Jakie zioła można uprawiać pod drzewami

Każda roślina posiada właściwości wpływające na ludzki organizm. Problem polega na tym, że nie wszystko na ten temat wiemy. Na szczęście jest dużo przebadanych roślin, określanych jako zioła, które rosną w cieniu.

Najczęściej pochodzą one z lasu, gdzie naturalnie tworzą runo leśne i bytują pod koronami drzew. Dlatego ostre promienie słońca im szkodzą. Takie rośliny najlepiej więc sadzić właśnie w cieniu budynku, drzew czy ogrodzenia.

Miodunka plamista

REKLAMA

To niewielka bylinka, która posiada jak sama nazwa wskazuje plamki. Są to owalne kropki w biało srebrzystym kolorze rozmieszczone na włochatych listkach. Wczesną wiosną zanim wytworzy się pstrokata kępa, pojawiają się kwiaty. W barwie fioletowej, niebieskiej i różowej – na jednej roślinie wszystkie kolory.

W fitoterapii miodunka polecana jest na problemy z płucami. Zresztą jej nakrapiane liście do złudzenia przypominają właśnie ten organ w ciele człowieka.

Czosnek niedźwiedzi

Jest to roślina cebulowa, pojedyncza cebulka żyje około 7 lat. Wytwarza 2-3 liście, a po 2-3 latach kwiat, zwykle co roku. Lubi wilgotne, żyzne i próchniczne podłoże. Najlepiej jesienią zrobić jej przykrycie z liści, które nie sprząta się wiosną, tylko zostawia do rozłożenia.

Więcej o czosnku niedźwiedzim możecie przeczytać w artykule 4 powody, dla których warto uprawiać czosnek niedźwiedzi » Ogrodowy Gąszcz (ogrodowygaszcz.pl)

Funkia

Mało kto wie, że hosty zwane też funkiami są nie tylko dekoracyjne, ale też zjadliwe. Ich liście służą do wyrabiania gołąbków. Zwłaszcza gdy są młode i jędrne. Pod warunkiem oczywiście, że wcześniej nie zjedzą ich ślimaki…

Rabarbar

Tak się składa, że rzewień czyli rabarbar (nie mylić z posiadaczami aut o rejestracji RBR) to nie tylko roślina spożywcza. Jak każda ma swoje specyficzne właściwości, a w tym przypadku chodzi zarówno o ogonki liściowe i o korzeń tego gatunku.

Posiada właściwości estrogenne, tak więc kompocik z rabarbaru możemy drogie Panie pić na zdrowie. Panom odradzam częste sięganie po ten smak, no chyba że cierpicie na przerost gruczołu krokowego. Po więcej informacji odsyłam na blog dr Henryka Różańskiego, Medycyna dawna i współczesna.

REKLAMA

Szczawik zajęczy

Ta niepozorna roślinka, porastająca podkarpackie lasy to przede wszystkim pokarm ludzi w czasie głodu. Do dziś w wielu miejscach można spotkać wspomnienia o zjadaniu szczawiku przy okazji zbierania grzybów.

Również w ogrodzie pod cieniem drzew szczawik rośnie całkiem dobrze. Jego liście mają lekko kwaskowy smak, który fajnie komponuje się z oliwą i pomidorkami.

Roślin, które mają właściwości lecznicze i rosną w cieniu jest całkiem sporo. Tu starałam się wybrać te, które mniej więcej znane są szerszej społeczności, a niekoniecznie traktowane jako zioła. No może za wyjątkiem czosnku niedźwiedziego. Ciężko go pomylić z konwalią, a to ze względu na czosnkowy zapach.

Monika Capińska

Jestem absolwentką studiów na kierunkach rolniczych i ochrony środowiska. Zafascynowana światem roślin, w swoim ogrodzie kolekcjonuję stare odmiany roślin ozdobnych, owocowych oraz warzyw. W między czasie piszę artykuły i poradniki o uprawie i pielęgnacji roślin.

Zostaw Swój Komentarz Poniżej :)