Jak uprawiać ogórki aby nie chorowały

Uprawa ogórków może być wyzwaniem ze względu na ich podatność na różne choroby. Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą w zdrowym wzroście ogórków:

Wybór odpowiedniego miejsca i gleby

Ogórki to rośliny z rodziny dyniowatych, które mają swoje preferencje. Przede wszystkim:

  • o wiele lepiej rosną w słonecznym miejscu niż w cieniu;
  • w słońcu są rzadziej atakowane przez szkodniki w tym ślimaki nagie;
  • gleba pod ogórki powinna dobrze utrzymywać wilgoć, ale przy tym być przepuszczalna;
  • ogórki dobrze rosną na kopcach lub wałach usypanych z ziemi wymieszanej z kompostem.
REKLAMA

Jednak nadmiar nawozu z dużą zawartością azotu prowadzi do nadprodukcji liści i większej wrażliwości ogórków na choroby.

ogórki
Ogórki rosnące w tuneli opłaca się uprawiać na sznurkach, dla oszczędności miejsca.

Prawidłowy płodozmian dla warzyw

Do sadzenia ogórków wybrać najlepiej miejsce, w którym dyniowate nie rosły w trzech poprzednich latach.

Płodozmian to podstawowy element ochrony warzyw przed chorobami i szkodnikami.

W płodozmianie zaleca się uprawiać ogórki po roślinach strączkowych. Jeśli siejemy groszek cukrowy, to ogórki możemy wysadzać na jego miejsce początkiem lata.

Odpowiednie nawadnianie to ładne i smaczne ogórki

Dyniowate są wrażliwe na brak wody, a jednocześnie jej nadmiar im szkodzi. Na glinach ciężkich dobrze jest sadzić dyniowate, w tym ogórki na kopcach lub wałach.

Ogórki najlepiej podlewać rano, aby w czasie dnia ich liście szybko zostały osuszone, a mączniak nie miał dobrego klimatu do rozwoju.

Najlepiej podlewać ogórki poprzez rozłożenie linii kroplującej.

REKLAMA

Przewiew między ogórkami

Najlepszy przewiew naszych ogórkowych upraw zapewni uprawa przy podporach. Do ogórków powinna to być silna kratka zbudowana z drewnianych palików w formie płotu myśliwskiego. Mogą to być też sznurki umocowane na górze do poprzeczki, ale one są mniej stabilne i podczas burzy łatwo się naciągają i uszkadzają pędy ogórków.

Ogórki prowadzone na sznurkach to dobry sposób do uprawy tych warzyw w szklarni.

W tunelu przewiew to podstawa, aby nie rozwijały się choroby.

Stosowanie ściółki

Ogórki nie lubią, jak każde dyniowate, grzebania przy korzeniach. Dlatego aby ograniczyć wzrost chwastów oraz parowanie wody warto stosować ściółkę. Do tego celu można użyć:

  • słomy;
  • zrębki;
  • skoszonej i wyschniętej trawy;
  • maty kokosowej, konopnej.

Wybór odpornych odmian ogórka

Wbrew pozorom odmiana ogórka ma duże znaczenie, ale nie zawsze działa to jak powinno. Każdy region ma swój specyficzny mikroklimat i warto sięgać po odmiany lokalne, które często mają już kilkadziesiąt lat.

One powstawały naturalnie w warunkach takich, jakie posiadamy u siebie. Najważniejsze jest to, że powtarzają swoje cechy w kolejnych pokoleniach.

Pielęgnacja ogórków

Oprócz dbania o regularne odchwaszczanie, ogórki trzeba też sprawdzać pod kątem pojawiania się szkodników.

REKLAMA

W ogórkach najwięcej szkód wyrządzają:

  • ślimaki nagie – zjadają siewki ogórka w ekspresowym tempie;
  • choroby grzybowe – pojawiają się w czasie wilgotnej aury i w szybkim tempie przenoszą się na kolejne rośliny.

Prewencyjnie należy niszczyć wszelkie oznaki chorób pojawiające się na liściach. Zerwane chore liście należy przenieść na kompost lub wyrzucić do bioodpadków.

Własne ogórki są nieidealne i takie są najlepsze!

Stosowanie naturalnych preparatów ochronnych

Można stosować naturalne środki, takie jak wyciągi z czosnku, pokrzywy czy skrzypu polnego, które mają działanie grzybobójcze i wzmacniają rośliny.

Dla ślimaków barierę stanowić mogą trociny, pokruszone skorupki jaj, drobny kamień, piasek czy inne oblepiające materiały, które ślimakom utrudnią dostanie się do ogórków.

Ogórki wspinające się po podporach są trudno dostępne dla ślimaków i szybciej obsychają przez co rzadziej atakowane się przez mączniaka.

Stosowanie nawozów

W uprawie ogórków najlepsze efekty daje używanie nawozów organicznych, takich jak kompost czy obornik, aby wzbogacić glebę w niezbędne składniki odżywcze.

Na azot należy uważać i unikać nadmiernego nawożenia tym pierwiastkiem, co może osłabić rośliny i uczynić je bardziej podatnymi na choroby i szkodniki.

Babcie kiedyś zbierały łupki z jajek i sypały pokruszone pod ogórki, aby dobrze rosły.

Jeśli tylko nie trafimy z uprawą ogórka na wybitnie mokry rok, to powinniśmy doczekać się obfitych zbiorów. Zwłaszcza jeśli zadbamy o nawodnienie naszych upraw. W ostatnich latach największą plagą dla warzyw są ślimaki nagie, które pożerają wszystko na swojej drodze, łącznie z padliną i starym kaloszem. Nie unikają wcale swoich martwych krewniaków… a tym bardziej soczystych cukinii, ogórków, dyni czy nawet pomidorów.

Monika Capińska

Jestem absolwentką studiów na kierunkach rolniczych i ochrony środowiska. Zafascynowana światem roślin, w swoim ogrodzie kolekcjonuję stare odmiany roślin ozdobnych, owocowych oraz warzyw. W między czasie piszę artykuły i poradniki o uprawie i pielęgnacji roślin.

Zostaw Swój Komentarz Poniżej :)