Jakie rośliny wrzosowate wybrać do ogrodu

Nie samym wrzosem czy azalią wrzosowisko żyje. Jak się okazuje, kwaśną i torfową glebę preferuje sporo gatunków roślin. Nie tylko ozdobnych, ale też jagodowych.

Ciekawe krzewy na wrzosowisko

Najbardziej znanymi przedstawicielami rodziny wrzosowatych jest wrzos, różanecznik i azalia. Oprócz warto zwrócić uwagę na takie ciekawostki jak:

  • Kalmia szerokolistna;
  • Kalmia wąskolistna;
  • Pieris japoński;
  • Modrzewnica pospolita;
  • Borówka amerykańska;
  • Wrzosiec;
  • Żurawina błotna;
  • Pernecja ostrokończysta;
  • Mącznica lekarska;
  • Kiścień wawrzynowy;
  • Golteria pełzająca/rozesłana.
REKLAMA

Dostępność niektórych gatunków może być ograniczona, gdyż są mało znane w naszym kraju i tylko niektóre szkółki ogrodnicze mają je w ofercie.

różanecznik
źr. pixabay. Różanecznik musi rosnąć w cieniu. Mało jest miejsc, w których przetrwa rosnąc w słońcu.

Piękne kwiaty na wrzosowisku

Marzy się nam wrzosowisko pełne niebanalnych roślin? Osiągniemy to poprzez sadzenie mniej oczywistych gatunków!

Wrzosowisko to nie tylko wrzosy

W zestawie z wrzosami dobrze wyglądają azalie, różaneczniki, ale też mniej znane gatunki jak pieris  czy kalmia. Ważne jest też wybranie odpowiedniego miejsca na wrzosowisko oraz przygotowanie ziemi o niskim pH.

Różanecznik czy azalia?

Czym się różni różanecznik od azali? Jak się okazuje oba te gatunki są ze sobą blisko spokrewnione. Jednak już na pierwszy rzut oka widać fizjologiczną odrębność różaneczników.

azalia
źr. pixabay. To jest azalia, liście są miękkie, jasnozielone. Ten gatunek zrzuca je przed zimą.

Po pierwsze różaneczniki są zimozielone (większość azalii nie jest). Ich liście są podłużne, lancetowate i skórzaste. Pokryte niekiedy kutnerem. Z wierzchu posiadają woskową warstwę, która ma zadanie ochronne.

Różaneczniki i azalie należą natomiast do jednego rodzaju określanego jako Rhododendron.

Kwiaty różaneczników pojawiają się już wiosna, na końcach pędów. Kształtne trąbki mogą mieć kolor biały, żółty, różowy, fioletowy a nawet zdarzają się odmiany trójkolorowe. Azalie wyglądają bardzo podobnie.

REKLAMA

Więcej o uprawie różaneczników dowiesz się z poniższego artykułu.

Kalmia szerokolistna i wąskolistna

Pochodzące z terenów Ameryki Północnej kalmia szerokolistna to zimozielone krzewy o pięknych, lśniących liściach.

Sam krzew osiąga wysokość w polskich warunkach około 2 metrów, jednak rośnie bardzo powoli. Około 3 centymetrowe rosnące na szczytach pędów kwiaty w kształcie kielichów pojawiają się pod koniec maja i na początku czerwca. Zazwyczaj są w odcieniu od bladego różu po prawie bordowy.

kalmia
żr. pixabay. Kwiat kalmii przypomina kształtem różę. Skórzaste i sztywne liście są widoczne nawet zimą.

Kalmia wąskolitna występuje u wschodnich wybrzeży Ameryki. Jej liście są o wąski, skórzaste i lśniące z góry. Pędy osiągają wysokość około 1 metra. Trąbkowe kwiaty z czasem rozkładają się talerzowato, wyrastają w kronach na szczytach pędów, nad nimi pojawiają się zaś młode przyrosty.

Kalmie podobnie jak różaneczniki preferują gleby wilgotne, ale przepuszczalne i kwaśne. Zdecydowanie lepiej kwitną jednak w miejscach słonecznych. Więcej na temat jak uprawiać kalmię znajdziecie w osobnym artykule.

Pieris japoński

Przebarwione na końcach pędów krzewy pierisa ściągają wzrok z daleka. Ten krzew warto umieścić tam, gdzie chcemy zaakcentować miejsce w ogrodzie. Pędy są porośnięte gęsto lśniącymi, podłużnymi liśćmi.

REKLAMA
kwiaty pierisu
źr. pixabay. Kwitnący pieris japoński jest bardzo efektowny.

Młode przyrosty pojawiające się wiosną przebarwiają się na czerwono czy brązowo w zależności od odmiany. Natomiast kwiaty przypominają do złudzenia konwalie gęsto porastają wiechy na szczytach pędów. Cały krzew pierisa japońskiego osiąga wysokość około 1 metra.

Wrzosowisko wymaga nie tylko odpowiedniego doboru roślin, ale też przygotowania gleby tak aby wszystkie posadzone tam gatunki czuły się dobrze. Warto zwrócić też uwagę na krzewy owocowe. Borówka amerykańska czy żurawina nie tylko radzą sobie dobrze w takich miejscach, ale są też ciekawym elementem kompozycyjnym.

Monika Capińska

Jestem absolwentką studiów na kierunkach rolniczych i ochrony środowiska. Zafascynowana światem roślin, w swoim ogrodzie kolekcjonuję stare odmiany roślin ozdobnych, owocowych oraz warzyw. W między czasie piszę artykuły i poradniki o uprawie i pielęgnacji roślin.

1 Komentarz:

  1. Pingback: Jakie mogę polecić odmiany choinek do ogrodu » Ogrodowy Gąszcz

Zostaw Swój Komentarz Poniżej :)