Jakie warzywa siejemy w marcu

Poniżej wrzucam Wam listę warzyw, które w naszym klimacie wysiewa się w marcu. Jedne z nich mają długi okres wzrostu, inne sieje się na przyśpieszony zbiór. Niektóre wysiewa się o tym czasie ze względu na wymagania cieplne tudzież chłodne; jak groch czy bób.

Warzywa, które można siać w marcu do gruntu

Przysłowie mówi, że w „marcu jak w garncu”. Inaczej mówiąc, pogoda szybko zmienia się i z ciepłego dnia robi się mroźna noc. Dlatego siew warzyw w marcu do gruntu nie zawsze jest możliwy. Jeśli jednak pogoda nam to umożliwia – to należy z tego korzystać.

Przygotowanie gruntu do siewu warzyw

REKLAMA

Ziemię pod wczesny siew warzyw przygotowuje się jesienią. Po zimie warto ją tylko ogrzać. Okrywa się grządkę czarną agrotkaniną, która ściąga promienie słoneczne i zwiększa temperaturę w glebie. Dzięki temu zabiegowi więcej nasion wykiełkuje i nie zgnije.

Lista warzyw do siania w gruncie w marcu

Wczesny siew w przypadku upraw niektórych warzyw jest wręcz pożądany. Korzystają one z wilgoci nagromadzonej po zimie i braku chwastów na zagonie.

Pietruszkę najlepiej siać do gruntu w marcu

Nasiona pietruszki potrzebują dostępu światła do kiełkowania oraz dużo wilgoci. Dlatego siejąc pietruszkę najlepiej nasiona wymieszać lub przykryć delikatną warstwą piasku. Pietruszka nie tylko dobrze znosi niskie temperatury, ale też bez problemu zimuje w gruncie.

Marchewka

Do siania w marcu w gruncie nadają się odmiany wczesne odmiany marchewki, jak Amsterdamska lub Pierwszy zbiór, które można wyrywać już w czerwcu.

Sałata do siania w gruncie

Odmiany sałaty masłowej czy majowej nadają się do siania w gruncie już w marcu. Sieje się ją w rządki i po ukazaniu się 4 liści można ją pikować na miejsce stałe lub rozsadnik. W marcu można też pikować sałatę sianą jesienią, która przezimowała w gruncie.

Groch i bób – dlaczego należy siać te warzywa w marcu?

Kto sieje groch w maju ten zbiera w jaju, a kto w marcu ten zbiera w garncu” – ludowa mądrość to praktyka stosowana przez wieki. Dlatego warto z tego źródła korzystać i siać bez obaw groch i bób już w marcu.https://ogrodowygaszcz.pl/uprawa-bobu-w-ogrodzie-kiedy-i-jak-siac-bob/

Przykryć należy tylko grządkę z bobem i grochem białą agrotkaniną lub gałązkami, aby ptaki nie wygrzebały ziaren.

REKLAMA
uprawa współrzędna
Docelowo w warzywniku warto sadzić różne warzywa obok siebie aby wykorzystać zjawisko allelopatii w ochronie roślin przed szkodnikami.

Szpinak

Zielone warzywa powinny często gościć w naszej diecie, mają dużo witamin oraz minerałów, które nasz organizm potrzebuje. Taki szpinak dobrze radzi sobie z przymrozkami, jednak wymaga okrycia tak samo jak groch czy bób ze względu na ptaki.

Rukola

Uwielbiam świeżą rukolę na domowej pizzy. I zbieram młode listki praktycznie przez cały rok, gdyż od maja wysiewa się sama, aż do października. Ostatnie listki wybieram spod śniegu.

Rukola posiana w marcu rośnie dość szybko i jej nasiona można siać razem z pietruszką. Zanim pietruszka urośnie to rukola już dawno zostanie wycięta.

Roszponka

Nie mylić z Roszpunką, to nie ta bajka 😊 Wracając do zielonych warzyw i siania ich do gruntu, to roszponka nie ma sobie równych. Zbierać ją można nawet spod śniegu, a siew roszponki w marcu daje dobre plony.

Nisko rosnąca roszponka może służyć jako roślina zadarniająca między warzywami uprawianymi w rzędach.

Warzywa, które siejemy w marcu do inspektu, szklarni lub na parapet

Rośliny jadalne pochodzące z cieplejszego klimatu wymagają do siewu wyższej temperatury i długo utrzymującego się ciepła. Dlatego wczesny siew w domu na tzw. „parapet” lub do inspektu czy szklarni wydłuża ich okres wegetacji i pozwala na uzyskanie dobrych plonów.

