Jakie warzywa siejemy w marcu

Pogoda w marcu może nie rozpieszcza, ale temperatura jest na tyle wysoka iż duża część roślin zaczyna powoli puszczać soki, a pąki zaczynają nabrzmiewać. To dobry moment aby niektóre nasiona trafiły do gruntu, a inne do doniczek na parapet.

Warzywa, które siejemy do gruntu w marcu

Niektórym warzywom przymrozki wiosenne nie szkodzą. Dlatego można, a nawet zaleca się siać je właśnie wczesną wiosną.

Szpinak

Bardzo dobrze znosi przymrozki, siejemy go jak tylko da się wejść do ogrodu, a ziemia nie jest zamarznięta. Chcąc przyśpieszyć jego wegetację można przykryć go agrowłókniną białą, wspartą na przykład na pałąkach.

Groszek

Z powodzeniem możemy siać w marcu groszek, ale lepiej to robić pod koniec miesiąca. Wczesny termin siewu grochu pozwala uniknąć nalotu pachówki strąkóweczki i składania przez nią jaj w naszym groszku.

Marchew

Wczesną wiosną sieje się marchew na zbiór wczesny, najlepszą odmianą jest amsterdamska. Odmiany takie jak karotka, czy późna siejemy od kwietnia do czerwca.

Pietruszka

Zarówno naciowa jak i na korzeń (berlińska) wymaga dużo wody w glebie. Ponadto do kiełkowania nasiona potrzebują światła, więc nie należy nasion przykrywać ziemią. Im wcześniejszy siew tym większe powodzenie uprawy. Pietruszkę naciową można wysiać w kubeczkach i potem wysadzić na miejsce stałe jak ma kilka centymetrów wysokości.

Czosnek

Sadzimy pojedyncze ząbki co około 15 centymetrów w rzędzie i rzędy co 20 centymetrów. Ziemia powinna być żyzna, z dużą dawką kompostu. W ziemi gliniastej oraz bardzo podmokłej warto sadzić czosnek na redlinach (wałach z ziemi). Ząbki sadzi się tępym końcem do spodu na głębokość równą trzykrotności wielkości ząbka.

Cebula dymka

Pod koniec marca możemy z powodzeniem myśleć o sadzeniu cebuli dymki. Dobre efekty daje umieszczanie tępym końcem cebulki w glebie do połowy. Natomiast po pierwszym koszeniu możemy trawą pokryć całą grządkę z cebulą i czosnkiem. Ziemia nie będzie wysychać szybko, a gnijąca trawa dostarczy nawozu.

Bób

Oprócz groszku w marcu można zacząć wysiewać bób. Zazwyczaj sieję po 15 marca do połowy kwietnia co kilka dni (2-3 partie). Ziarna umieszczamy na głębokości około 3 cm w rzędzie co 15 cm, a między rzędami odstęp co 30 cm.

MonikaC. Bób odmiany Karmazyn – czerwony oraz bób odmiany białej nn.

Jakie warzywa siejemy w marcu do pojemników

Warzywa pochodzące z cieplejszego klimatu należy wcześniej wysiać w domu, przygotować sadzonki, aby potem móc wysadzić je po przymrozkach w maju do gruntu.

Pomidory

Siejemy je w domu, potrzebują do skiełkowania temperatury powyżej 20oC. Podczas wzrostu należy także im zapewnić podobną temperaturę.

Bakłażany

Koniec marca i początek kwietnia to czas na siew bakłażanów. Są one spokrewnione z pomidorami i ziemniakami także nie sadźmy na miejsce stałe tych warzyw obok siebie. Bakłażany aby się udały należy wysadzać pod koniec maja w miejsce słoneczne i ciepłe.

Uprawa własnych warzyw nie ma już takiego znaczenia jak kiedyś w naszym żywieniu. Jednakże sam fakt zebrania plonów jest dla nas bardzo atrakcyjny. Poza tym warzywa z własnej działki nie muszą być pryskane chemią, co już daje nam wymierne korzyści.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *