Wysiew kwiatów w domu to tani sposób na uzyskanie wielu sadzonek do ogrodu. Jest to proces czasochłonny, ale daje dużo satysfakcji, pod warunkiem, że uda się wyhodować zdrowe rośliny.
Termin siewu kwiatów w domu
Wysiew niektórych nasion należy rozpocząć już w styczniu. Dotyczy to zwłaszcza takich gatunków jak petunia, tunbergia, kobea. Tak samo niektóre warzywa wysiewa się w pierwszych miesiącach roku. Dotyczy to takich gatunków jak seler, por, sałata na uprawy pod osłonami.
Ziemia do siewu
Zakup dobrej jakościowo ziemi do siewu nasion jest połową sukcesu. Powinna to być specjalna ziemia do siewu, drobna, spulchniona dodatkiem piasku oraz bez nawozu. Zazwyczaj jednak mają one startowy dodatek nawozu. Po otwarciu worka ziemi należy sprawdzić, czy nie ma w nim oznak szkodników (najczęściej ziemiórki) oraz pleśni.
W jakich pojemnikach wysiewać nasiona kwiatów na własne potrzeby
Wbrew pozorom pojemniki do wysiewu nasion są bardzo ważne, muszą być czyste, z otworami we dnie umożliwiającymi odpływ wody. Doniczki zajmują sporo miejsca, dlatego można się wspomóc pojemnikami, które pozostają po wykorzystaniu produktów. Bardzo dobrze sprawdzają się pojemniki po mięsie, pieczarkach i innych owocach. Ziemi do siewu powinno być minimum 3 centymetry, aby korzenie miały miejsce do rozwoju.

Jak gęsto siać nasiona kwiatów
Niektóre nasiona są bardzo drobne i ich precyzyjny siew jest trudny do wykonania. Najdrobniejsze nasiona, jakie ma na przykład petunia warto wymieszać pół na pół z piaskiem i siać w rzędach. Natomiast grube nasiona takie jak u nasturcji czy dziwaczka jalapa są łatwe do siewu, ale należy to robić do osobnych pojemników o szerokości około 5 centymetrów.
Jakie warunki zapewnić nasionom do kiełkowania
Nasiona większości kwiatów wymagają do kiełkowania temperatury w okolicy 20o C. Po tygodniu, a czasem nawet dwóch, trzech zaczynają się pojawiać liścienie. Właściwe liście wyrastają ponad dwoma liścieniami. W tym czasie należy zadbać o:
- obniżenie temperatury o około 1-2o C;
- wietrzenie roślin poprzez odkrywanie ich przez kilka godzin dziennie;
- utrzymanie wilgotności;
- zapewnienie światła przez minimum 8 godzin dziennie.
Stratyfikacja nasion
Niektóre nasiona wymagają przed siewem odpowiedniego przechowywania. Nasiona lawendy potrzebują stratyfikacji w chłodnym miejscu. W tym celu wystarczy przez kilkanaście dni przetrzymać je w wilgotnym piasku w chłodnym miejscu, np. w lodówce.

Utrzymanie stałej wilgotności w okresie kiełkowania i młodocianym
Wysiane nasiona należy okryć delikatną warstwą ziemi lub piasku i delikatnie go zwilżyć za pomocą rozpylacza. W celu utrzymania wilgoci na stałym poziomie można pojemnik przykryć workiem foliowym, a następnie odstawić w ciepłe miejsce. Miejsce do kiełkowania nie musi być dobrze oświetlone, ale jak już pojawią się pierwsze siewki należy przenieść pojemnik do światła.
Uzyskanie siewek kwiatów z nasion nie jest zbyt skomplikowane. Dalsza opieka polega na usunięciu siewek wątłych i rosnących w dużym zagęszczeniu. Rośliny mające 2-3 liście właściwe należy przepikować do osobnych pojemników, w przypadku małych sadzonek petunii mogą to być wielodoniczki.
Przepięknie kwitną i są łatwe w uprawie. Szkoda że są tak rzadko sadzone w ogrodach.