Jak urządzić ogródek działkowy

Ogródki działowe to dla wielu mieszkańców bloku miejsce relaksu na świeżym powietrzu. Najważniejsze iż jest ona własna i możemy swój ogródek działowy urządzić wedle swojego widzi mi się. Parki miejskie mimo tego, że są pełne zieleni nie dają nam tej swobody. Od czego więc zacząć swoje rządy na działce?

Odrobina historii

Ogródki działkowe, większości społeczeństwa kojarzą się z czasami PRL-u, jednak sama idea ogrodów powstania sięga jeszcze dawniejszych czasów. Sam Związek Towarzystw Ogródków Działowych założony został w 1927 roku.

Po co mi ogródek?

Kto pyta, nie błądzi. Odpowiedzią jest zaspokojenie naszych potrzeb i tak powinniśmy zagospodarować nasz ogródek. Dla jednych będzie to grill i weekendowe posiadówki, dla innych podziwianie kwiatów i relaks w hamaku. Jeszcze inni nie mogą się doczekać truskawek i malin z własnej działki. Można też połączyć wszystkie trzy możliwości na 3 arach ziemi.

Altanka

Zakupioną działkę należy zinwentaryzować. Sprawdzić stan altany, oznaczyć krzewy, drzewa i byliny jakie na niej rosną. Kolejnym krokiem jest remont. Polecam zacząć od domku na działce. Altanka zazwyczaj jest niewielka, więc warto dobudować do niej taras, a na zewnątrz tarasu stały grill, z betonu, kamienia, cegieł etc. Przynajmniej nikt go nie ukradnie. Jeśli na naszej działce brak altany, to polecam kupić gotowy drewniany domek. Stawiamy go na płycie betonowej, którą można wykonać samemu (odsyłam do blogów budowlanych).

pixabay.com

Co nam w trawie rośnie

W czasie remontu altanki poznajemy już swoją działkę, nawet jak to są jeszcze dzikie zarośla. Mamy też czas na zmianę koncepcji urządzenia ogródka. Warto popytać starszych ogrodników, aby nam podpowiedzieli jakie rośliny rosną na naszej działce. Dorosłą wiśnię, okazałą czereśnię czy kwitnącą jabłoń szkoda wycinać. Już w pierwszym roku będziemy mieć swoje owoce. Tak samo postępujemy z kwiatami i krzewami.

Co w takim razie wyciąć na działce

Zbyt duże skupisko roślin nie jest korzystne dla dojrzewania owoców. Wycinamy więc młode odrosty korzeniowe z większych drzew. W przypadku wiśni, śliwki możemy zostawić 2-3 młode i ładnie ukształtowane rośliny aby posadzić je po wycięciu starych drzew. W przypadku innych gatunków nie powiedzie się to gdyż są one szczepione na podkładkach.

Chwasty

Usunąć z działki najlepiej na początek zbędne rośliny, czyli chwasty. Dla kogoś chwastem jest wszystko oprócz trawy, dla innych mogą to być maliny które zarosły całą działkę. Najlepiej pozbyć się tego co nam zwyczajnie zawadza w przygotowanej koncepcji.

Urządzamy kolejne miejsca w ogródku działkowym

Urządzając ogródek działkowy mamy już w głowie pewien plan. Jednak rośliny nie zawsze chcą rosnąć tak jak nam się podoba. Jedna usycha inna rozłazi się na boki. A w rogu działki wyrasta jakiś potwór, którego na pewno nie sadziliśmy. Witajcie w świecie ogrodników! To jest chleb powszedni. Nie da się uprawiać ogrodu bez porażki, one tu są na każdym kroku. Jedno trzeba sobie uświadomić, ogród nigdy nie jest doskonały. Zawsze jest w nim coś co można zmienić, przesadzić etc.

pixabay.com

Trawnik

Mając taras przy altanie nie musimy się martwić o miejsce do odpoczynku. Jednak kawałek trawnika w  dobrze urządzonym ogródku działkowym to przydatna rzecz. Mamy gdzie rozłożyć kocyk, czy leżak, a dzieciaki pograć w piłkę czy inne gry. Warto trawnik urządzić w ogródku działkowym w miejscu, które po południu jest lekko ocienione, a rano słoneczne. Dzięki temu słońce osuszy trawę z rosy, a jak jest gorąco po południu to my możemy położyć się na skoszonej trawie w cieniu.

Gdzie urządzić w ogródku działkowym warzywnik

Warzywa z własnego ogrodu smakują wyśmienicie, nie tylko nam ale też ślimakom i innym stworom. Jeśli nie mamy doświadczenia, to zacznijmy od dwóch trzech gatunków. Łatwa w uprawie jest fasolka szparagowa niska, groszek cukrowy, cukinia, czosnek. Miejsce na warzywa powinno być oświetlone od rana i przez jak najdłuższą część dnia. Niewiele warzyw toleruje półcień.

Miejsce na krzewy owocowe

Przy urządzaniu ogródka działkowego plany mogą się nam zmieniać. Poznając tajniki ogrodnictwa zaczyna nam rosnąć apetyt na kolejne rośliny, często też owocowe. Warte uwagi są krzewy, które szybko zaczynają owocować. Maliny to jedne z najłatwiejszych w uprawie krzewów. Do tego można upchnąć gdzieś w półcieniu agrest, porzeczkę czarną czy aronię. Miejsce w słońcu doceni jagoda kamczacka, borówka amerykańska i truskawka. Krzewy nie rosną zbyt wysoko, więc dla nich może być przeznaczone miejsce po zachodniej stronie upraw warzywnych. Najlepiej jeszcze oddzielić je od siebie ścieżką dość szeroką.

pixabay.com

Jadalny żywopłot

Na małej działce każdy centymetr jest ważny. Do budowania zielonej enklawy można wykorzystać też żywopłot. Zamiast ogrodzenia tradycyjnego, możemy posadzić zarówno krzewy ozdobne jak i owocowe i rośliny jednoroczne. Nadają się do tego następujące gatunki:

  • głóg;
  • jagoda kamczacka;
  • jeżyna bezkolcowa;
  • kukurydza cukrowa;
  • fasola tyczna szparagowa albo typu Jaś.

Fasola oraz kukurydza to rośliny jednoroczne, jak nie mamy ogrodzenia to bardzo szybko za ich pomocą stworzymy parawan na całe lato. Stelaż do fasoli można zrobić z bambusów powiązanych w kratę. Roślina wspinając się po nim szybko zasłoni mało atrakcyjną kratkę. Do jesieni zdążymy doprowadzić działkę do porządku, a po zebraniu fasoli czy kukurydzy posadzić rośliny wieloletnie.

Drzewa owocowe

Owoce z własnego ogródka działkowego to smakują dwa razy lepie. Po pierwsze to jest dla nas sukces, po drugie dojrzewają na słońcu, przez co są smaczniejsze. Wybierajmy drzewa owocowe na karłowych podkładkach. Najlepiej sadzić je po zachodniej stronie działki, między krzewami a granicą posesji, dzięki temu do minimum ograniczymy zacienienie działki przez drzewa. Jedno czy dwa można posadzić około 2 metry od altany, na przykład wiśnię albo morelę.

Jednak to nie jest koniec prac. Należy też znaleźć miejsce na kompostowanie odpadków. Może być ono częściowo schowane w cieniu. Najlepiej tak aby nie był na widoku. Pielęgnacja ogrodu trwa cały czas, wbrew pozorom nawet zimą należy od czasu do czasu odwiedzić działkę.