Jakie trawy ozdobne można sadzić w donicach

Trawy to bardzo efektowne rośliny, dobrze wyglądają w każdym ogrodzie. Rosną szybko i rzadko chorują, co niewątpliwie jest ich dużą zaletą. Poza tym znoszą bardzo dobrze uprawę w pojemnikach.

Jakie trawy nadają się do uprawy w pojemnikach?

Praktycznie wszystkie gatunki traw możemy uprawiać w pojemnikach. Jednakże szczególnie do tego celu nadają się odmiany rosnące w formie kępowej. Kopulasty pokrój jest bardzo efektowny, gdyż wspaniale komponuje się ze smukłymi czy pękatymi pojemnikami. Przy tym ich system korzeniowy dobrze sobie radzi w ograniczonej przestrzeni.

Trawa bambusowa

REKLAMA

Piękne szerokie źdźbła tej trawy w różnych odcieniach zieleni od jasnozielonej wpadającej w żółty po ciemną zieleń, komponują się dobrze z pojemnikami w jednolitej chłodnej barwie. Kontrastują wyśmienicie z elewacją budynków w kolorach szarych.

Miskant chiński

Ciekawą propozycją są miskanty o cętkowanych źdźbłach. Mowa tu o takich odmianach jak Zebrinus oraz Strictus. Jest to trawa rosnąca dobrze w pojemnikach ustawionych w słonecznym lub lekko ocienionym miejscu. Kolor liści wyróżnia się rewelacyjnie na tle elewacji budynków utrzymanych w kolorze ciepłym.

Trawa red baron

W większości wypadków jest to odmiana jednoroczna, aczkolwiek można ją schować przed zimą aby uchronić przed mrozami. Jej wybarwione na antocyjanowy kolor źdźbła świetnie współgrają z pojemnikami oraz tłem utrzymanym w barwach ciepłych. Jeśli mamy budynek w barwie piaskowej to imperata red baron będzie się przed nim prezentować okazale.

Ostnica

Zwiewne źdźbła ostnicy urozmaicają zestawienie roślin. Jeśli chcemy ją sadzić w pojemnikach warto to robić w zestawieniu z innymi roślinami. Dobrze też wygląda zestaw pojemników z kępami tych traw. Nadaje kompozycji wygląd zwiewny i minimalistyczny. Natomiast w zestawieniu z innymi roślinami nadaje kompozycji lekkości.

Śmiałek darniowy

Jedna z ciekawszych traw, która tworzy sporej wielkości kępę z wiszącymi źdźbłami. Przy pielęgnacji tej trawy należy uważać na dość ostre krawędzie źdźbeł. Sama trawa wymaga ciepłego i słonecznego miejsca oraz stale wilgotnej gleby w doniczce. Śmiałek darniowy jest na tyle efektowną trawą iż lepiej prezentuje się w pojemniku sam jak w kompozycji.

Z czym łączyć trawy w pojemnikach

Trawy w większości są roślinami wieloletnimi – bylinami. Zimą och ozdobą są uschnięte pędy z nasionami oraz pióropusze źdźbeł. Natomiast od wiosny do jesieni cieszą oko zielenią. Nadają się do tworzenia barwnych kompozycji z kwiatami jednorocznymi jak i wieloletnimi.

Wiosenne kompozycje dla traw

Trawy zaczynają wybudzać się i rosnąć około połowy kwietnia, jednak dopiero w maju ich liście są widoczne. Do tego świetnie pasują takie rośliny wiosenne jak: pierwiosnki, cebulowe typu hiacynty, tulipany.

REKLAMA

Letnie rośliny do traw

Wiele kwiatów sadzonych zwykle na balkonach równie efektownie rosną w donicach z trawami. Wymienić można tu chociażby:

  • Koleusy;
  • Petunie;
  • Kocanki;
  • Wilec;
  • Werbenę;
  • Tojeść rozesłaną.

Trawy uprawiane w pojemnikach należy co kilka lat przesadzać aby pozbyć się starych przegnitych kawałków kęp oraz wymienić ziemię. Dzięki temu utrzymać możemy jej efektowny wygląd na dłużej. Natomiast kompozycje jednoroczne jakie możemy dołączyć do donic z trawami sprawiają, że nasza trawa nabiera nowego wyglądu i całość zmienia się w zależności od pory roku.

Monika Capińska

Jestem absolwentką studiów na kierunkach rolniczych i ochrony środowiska. Zafascynowana światem roślin, w swoim ogrodzie kolekcjonuję stare odmiany roślin ozdobnych, owocowych oraz warzyw. W między czasie piszę artykuły i poradniki o uprawie i pielęgnacji roślin.

1 Komentarz:

  1. Pingback: Surfinie pielęgnacja » Ogrodowy Gąszcz Ozdobne

Zostaw Swój Komentarz Poniżej :)