarmuż

REKLAMA

Blisko spokrewniony z kapustą jarmuż ma podobne jak ona wymagania. Najlepiej rośnie w glebie przepuszczalnej z dodatkiem piasku. Ważna jest też żyzność podłoża i stałe utrzymanie wilgoci.

Jarmuż jest warzywem zimowym i sadzimy go około połowy lata z rozsad, więc spokojnie możemy zagospodarować pod niego miejsce po:

Rozsadę jarmużu należy przygotować odpowiednio wcześniej, mniej więcej od połowy czerwca do połowy lipca.

Jarmuż rosnący
Jarmuż może rosnąć na miejscu po zebranych wcześniej warzywach.

Jak siać jarmuż

Siew jarmużu można zrobić w międzyrzędzia czosnku, fasolki niskiej szparagowej lub na osobnym zagonie zrobić rozsadę.

Ile jarmużu wysiać?

Na jedną roślinę jarmużu należy przeznaczyć około 50 cm średnicy miejsca. Natomiast jeśli chodzi o spożycie to dla jednej osoby wystarczy, że zapewnimy 2-3 dorodne rośliny.

Przerywki i przesadzanie jarmużu

Jeśli jarmuż był siany bezpośrednio na miejsce stałe należy zrobić przerywki, aby rośliny rosły w odległości minimum 50 cm od siebie.

jarmuż o gładkich liściach
Jarmuż może mieć też gładkie liście, w które o wiele łatwiej zawija się gołąbki.

Jarmuż siany na rozsadniku przesadza się na miejsce stałe jak ma około 20 cm wysokości. W tym celu przed rozpoczęciem sadzenia należy go dobrze podlać. Ostrożnie podważając pazurkami glebę należy z jak największą ilością korzeni i ziemi przesadzić na miejsce stałe. Nie otrzepujemy ziemi z korzeni, a jak się osypuje, to przenosimy bardzo ostrożnie.

REKLAMA

Posadzony jarmuż należy podlać, a samą sadzonkę warto ocienić od słońca np. kartonowym pudełkiem.

Jak i kiedy zbiera się jarmuż

Zbiór jarmużu można rozpocząć jak liście mają około 20 cm długości. Najlepsze w smaku są liście jarmużu przechłodzone np. przez przymrozki jesienne.

Jarmuż fioletowy
Fioletowy jarmuż jest nie tylko smaczny, ale też bardzo ładny. Idealny do dekoracji jesiennego stołu.

Jako pierwsze obrywa się liście od dołu do góry w miarę wzrostu rośliny. Zimą gdy śnieg pokryje rośliny można też pozyskiwać liście do jedzenia. Należy tylko okryć je siatką/firanką, aby nie zostały zjedzone przez zwierzęta.

Ściółkowanie jarmużu

Po przesadzeniu jarmużu warto wyściółkować skoszoną trawą lub przekompostowanymi liśćmi. Ograniczymy w ten sposób parowanie wody, a także rozkładające się resztki będą dostarczać jarmużowi składniki pokarmowe.

Liście jarmużu można spożywać na surowo w sałatkach. Smaczne są także jako dodatek do zup, do drugiego dania. Warto wiedzieć, że lekko strawny mimo, że należy do tej samej rodziny co kapusta. Jarmuż jest jednym z warzyw, które możemy pozyskiwać z ogrodu nawet zimą.

Zdjęcia: pixabay.com

REKLAMA

Monika Capińska

Jestem absolwentką studiów na kierunkach rolniczych i ochrony środowiska. Zafascynowana światem roślin, w swoim ogrodzie kolekcjonuję stare odmiany roślin ozdobnych, owocowych oraz warzyw. W między czasie piszę artykuły i poradniki o uprawie i pielęgnacji roślin.

Zostaw Swój Komentarz Poniżej :)