Słynne owoce goji rosną na krzewie o nazwie kolcowój chiński. Jest to dość sporych rozmiarów krzew posiadający wiotkie gałązki i uwstecznione pędy czepne. Zwykle prowadzi się go w formie krzewu.
Jaką glebę potrzebuje mieć kolcowój chiński (jagoda goji)
Gleba pod jagodę goji powinna być przepuszczalna, ciepła i dość żyzna. Najlepiej rośnie na glinie średnio ciężkiej i o pH w okolicy obojętnego. Jest odporna na suszę i wystawa południowa tylko sprzyja jej w owocowaniu.
Kwiaty
Ciekawostką są kwiaty pojawiające się wiosną bezpośrednio przy gałązkach. Mogą mieć barwę fioletową i kremową na jednym krzewie. Są one niewielkie i ich wartość dekoracyjna w pierwszych latach jest niewielka. Za to obsypany kwiatami starszy krzew stanowi ciekawy widok.
Jak sadzimy kolcowój
Jeśli nasza ziemia w ogrodzie nie spełnia wymagań optymalnych dla jagody goji, to musimy ją wymienić w obrębie korzeni rośliny. W przypadku stanowiska wilgotnego warto dać warstwę drenażową z kamieni i piasku. Dopiero na to wysypać ziemię gliniastą zmieszaną z kompostem. Posadzony w tak przygotowanym podłożu krzew będzie nam szybko rósł.
Pielęgnacja po posadzeniu
Jak tylko sadzonka znajdzie się w ziemi należy ją podlać. Najlepsza jest woda opadowa, ewentualnie odstana w pojemniku. Podlewamy strumieniem pod krzew, nie lejemy po liściach. W dwóch pierwszych latach po posadzeniu należy dość mocno przyciąć jagodę goji.
Cięcie jagody goji
Kolcowój chiński tnie się po posadzeniu. Skracamy pędy nawet o 2/3 długości, a krótsze o 1/3. Tak postępujemy w dwóch pierwszych latach. Zaniechanie tego zabiegu spowoduje, że nasz krzew będzie bardzo słabo zagęszczony. W kolejnych latach przycinanie wykonujemy po zbiorach. W uprawie kolcowoju znaczenie ma także dobre odchwaszczenie podłoża. Ma to oczywiście wpływ na owocowanie.
Jak owocuje jagoda goji
Latem na szypułkach czerwienieją jagody goji. Ich zbiór należy przeprowadzać w ubraniu ochronnym ze względu na dość okazałe ciernie. Jednak czynność nie jest tak uporczywa, jak w przypadku zbiorów owoców dzikiej róży czy głogu.
Zebrane owoce warto przepłukać i osuszyć w przewiewnym miejscu. Suszymy je potem w piekarniku z uchylonymi drzwiczkami i w niskiej temperaturze około 50 oC.
Zastosowanie owoców goji
Owoce kolcowoju mają szerokie zastosowanie w chińskiej medycynie naturalnej. Ich właściwości zostały odkryte przed wiekami i na przestrzeni lat rozpowszechniło się nie tylko zastosowanie tego krzewu ale też jego uprawa. Z czasem została ona wprowadzona do Europy. Owoce goji najczęściej się suszy. Kolejno można je użytkować w przetworach, kompotach. Suszone dodaje się do płatków śniadaniowych oraz innych potraw.
Gdzie znaleźć miejsce na krzew w ogrodzie
W ogrodzie krzew kolcowoju może być zastosowany do sadzenia w miejscu słonecznym, do budowania żywopłotów. Zwłaszcza jeśli chcemy je zrobić trudnymi do przejścia. Owoce są dość chętnie zjadane przez ptaki więc nie musimy się nimi martwić jeśli ich nie zużyjemy. Krzewy są odporne na mróz rzędu -30 o C. Dołączając kolcowój do ogrodowych rabat możemy mieć do późnej zimy krzew obsypany kolorowymi owocami. Szczególnie dobrze będą się one kontrastować z wypłowiałą trawą na rabatach.
Źródła:
Wielka księga ogrodnika i działkowca, praca zbiorowa, Warszawa 2016
Przepięknie kwitną i są łatwe w uprawie. Szkoda że są tak rzadko sadzone w ogrodach.