REKLAMA

Na parapet w marcu siejemy warzywa ciepłolubne

Uprawy parapetowe to często spory wyczyn. Gdyż rośliny wymagają odpowiedniej temperatury oraz światła. Brak dostatecznego doświetlenia oraz wysoka temperatura sprawiają, że rośliny są wydłużone i wiotkie. Warto wtedy doświetlać je, nawet ledami. Pomocne w uprawie domowej sadzonek może być Grow Box, w którym łatwiej utrzymać odpowiednią temperaturę, oświetlenie oraz wilgotność.

Pomidory

Domowe pomidory siejemy już od połowy marca. Odmiany wysokie wcześniej a niskie nawet na początku kwietnia. Karłowe pomidory można nawet siać do gruntu w maju, ale tylko w regionach cieplejszych.

siew pomidorów
Pomidory do dobrego wzrostu potrzebują światła i ciepła.

Papryka

Ostre odmiany papryki siejemy już w lutym, a słodkie przed pomidorami do końca marca.

Bakłażany

Traktujemy jak paprykę i siejemy tak samo. Nie sadzimy jednak obok siebie gdyż choroby między tymi warzywami łatwo się przenoszą. Po prostu pomidor, bakłażan i papryka to bliscy kuzyni i trzymajmy je z daleka od siebie.

Melony i arbuzy

Również te rośliny wymagają wcześniejszego siewu w ciepłym miejscu. Są wrażliwe na przesadzanie więc należy je wysiewać do większych doniczek po dwa nasionka do jednej i jak się pojawią na wierzchu to wycinamy słabszą siewkę, a dorodną zostawiamy. Przy przesadzaniu ostrożnie wyjmujemy całą bryłę korzeniową z doniczki aby jej nie uszkodzić i wysadzamy na miejsce stałe.

sadzonki
Dyniowate bardzo fajnie rosną z rozsady, ale trzeba ostrożnie je przesadzać aby nie uszkodzić korzeni.

Warzywa siane do inspektu, szklarni w marcu

Trochę cieplej niż w gruncie, ale chłodniej niż w domu. Takich warunków wymagają niektóre warzywa uprawiane w naszym klimacie. Zanim przesadzimy je jednak na miejsce stałe należy je hartować, czyli na 2 tygodnie przed wyprowadzką wietrzymy tunel lub wynosimy skrzynki z flancami na dzień, a chowamy do środka na noc.

Pomocne w ukorzenianiu roślin jest też nawożenie. W przydomowym warzywniku można zastosować do podlewania przesadzonych flanców gnojówkę z pokrzyw w stężeniu 1:10.

Kapusta, sałata, kalafior, brokuł, kalarepa

Siejemy do ciepłego inspektu i po osiągnieciu 4 liści przesadzamy na miejsce stałe.

Pory

Do całej grupy warzyw sianych w marcu zalicza się też por. Warto go co jakiś czas przycinać, aby zgrubiał u podstawy. Pikuje się go gdy osiągnie około 3-4 liście, a wysadza na miejsce stałe pory o grubości połowy ołówka.

Cebula

W naszych warunkach cebula może być uprawiana z siewu, z dymki i z rozsady.

Dymka to małe cebule otrzymane z siewu w ubiegłym roku.

Rozsadę cebuli wysiewa się w marcu, a pikuje się jak już ma około 15 cm wysokości w kwietniu.

Siew cebuli w gruncie przeprowadza się w kwietniu, najlepiej robić to gniazdowo po kilka nasion, a po osiągnięciu kilkunastu cm, przerywać zostawiając najsilniejszą siewkę.

Seler

Zarówno naciowy jak i korzeniowy wymaga cieplejszego miejsca niż zewnętrzne uprawy, ale wysokie temperatury mu szkodzą. Dlatego sieje się go w szklarni na ciepłym rozsadniku i pikuje w takiej fazie wzrostu jak kapustne.

Buraczki ćwikłowe

Jednymi z nielicznych warzyw korzeniowych, które tolerują przesadzanie są buraczki ćwikłowe. Jednak należy je siać osobno do kuwet i przesadzać bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić bryły korzeniowej.

Powodzenia w siewach i udanych zbiorów 😊 W uprawie warzyw, a dokładnie w ich ochronie przed szkodnikami warto zagłębić się w uprawę współrzędną. Polega ona na siewie/sadzeniu dwóch gatunków roślin obok siebie w celu wspólnego wsparcia tudzież wyparcia nieproszonych gości.

Warto poczytać

https://pl.wikibooks.org/wiki/Ekoogrodnictwo/P%C5%82odozmian/Uprawa_wsp%C3%B3%C5%82rz%C4%99dna

Monika Capińska

Jestem absolwentką studiów na kierunkach rolniczych i ochrony środowiska. Zafascynowana światem roślin, w swoim ogrodzie kolekcjonuję stare odmiany roślin ozdobnych, owocowych oraz warzyw. W między czasie piszę artykuły i poradniki o uprawie i pielęgnacji roślin.

Zostaw Swój Komentarz Poniżej :)