Jakie owoce posadzić na działce rekreacyjnej

Ogródek działkowy to nie tylko miejsce do relaksu. Często nie doceniamy jego potencjału produkcyjnego, a jest on dość spory. Od czego więc zacząć swoją przygodę z działką rekreacyjną?

Własne plony zebrane z działki smakują dwa razy lepiej

Mimo, że połowę tego co posadzimy zjedzą ślimaki, a jedna trzecia zginie w niewyjaśnionych okolicznościach to i tak smak tego, co uda nam się zebrać jest bez porównania. To nie tylko dodatkowy bonus do zjedzenia, ale raczej plus 5 punktów do umiejętności.

Owoce czarnej porzeczki - ogrodowy gąszcz
Ogrodowygaszcz. Czarna porzeczka dobrze rośnie na glebie wilgotnej. Idealna na działki z dostępem do strumyka lub z oczkiem wodnym.

Jakie odmiany roślin owocowych wybrać na działkę rekreacyjną

REKLAMA

Wszystko zależy od wielkości ogródka działkowego jakim dysponujemy. W większości jest to areał 3a czyli bardzo mało miejsca na drzewa i krzewy, ale dla chcącego nic trudnego. Wystarczy poszukać odmian drzew szczepionych na podkładkach karłowych, a z krzewów wybierać te o niewielkich rozmiarach docelowych.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze drzew i krzewów na ogródek działkowy

Poniżej przedstawiam listę pozycji jakie warto wziąć pod uwagę przy wyborze roślin do ogrodu działkowego:

 • wielkość docelowa drzewa bądź krzewu – aby z czasem nie zasłoniło nam innych roślin;
 • preferencje rodziny – sadzimy te owoce jakie najwięcej z nas lubi (gorzej jak lubią tylko banany);
 • ilość czasu jaką możemy poświęcić na pielęgnacje działki – jeśli jest go bardzo mało to wybrać należy rośliny wymagające niewiele pracy;
 • rodzaj ziemi i nasłonecznienie działki – nie wszystkie rośliny mają duży zakres tolerancji względem ilości słońca oraz rodzaju gleby i jej wilgotności.

Połączyć piękno z pożytecznym

Wiele roślin użytkowych ma przepiękne kwiaty, ładnie wybarwiające się liście czy równie ciekawy pokrój. Dlatego warto je potraktować częściowo jako dekoracyjne, a jeśli w bonusie dostaniemy smaczne plony, to tylko korzystać!

Jakie gatunki warto posadzić przy urządzaniu ogródka działkowego

Pierwsze próby z uprawą roślin zazwyczaj rozbijają się o mur i często kończą się niepowodzeniem. Na szczęście kolejnego roku możemy zacząć od nowa. Jednak niektóre z roślin potrafią wiele błędów wybaczyć i najlepiej zacząć od nich.

Leszczyna

Orzechy laskowe są smaczne, zdrowe i często przez nas pomijane jako roślina na działkę. Leszczyna rośnie niewysoka, osiąga około 3 metry i można ją prowadzić w formie krzewu lub drzewa. Wymagania ma małe:

 • toleruje częściowe zacienienie;
 • gleba przepuszczalna – jeśli jest inna należy ja przemieszać z piaskiem bądź drobnym żwirem.

Ciekawa jest odmiana o czerwonym kolorze liści. Pięknie wybarwiona przez całe lato jest wspaniałą ozdobą ogrodu. Chcąc doczekać się orzechów należy posadzić dwie rośliny w sąsiedztwie.

sadzonka wiśni
Ogrodowygaszcz. Młoda sadzonka wiśni, często wyrasta w pobliżu dorosłego drzewa.

Jagoda kamczacka

Polecam tą jagodę na słoneczne miejsca. Można z niej tworzyć żywopłoty i przy okazji zajadać się ciekawymi w smaku jagodami, które są trudno dostępne w sklepach. Zastosowanie ich może być podobne jak borówki amerykańskiej.

