Jakie krzewy nadają się na żywopłot

Żywopłot jest to rodzaj nasadzenia roślin w zwartym szeregu. Do budowania go wykorzystuje się takie gatunki, które mają pokrój krzewu. Dzięki doborze gatunków oraz odpowiedniej pielęgnacji otrzymamy zwarty parawan roślinności.

Co nam daje żywopłot i dlaczego warto go mieć w ogrodzie

Zwarta ściana roślin jaką stanowi żywopłot to nie tylko osłona przed ulicą, sąsiadem czy nieładnym widokiem. Warto zaznaczyć, że stanowi on też doskonałą barierę chroniącą ogród przed zimnym powietrzem. Zwłaszcza docenimy to w przypadku majowych przymrozków, które potrafią zrobić spustoszenie w sadzie. Odpowiednio wysoki i gęsty żywopłot ochroni ogród przed spadkiem temperatury. Czasem te 2-3 stopnie potrafi uchronić zawiązki na drzewach. Jeśli chcecie mieć taki parawan u siebie, a nie wiecie jakie krzewy nadają się na żywopłot to zapraszam do czytania.

Widok na miasto w dolinie
W dolinę zawsze spływa ze stoku chłodne powietrze.

Gdzie najlepiej sadzić żywopłot

REKLAMA

Wiedząc, że żywopłot ma także funkcję ochraniającą przed napływem zimnego powietrza, warto to wykorzystać. Dlatego też sadzimy żywopłot nie tylko od strony sąsiada, ale też:

  • od wschodu – ochroni nasz ogród od zimnego wiatru;
  • od północy – również ochrona od zimnych wiatrów;
  • od strony szczytu – jeśli nasz ogród jest na stoku albo u jego podnóża, to możemy żywopłotem ustawić przeszkodę dla chłodnego powietrza, które w wyniku konwersji zawsze spływa w dolinę, a żywopłot sprawi, że ominie nasz ogród;
  • od ruchliwej ulicy – warto sadzić żywopłoty liściaste, dzięki corocznemu cyklowi opadania liści, toksyny nie są tak kumulowane w krzewach – przez co są one bardziej odporne i nie chorują jak iglaste.
Ognik szkarłatny idealnie nadaje się na żywopłot

Iglaste czy liściaste? Jakie rośliny lepiej wybrać?

Powiedzieć, że iglaste nadają się na żywopłot bardziej od liściastych, bo również zimą stanowią ochronę jest trochę mało precyzyjne. W wielu warunkach nie warto stosować tui czy innych zimozielonych roślin. Zwłaszcza jeśli:

  • mamy mały ogród – najlepiej w takim budować żywopłot liściasty z różnych gatunków, drobnolistnych, nie przytłoczy to całości tworząc jaskinię Behemota;
  • budujemy zaporę od strony drogi – liściaste są bardziej tolerancyjne na zanieczyszczenia;
  • budujemy zaporę od strony sąsiada –  a w szczególności jeśli jest to strona południowa, nie zasłonimy sobie w ten sposób słońca, a i tak podczas zimnych miesięcy nie korzystamy z ogrodu;
  • na glebach lekkich i mało nawodnionych.

Żywopłot jednogatunkowy czy mieszany?

Osobiście jestem raczej zwolenniczką mieszanych żywopłotów, gdyż wyglądają ciekawiej. Jednak nie w przypadku wszystkich gatunków. Przepięknie wygląda żywopłot jednolity zbudowany z pigwowca, szczególnie podczas wiosennego kwitnienia. Łatwiejsza jest też pielęgnacja jednogatunkowych nasadzeń.

Kwitnący żywopłot z pigwowca wygląda wiosna zjawiskowo

Przykładowe żywopłoty jednogatunkowe

Intensywnie kwitnące krzewy można wykorzystać do tworzenia żywopłotów jednogatunkowych. Taki zjawiskowy wygląd uzyskamy sadząc krzewy pigwowca. Rozstawa sadzonek powinna być utrzymana w granicach około metra od siebie.

