Jakie mogę polecić odmiany choinek do ogrodu

Cześć! Dziś z racji pierwszych dni grudnia, postanowiłam rozłożyć dla Was zagadkę choinkową na części pierwsze. Ładna choinka w ogrodzie, to zimą prawdziwa królowa ogrodu. Jakie jednak odmiany czy gatunki roślin iglastych najlepiej sprawdzą się jako najładniejsza choinka do ogrodu?

Małe choinki do ogrodu

Wybór choinki do ogrodu to przede wszystkim określenie ile mamy miejsca. W małych ogrodach choinka nie może rosnąć wysoka, dlatego poniżej przedstawiam kilka ciekawych iglaków, które rosną niskie.

Świerk Conica

REKLAMA

Bardzo elegancka odmiana świerka, która rośnie jako foremny stożek. Jego największe zalety to:

  • osiąga wysokość około 1 metra;
  • posiada delikatne, jasnozielone igiełki, które gęsto rosną na gałązkach.

Świerk Conica to bezobsługowa i mała choinka do małego ogrodu. Warto wiedzieć, że świetnie radzi sobie w półcieniu, więc spokojnie można sadzić go w miejscu, gdzie słońce jest kilka godzin dziennie.

Cyprysiki

Bardzo ładne i niedoceniane małe drzewka choinkowe. Niektóre odmiany osiągają po kilku latach około 50 cm wysokości.

Cyprysiki można z powodzeniem wykorzystać jako wieloletnie choinki na taras. Posadzone w donicy mogą zimować na balkonie czy tarasie.

tuja
Niskie odmiany cyprysików i tui sprawdzą się w uprawie doniczkowej.

Tuje odmian nisko rosnących też mogą być wykorzystane jako małe choinki do ogrodu

Jak rzuca się hasło tuje, to zazwyczaj w odpowiedzi dostaje się do wyboru Szmaragd lub Brabant. Ale to nie jedyne odmiany tui, jakie są dostępne!

  • Tuja Nana – to nisko rosnące odmiany o ciekawym pokroju, zazwyczaj stożkowym
  • Teddy – niska odmiana tui o niebieskawym zabarwieniu;
  • Karłowa Miky – tak samo jak dwie powyżej, rośnie na kilkadziesiąt centymetrów, ale za to ma piękny stożkowy pokrój i ładną żywozieloną barwę.

Tuje dobrze rosną w pojemnikach, dlatego nadają się jako rośliny wieloletnie na tarasy i balkony.

Najładniejsze choinki do dużego ogrodu

Jak to się potocznie mówi „są gusta i guściki”, dlatego też nie potrafię, Wam palcem wskazać, które drzewo iglaste będzie w Waszym ogrodzie tą wymarzoną, najładniejszą choinką. Za to podrzucę kilka moich osobistych i może trochę niestandardowych drzewek zimozielonych.

REKLAMA

Jodła kaukaska to dla mnie choinka numer jeden

Nie każdy doceni jodłę kaukaską jako choinkę do dużego ogrodu. Rośnie dość szybko, przez co może być w przyszłości kłopotliwa do wycięcia. Ma za to sporo zalet:

  • szybko rośnie;
  • ma ładny, naturalny pokrój choinki świątecznej – nie trzeba się zbytnio namachać sekatorem aby jej kształt był jak z obrazka;
  • najważniejsza zaleta jodły kaukaskiej – po wyschnięciu nie zrzuca igieł – czyli jak utniemy kilka gałęzi i powiesimy na drzwiach, czy użyjemy do stroika to nie będziemy musieli sprzątać co 5 minut garści igieł jak zacznie wysychać.
jodła
Gęsto rosnące igły sprawiają, że drzewko ładnie się prezentuje.

Świerk srebrny zachwyca kolorem igieł

Autoprezentacja świerka srebrnego jest wyśmienita. O każdej porze roku wygląda wprost genialnie. Jednak musi mieć trochę miejsca dla siebie, aby mógł rosnąć swobodnie. Z wiekiem jednak traci trochę na urodzie.

Świerk srebrny jako choinka wygląda bardzo dobrze w dużym ogrodzie. Kłopot może nam sprawić dopiero jak urośnie na kilkanaście metrów, a trzeba będzie okręcić go światełkami…

świerk srebrny
Srebrny kolor świerka utrzymuje się cały rok.

Jak sadzić świąteczną choinkę w ogrodzie?

Czy można się pośliznąć i źle posadzić choinkę świąteczną przed domem? Zdarza mi się podziwiać takie wpadki w ogrodach. Najczęściej są to:

  • posadzenie choinki za bardzo w prawo lub lewo w stosunku do osi domu – najbezpieczniejsze jest centralne ustawienie – chyba, że mamy inny koncept;
  • choinka posadzona zbyt blisko domu – duże drzewa sadzi się minimum 5-6 metrów od ściany budynku, małe wystarczy 1-2 m;
  • drastyczne ścinanie czubka – a potem wyrastają dwie takie hydry i z choinki robią się rogi jelenia – rozwiązaniem jest coroczne przycinanie drzewka i delikatne regulowanie wzrostu;
  • zasłanianie choinki świątecznej innymi roślinami – po pierwsze nie widać jej dobrze, po drugie takie zbyt bliskie sąsiedztwo często psuje pokrój drzewka choinkowego rosnącego w ogrodzie.

Jakie rośliny urosną obok iglaków

Jeśli chcemy wokół choinki mieć też rabatę z innych roślin, należy sięgnąć po gatunki, które preferują kwaśną glebę. Spadające igły obniżają kwasowość podłoża. Poniżej link do roślin, które można sadzić w sąsiedztwie iglastych roślin.

Życzę Wam wszystkiego świątecznego w ogrodzie, a niepowodzeniami się nie przejmujcie. Bardzo łatwo drzewko można przesadzić, jeśli jeszcze jest małe. Po prostu czas na zastanawianie się, jak to zrobić aby było idealnie lepiej przeznaczyć na coś przyjemniejszego. Często wychodzi tak, że dopiero po czasie udaje się znaleźć to miejsce, w którym drzewko choinkowe wygląda najlepiej.

REKLAMA

Źródła:

pixabay.com

Monika Capińska

Jestem absolwentką studiów na kierunkach rolniczych i ochrony środowiska. Zafascynowana światem roślin, w swoim ogrodzie kolekcjonuję stare odmiany roślin ozdobnych, owocowych oraz warzyw. W między czasie piszę artykuły i poradniki o uprawie i pielęgnacji roślin.

Zostaw Swój Komentarz Poniżej :)