REKLAMA

Porzeczka biała

Mało popularna w ogrodach porzeczka biała jest niedoceniana. W smaku słodka, mniej wymagająca i bardzo fajnie wygląda. Jeśli planujecie żywopłot, warto zastanowić się nad wybraniem do niego krzewów owocowych. Będzie wyglądał ciekawie 😊

Świdośliwa

Również ciekawy krzew do uprawy na niewielkich przestrzeniach. Jest tolerancyjny co do gleby i chyba tylko czyste piaski nie są dla niego dobre. Rośnie powoli, ale tak w przypadku leszczyny, należy posadzić ze dwie sadzonki. Owoce dojrzewają jeszcze przed truskawkami.

Truskawki

Uprawa truskawek jest bardzo prosta, należy pamiętać tylko o paru rzeczach:

 • przepuszczalnej glebie – warto dodać piasek i wymieszać przed ich posadzeniem;
 • obsypać międzyrzędzia trocinami bądź inną ściółką naturalną;
 • usuwać pędy na bieżąco;
 • wykosić liście po zebraniu owoców, aby odrosły i do jesieni zdążyły wytworzyć pąki na rok następny;
 • sadzić je tak aby nie zasypać serca, czyli miejsca skąd wyrastają liście.

Wiśnie

Święto kwiatów wiśni na własnej działce rekreacyjnej? Może to trochę nadużycie, ale kwitnąca wiśnia wygląda przepięknie. Polecam to drzewko nie tylko dla soczystych owoców, ale też jako ozdobne, niewielkich rozmiarów drzewo. Wiśnia jest mało kapryśna i dobrze reaguje na cięcie, którym można regulować jej wielkość.

Soczysta wiśnia
Ogrodowygaszcz. We własnym ogródku można mieć różne odmiany wiśni.

Jabłonie i grusze

Szczepione na karłowych podkładkach jabłonie są ciekawym urozmaiceniem. Zapewnią nam trochę cienia na działce. Owocowanie wymaga jednak pielęgnacji. Za to z zebranych owoców możemy przygotować własne dżemy, jabłkowe musy i marmolady, nawet bez dodatku cukru. Przy uprawie jabłoni trzeba mieć na względzie:

 • przycinanie i formownie korony;
 • usuwanie chorych owoców;
 • grabienie liści w których mogą zimować szkodniki;
 • malowanie wapnem pni i konarów w grudniu;
 • przecinanie jabłek jeśli zbyt wiele się ich zawiązało;
 • ściółkowanie wokół drzewek kompostem i korą.

Wybór odpowiednich owoców na działkę bywa niekiedy trudnym wyzwaniem. Moim zdaniem najlepiej zacząć od jednego dwóch gatunków i z czasem rozszerzać listę o kolejne. Natomiast pusty plac zawsze można zagospodarować przez wysianie trawy, którą bez problemu będziemy mogli usunąć pod kolejne nasadzenia.

REKLAMA

Monika Capińska

Jestem absolwentką studiów na kierunkach rolniczych i ochrony środowiska. Zafascynowana światem roślin, w swoim ogrodzie kolekcjonuję stare odmiany roślin ozdobnych, owocowych oraz warzyw. W między czasie piszę artykuły i poradniki o uprawie i pielęgnacji roślin.

2 Comments:

 1. Brzoskwinia, czereśnia, malina, pigwa-tak
  Leszczyna, grusza-nie

  • Witam,
   Na wstępie chciałbym podziękować autorowi bloga za ciekawe rady z których nie raz skorzystałem. A Pana Radosława chciałbym zapytać dlaczego Leszczyna i Grusza na nie? Sam posiadam na swojej działeczce i sobie chwalę. Szczerze to wolę mieć dobrą gruszę jak czasami sprzedają jabłonie, które obrodzą w jabłka bez smaku.
   Pozdrawiam 🙂

Zostaw Swój Komentarz Poniżej :)