Jak utrzymać czystą wodę w basenie

Pełnia lata, skwar się leje z nieba, a basen wygląda jak kałuża na polnej drodze. Wygląda znajomo? Czy jest sposób na to aby utrzymać czystą wodę w basenie przez całe lato? Tak! Da się to osiągnąć niewielkim nakładem pracy i jest na to kilka domowych sposobów.

Chemia do basenu nie zawsze może być stosowana

Środki utrzymujące czystą wodę w basenie nie są obojętne dla naszej skóry. Powinniśmy z nimi uważać, tym bardziej jeśli korzystają z niego małe dzieci. Podrażniona chlorem skóra to dla małego dziecka tragedia, a dla rodziców dodatkowe zmartwienie.

Trudny temat dla alergików w basenie

REKLAMA

Bardzo wiele dzieci, ale i dorosłych ma wrażliwą skórę i nadmiar substancji chemicznych w wodze prowadzi do jej podrażnienia. W przypadku alergii skórnych stosowanie chloru i substancji chemicznych ograniczających wzrost glonów w basenie nie jest zalecane.

Co możemy zrobić aby utrzymać czystą wodę w basenie przez całe lato

Czysta woda w basenie przez całe lato praktycznie bez chemii? Brzmi jak żart. Ale nim nie jest. Poniżej wymieniam sposoby, które stosuje aby mieć czystą wodę w basenie.

Regularne czyszczenie filtra w pompce

Filtr w pompce wymaga regularnego czyszczenia. Ja to robię dwa razy w tygodniu. Wyciągam go i wypłukuję pod silnym strumieniem wody. Oczyszczony zakładam z powrotem i włączam pompkę. Zaniedbanie tego prowadzi do degradacji filtra, który w takim wypadku należy wymienić na nowy.

Tabletki tlenowe

Używam tylko tabletek tlenowych, raz w tygodniu dodaję je po oczyszczeniu filtra basenowego. Patrząc na to iż używamy basen 2-3 razy w tygodniu to taka ilość wystarczy, aby woda w basenie była praktycznie bez zabrudzeń. W przypadku częstszego korzystania z basenu należy wrzucać więcej tabletek. Nawet raz na dobę aby utrzymać czystą wodę w basenie.

Wciąganie osadów z dna

Specjalnie do pompki zakupiliśmy dłuższą rurę aby móc ją podłączać do wypustu, który wciąga wodę do pompki. W ten sposób mamy niby odkurzacz, którym zbieramy z dna basenu osady, dzięki temu woda w basenie jest o wiele czyściejsza. Zabieg ten wykonujemy raz na dwa tygodnie.

Fot. Ogrodowygaszcz.pl Basen okryty ciemną plandeką, która zatrzymuje zanieczyszczenia i ogranicza rozwój glonów. Zdjęcie robione po burzy.

Ciemny pokrowiec pomaga utrzymać czystą wodę w basenie

Wieczorem po wyjściu z basenu nakrywamy go ciemnym pokrowcem. Do kupienia w sklepach internetowych czy stacjonarnych z akcesoriami do basenów. Koszt takiego nakrycia na basen to ledwo kilkadziesiąt PLN. Brak promieni słonecznych w basenie powoduje iż nie rozwijają się glony i woda pozostaje w nim czysta bardzo długo. Poza tym zatrzymuje ona wszelkie liście, owady i komary z dala od wody. Pod tą folią położona jest jeszcze folia bąbelkowa aby utrudnić komarom wlatywanie prze otwory i składanie jaj we wodzie.

Larwy komarów w basenie

Każdego roku walczę z larwami komarów w basenie. Testuję różne substancje i jak do tej pory najlepiej sprawdziła się zwykła jodyna do odkażania ran. Wlewam do basenu tak około łyżeczkę i dobrze mieszam z wodą. Jak na razie jestem zadowolona z efektów. Patrząc na te sposoby może się komuś wydawać, że to mało profesjonalne. Jednak po przetestowaniu przez kilka lat różnych sposobów udało mi się wypracować idealny sposób na utrzymanie czystej wody w basenie przez całe lato. Zresztą zdjęcia basenu pokazują stan wody w połowie lipca, a zalany został  na początku czerwca.

REKLAMA

Monika Capińska

Jestem absolwentką studiów na kierunkach rolniczych i ochrony środowiska. Zafascynowana światem roślin, w swoim ogrodzie kolekcjonuję stare odmiany roślin ozdobnych, owocowych oraz warzyw. W między czasie piszę artykuły i poradniki o uprawie i pielęgnacji roślin.

Zostaw Swój Komentarz Poniżej :)