Forsycja to piękny krzew do formowania żywopłotów

Największą ozdobą forsycji są piękne żółte kwiatki pojawiające się na bezlistnych gałązkach. Zwykle wypada to w okolicy Świąt Wielkanocnych. Czasem tuż po. Można z tych krzewów tworzyć żywopłot, ale też formować ciekawe kształty. Cięty corocznie krzew kwitnie obficie.

Złoto kwitnąca forsycja tworzy piękny żywopłot jednogatunkowy

Mniej znane krzewy na żywopłot

Wspomniane wyżej gatunki to nie jedyne krzewy jakie nadają się do budowania roślinnych parawanów. Wspaniałe możliwości dają nam też:

  • głogi – ładnie kwitną w maju na biało lub różowo, a ich cierniste gałęzie stanowią przeszkodę trudną do przekroczenia, jakiekolwiek ogrodzenie przy nich jest zbędne;
  • róża – kolczaste pędy róży po splątaniu stanowią trudną barierę do pokonania, nawet dla zwierząt;
  • jeżyny – porównywalne do ogrodzenia z róży, z dodatkowym bonusem w postaci pysznych owoców;
  • tarnina – ciernisty krzew, równie przydatny w polskim klimacie do budowania żywopłotów;
  • ognik szkarłatny – odpowiednio przycinany również tworzy splątaną masę gałęzi;
  • rokitnik i kolcowój chiński – oba krzewy mają dość pokaźne ciernie, które skutecznie zagrodzą wejście na nasz teren.

Czy żywopłot to tylko ogrodzenie?

Niektóre krzewy osiągają niewielkie rozmiary, a mimo to nadają się na żywopłot, gdyż rewelacyjnie znoszą cięcie, a sam ich wygląd jest dodatkową ozdobą ogrodu. Możemy je wykorzystać do tworzenia miłych zakątków w ogrodzie. Na przykład oddzielając nim jak parawanem grządki czy strefę zabaw od reszty ogrodu. Do takich zadań specjalnych w żywopłocie nadają się:

REKLAMA
  • bukszpan – wiecznie zielony, jednak zagrożony poprzez ćmę bukszpanową;
  • śnieguliczka biała i różowa – jej szczególną ozdobę widać jesienią kiedy gałęzie pokrywają się ogromną ilością białych bądź różowych kuleczek;
  • malina – jeden z ciekawszych krzewów na żywopłot, nadaje się zwłaszcza do zakrywania warzywników;
  • jaśminowiec wonny – kwitnie w maju, działa odstraszająco na ślimaki, jednak krzew ze względu na rozmiary nadaje się na wysokie żywopłoty;

Posadzenie żywopłotu wokół działki to nie jedyne rozwiązanie jakie możemy wykorzystać. Zgrabnie operując gatunkami możemy samym żywopłotem zrobić interesujący zakątek czy kwitnącą ścianę krzewów. Tak w zasadzie od nas zależy jakie gatunki krzewów nie iglastych wybierzemy. Warto pooglądać sobie ogrody, szczególnie zdjęcia na takich portalach jak Pinterest.

Posadzenie żywopłotu wokół działki to nie jedyne rozwiązanie jakie możemy wykorzystać. Zgrabnie operując gatunkami możemy samym żywopłotem zrobić interesujący zakątek czy kwitnącą ścianę krzewów. Tak w zasadzie od nas zależy jakie gatunki krzewów nie iglastych wybierzemy. Warto pooglądać sobie ogrody, szczególnie zdjęcia na takich portalach jak Pinterest.

Monika C

Monika Capińska

Jestem absolwentką studiów na kierunkach rolniczych i ochrony środowiska. Zafascynowana światem roślin, w swoim ogrodzie kolekcjonuję stare odmiany roślin ozdobnych, owocowych oraz warzyw. W między czasie piszę artykuły i poradniki o uprawie i pielęgnacji roślin.

1 Komentarz:

  1. Świetny poradnik, taki własnie dokładnie opracowany szukałam juz od dłuższego czasu.

Zostaw Swój Komentarz Poniżej :)