Jak uprawiać młode listki w domu i ogrodzie

Baby leaf inaczej młode listki jadalnych roślin liściastych. Listki buraczka ćwikłowego, sałaty, rukoli, roszponki czy szpinaku są nie tylko smaczne, ale też lekko strawne. Uprawa babayleaf jest bardzo łatwa i udaje się nawet w domowych warunkach.

Kiedy siać babyleaf

Jeśli nie posiadamy dodatkowego oświetlenia led dla roślin, to najlepszym terminem dla siewu babyleaf będzie okres od wczesnej wiosny do końca września. Później światła jest zbyt mało, aby listki mogły rosnąć w zadowalającym tempie.

Jak uprawiać babayleaf w domu

Małe listki możemy uzyskać zarówno z upraw pod chmurką, w szklarni jak też na domowym parapecie. Najważniejsze, aby miały one dostęp do światła dziennego przez większą część dnia.

źr. pixabay. Uprawa bazylii na baby leaf jest prosta. Jednak należy uzbroić się w cierpliwość, gdyż nasiona długo kiełkują.

Do takich upraw najbardziej nadaje się parapet od południa, wschodu i zachodu. Mimo to najlepsze efekty osiągniemy na parapecie o południowej ekspozycji.

Jak uprawiać babyleaf w szklarni

Dysponując szklarnią lub tunelem możemy sobie pozwolić na uprawę młodych listków w hurtowej ilości. Wystarczy ułożyć w szklarni regały i na nich możemy postawić pojemniki z uprawami na nasze super food.

Niektóre gatunki wytrzymują spadki temperatury do -5o C, takie jak buraczek ćwikłowy, szpinak, groszek cukrowy, roszponka, sałata. Kłopot może sprawiać regularne podlewanie, ale można to rozwiązać wprowadzając zraszacze automatyczne.

Uprawa młodych listków na ogródku działkowym

Dysponując ogródkiem działkowym z powodzeniem możemy rozpocząć uprawę młodych listków. Przeznaczamy na to miejsce, które dokładnie przygotowujemy, wzbogacamy glebę w dobrej jakości kompost.

źr. pixabay. Baby leaf to świetny dodatek do śniadania. Urozmaica talerz i dodaje kolorów potrawie.

Wysiew najlepiej przeprowadzać wiosną oraz w czerwcu/lipcu kiedy są opady deszczu. Jeśli jesteśmy na działce prawie codziennie i mamy możliwość podlania naszych roślin. Możemy wysiewać co 2 tygodnie nowe nasiona, aby mieć stale dostawę sałatki.

Czy do uprawy baby leaf potrzebne są specjalne pojemniki?

Wbrew pozorom, wystarczy najzwyklejsza doniczka lub skrzynka. Ważne, aby wybrany pojemnik posiadał otwory odprowadzające nadmiar wody. Na 25 cm2 powinno być 4 otwory w dnie o wielkości 3-4 mm.

Ziemia do uprawy młodych listków

Rośliny uprawiane na młode listki jako super food najlepiej siać w specjalnej ziemi do rozsad. Nie może taka gleba być wzbogacona w sztuczne nawozy czy zawierać grube frakcje. Powodują one utrudnione kiełkowanie roślin oraz przenawożenie, które wpływa na jakość i wielkość plonu.

Ile siać nasion, aby mieć młode listki

Zależy jaki mamy apetyt. Jeśli zjadamy dużo młodych listków w postaci sałatek, koktajli czy smoothie to potrzebujemy ich sporo.

źr. pixabay. Młode liście roszponki komponują się dobrze z owocami, a to świetna propozycja na sałatkę imprezową.

Uprawa młodych listków domu

Drugą sprawą jest miejsce uprawy. O ile w tunelu czy na działce mamy go całkiem sporo, o tyle na parapecie będą to symboliczne ilości. Dlatego w domu warto uprawiać gatunki jakich nie ma w gotowych mieszankach;

  • mustard,
  • bazylia,
  • oregano,
  • rzeżucha.

Na działce możemy mieć młode listki prawie do zimy

Dysponując ogródkiem działkowym możemy mieć dostawę świeżych młodych listków tak często jak tam zaglądamy. Wysiew najlepiej przeprowadzać co 2 tygodnie. Jeden rządek długości 1 m listków daje nam około 100 g plonu, a nawet więcej.

Między rzędami oraz wokół grządek warto wysypać glebę trocinami oraz pokruszonymi skorupkami jaj. Zniechęcimy w ten sposób ślimaki do częstowania się naszym jedzeniem. Natomiast przed ptakami można okryć młode rośliny zużytą firanką. Młode listki to tak zwane super food, a to ze względu na dużą zawartość składników mineralnych, witamin. Takie młode listki są też najdelikatniejsze. Te walory smakowe i jakościowe utrzymują się w roślinach liściastych mniej więcej do czasu kwitnienia. Znane jest to nie od dziś, ludzie na wsi od dawna wiedzieli, że najlepsze siano jest z łąki, która jeszcze nie zaczęła kwitnąć, albo jest w początku kwitnienia.