Grządki podwyższone to sposób uprawy warzyw, gdzie buduje się zagon wzniesiony na kilkadziesiąt centymetrów powyżej poziomu ziemi. Uprawa własnych warzyw na działce, to nie tylko źródło smacznych warzyw, ale też sposób na aktywność na świeżym powietrzu.
Grządki podwyższone sposobem na aktywność dla niepełnosprawnych
Mając w domu osobę niepełnosprawną ruchowo, wiemy jak wygląda problem codziennych aktywności. Chodzenie po schodach, pokonywanie ścieżek w ogrodzie, a uprawa ziemi czy praca przy roślinach jest często poza ich zasięgiem.
Grządka podwyższona może być propozycją na aktywność dla osoby niepełnosprawnej ruchowo. Dzięki podwyższonemu zagonowi, pielęgnacja roślin i uprawa warzyw jest łatwiejsza nawet dla zdrowych osób.
Budowa grządki podwyższonej – od czego zacząć
Miejsce pod zagony wysokie w ogrodzie powinno być słoneczne. Warto do niego wytyczyć odpowiedniej szerokości ścieżkę, która ułatwi dostęp do grządek podwyższonych.
Warstwy grządki podwyższonej
Warto zwrócić szczególną uwagę na budowę grządek podwyższonych, zakładamy je na kilka lat i błędy w ich budowie są trudne do naprawy. Poniżej przedstawiam jak przygotować je warstwa po warstwie:
- siatka przeciw kretom i nornicom zabezpiecza podwyższone grządki przed podkopaniem się myszy do wnętrza;
- darń wykładamy tekturą niezadrukowaną kilka warstw, zapewni ona wilgotność i zahamuje wzrost chwastów;
- kawałki drewna, chrust – zapewnią dostęp powietrza do wnętrza co da tlen korzeniom – 20-30 centymetrów;
- przekompostowane odpadki z ogrodu – rozkładając się przez kilka lat dostarczają roślinom nawozu – 30 cm;
- ziemia ogrodnicza z piaskiem – jest to górna warstwa ziemi, w której będziemy sadzić rośliny – 30 cm.
Wymiary grządki podwyższonej
Wysokość grządki podwyższonej powinna oscylować w granicach 40-90 cm, w zależności od tego jakie możliwości ma osoba, która będzie je pielęgnować. Dlatego najlepiej wymiary dostosować do konkretnej osoby.
Wygodna szerokość grządki podwyższonej to około 1,20 metra, aby można było do środka dosięgnąć ręką bez większego wysiłku.
Odległość między grządkami podwyższonymi powinna mieć około 50 cm, abyśmy mogli bez problemu postawić na spodzie wiaderko. Jednak szerokość ścieżek także należy dostosować indywidualnie do potrzeb właściciela.
Z czego zbudować grządkę podwyższoną?
Materiałów do budowy grządki podwyższonej mamy wiele. Zaczynając od drewnianych desek, poprzez odpady drewniane w postaci palet, po gotowe obrzeża z betonu.
Materiał do budowy grządki podwyższonej
Drewno do budowy grządek podwyższonych należy zabezpieczyć. Jednym ze sposobów jest olejowanie naturalnym olejem jadalnym. Używanie w tym celu chemicznych środków nie jest wskazany, gdyż substancje mogą przeniknąć do gleby i warzyw.
Deski drewniane można też opalić na ognisku. Pokryte czarną, zwęgloną warstwą są odporne na robaki i warunki atmosferycznej.
Jeśli to pierwsza nasza przygoda z ogrodem i warzywami można zacząć od małych pojemników do uprawy warzyw. Na przykład skrzynki drewniane z odzysku mogą nam posłużyć jako małe grządki, na których sobie przetestujemy ogrodnictwo.
Grządki podwyższone to nie tylko patent do ogrodów, czy ogródków działkowych. Jeśli dysponujemy sporym balkonem lub tarasem, z powodzeniem możemy się pokusić o małe grządki podwyższone zrobione z drewnianych skrzynek.
opracowano na podstawie:
M. Guerra, Jadalne rośliny w pojemnikach
Pingback: Poprawa jakości gleby w ogrodzie » Ogrodowy Gąszcz
Dobry pomysl na wysoka grzadke.Na ogrodku jest duzo slimakow,ktore niszcza nawet duze salaty i warzywa.Na wysokiej grzadce tyle ich nie ma.Wysoka grzadka juz stoi na moim ogrodku.
Cieszę się, to świetny pomysł z wysoką grządką, zwłaszcza dla starszych osób.