Jak założyć ogród

O koncepcjach i założeniach ogrodowych napisano już niejedno. Przy tym nieraz można się natknąć na przerost formy nad treścią. Gdy chcemy posadzić praktycznie wszystko okazuje się, że brakuje przestrzeni na wypoczynek czy bieganie za piłką.

Projektowanie ogrodów

Układając plany nasadzeń roślin, ścieżki czy małą architekturę należy wziąć pod uwagę nie tylko nasz gust ale też preferencje innych domowników. Nie tylko my będziemy przecież spędzać w nim czas. Dlatego najpierw lepiej spisać listę życzeń domowników i według niej planować poszczególne części ogrodu.

Co gdzie kiedy

REKLAMA

Mamy już listę rzeczy, które musimy umieścić w ogrodzie więc przechodzimy do rozlokowania ich, na razie na kartce.

  • Miejsce wypoczynku – obojętnie czy to będzie altana czy leśny zakątek z ławeczką pamiętajmy aby było w półcieniu. Można do tego wykorzystać pergole z pnącza i.
  • Miejsce rekreacji – dobrze by było umieszczone w słońcu przynajmniej przez część dnia.
  • Ogród użytkowy – kiedyś omijany szerokim łukiem przez projektantów ogrodów  obecnie wraca nieśmiało do Łask. Najkorzystniej umieścić go w najbardziej słonecznym miejscu ogrodu.
  • Zbiornik wodny – obojętne w gruncie rzeczy ale najlepiej jak jest blisko miejsca wypoczynku i półcieniu.

Nie każda działka idealna

Przed ogólnym rozplanowanie należy określić nasłonecznienie na działce. Zwyczajnie obserwując i cieniująć odpowiednio mocno kartkę. Zdarza się, szczególnie po budowie, że działka wygląda jak hałda pokopalniana. Nie ma się co tym przejmować. Nierówności terenu urozmaicają przestrzeń, a niewielka górka na pewno zostanie doceniona zimą, gdy spadnie śnieg. Można też oddzielić poszczególne części ogrodu poprzez wypoziomowanie. Za pomocą niecki pośrodku ogrodu można wydłużyć go optycznie.

Od czego zaczynamy

Na pewno od naszej listy i kartki z zacienieniem. Na nią nakładamy kalkę nr 1. Będziemy na niej zaznaczać gdzie najkorzystniej jest umieścić wybrane wspólnie elementy. Następnie planujemy ścieżki w ogrodzie. Z doświadczenia wiem, że im prościej tym lepiej. Teraz czas na rośliny. Mając już częściowo zagospodarowaną przestrzeń planujemy nasadzenia. Tam gdzie chcemy otrzymać cień możemy wybrać pnącza lub drzewa. A tam gdzie nie, raczej myślimy o niskich roślinach jak byliny i krzewy. Można z nich też wykonać ogrodzenia dla poszczególnych części ogrodu.

Na zakończenie zamiast podsumowania kilka porad. A właściwie jedna. Nic na siłę, ogród potrzebuje czasu aby  „dojrzeć”. 

Monika Capińska

Jestem absolwentką studiów na kierunkach rolniczych i ochrony środowiska. Zafascynowana światem roślin, w swoim ogrodzie kolekcjonuję stare odmiany roślin ozdobnych, owocowych oraz warzyw. W między czasie piszę artykuły i poradniki o uprawie i pielęgnacji roślin.

Zostaw Swój Komentarz Poniżej :)