Jako jedne z pierwszych owoców w sezonie (krajowych) pojawiają się truskawki. Oprócz nich są jeszcze poziomki, ale ze względu na rozmiar oraz wielkość plonowania mają mniejsze znaczenie. Tak wiec jeśli marzy się nam kobiałka pełna czerwonych owoców na początku czerwca, należy zacząć pracę już w sierpniu.
Wybór miejsca pod truskawki
Ze względu na smak polecam, aby było ono najbardziej słoneczne w naszym ogrodzie. Owoce będą słodkie, aromatyczne i nawet ze średnio dobrej odmiany można całkiem dużo wyciągnąć.
Gleba
Truskawki najlepiej rosną i są najsmaczniejsze na glebie:
- przepuszczalnej;
- średnio żyznej;
- bogatej w potas;
- lekko wilgotnej;
- lekko kwaśnej.
Jak jednak uzyskać takie miejsce jak nasz ogród to sama glina, albo i piach? Wierzcie mi, da się.
Przygotowanie stanowiska pod truskawki
Warto zacząć od przekopania miejsca pod truskawki wiosną. Następnie usuwamy wszystkie korzonki chwastów. Kolejno warto dorzucić trochę kompostu i gliny jeśli to jest piach, albo piasku i kompostu jak to jest glina. Na tym stanowisku wysiewamy w rzędach:
- aksamitkę;
- fasolkę szparagową niską;
- czosnek/cebulę.
Aksamitka zniszczy nicienie w naszym miejscu pod truskawki (okropne szkodniki), a fasolka wzbogaci je w azot (tylko musimy ją wycinać, a nie wyrywać). Za to czosnek i cebula zniwelują ryzyko chorób grzybowych (szara pleśń).
Przygotowujemy miejsce pod truskawki
Posadzony wiosną czosnek wyrywamy jak tylko zacznie żółknąć i zostawiamy w altanie do wysuszenia na tydzień czy dwa. Zwykle termin zbierania czosnku przypada około początku sierpnia. Za to fasolkę do tego czasu też powinniśmy już zużyć na bieżąco do obiadu. Wycinamy ja przy samej ziemi. Zawadzające aksamitki też możemy już wyciąć i następnie przekopać poletko. W przypadku słabej ziemi można dorzucić trochę kompostu.
W sierpniu sadzimy truskawki
Sierpień to trochę nietypowy czas na sadzenie truskawek, ale jak najbardziej optymalny. Z grządki zeszły nam warzywa, jest ona odchwaszczona, spulchniona przez korzenie i nawieziona. A w handlu mamy dostępne piękne i młode flance. Posadzone truskawki w sierpniu ukorzenią się do jesieni.
Zawiązywanie pąków na owoc u truskawek
Bardzo ważna i istotna informacja. Pąki owocowe u truskawek indukowane są podczas dnia krótkiego, czyli jesienią. Dlatego też sadząc je w sierpniu, otrzymamy pierwszy i dość duży plon właśnie wiosną następnego roku!
W ten sposób skracamy maksymalnie czas od posadzenia do zbiorów.
Rozstawa w jakiej sadzimy truskawki
Uważam, że nie ma sensu zagęszczać zbytnio rozstawy krzewów. Spójrzcie zresztą na te zdjęcia. Krzewy posadzone w sierpniu, na wiosnę w fazie kwitnienia wyglądają naprawdę imponująco, a za rok będą jeszcze większe. Więc te 35 x 50 cm między krzewinkami to najbardziej optymalna przestrzeń. Ma ona też istotne znaczenie przy zapewnianiu przewiewu. Po deszczu krzaczki szybciej obsychają, tak jak i owoce, a dzięki temu grzyby maja utrudniony rozwój.
Choroby truskawek
Na to ile uda nam się truskawek zebrać i zjeść ma wpływ także ich zdrowotność. Krzewy rosnące na optymalnie przygotowanym stanowisku, raczej nie chorują. Jeśli nasze miejsce nie jest na przewiewie oraz lekko zacienione to warto sadzić truskawki na podwyższonych rzędach.
Ściółkowanie truskawek
Wyłożenie słomą międzyrzędzi chroni owoce przed brudem, a także zatrzymuje wilgoć w glebie. Ściółkę rozkładamy w fazie kwitnienia truskawek. Ma ona też tą zaletą, że rozkładająca się słoma dostarcza nawozu.
Sadzenie czosnku w truskawkach
Czosnek posadzony w truskawkach nie zachwyci nas swoim plonem, ale za to zminimalizuje ryzyko wystąpienia szarej pleśni na owocach. Dlatego możemy kilka główek kupionych na targu poświęcić na posadzenie między sadzonkami w rzędach. Ja akurat używam do tego celu czosnek ozimy, ale jary też się nada.
Obrywanie wąsów truskawek
Od połowy maja a w przypadku niektórych odmian w późniejszym czasie truskawki tworzą pędy przybyszowe. Należy je usuwać, gdyż roślina zamiast w owoce idzie w produkcję młodych roślin. Po zbiorze truskawki należy skosić, a wytworzone sadzonki albo przesadzić na nowe miejsce, albo wyrzucić, gdyż zagęszczając plantację zmniejszamy plon. Nie da się prowadzić hodowli w obu kierunkach.
Tak więc o ile tylko mamy możliwość, starajmy się sadzić truskawki w sierpniu. To najbardziej optymalny termin. Jeśli boimy się, że silne mrozy nam zniszczą rośliny, to możemy wyścielić rzędy liśćmi z orzecha czy słomą dla ochrony korzeni. Truskawki musimy odnawiać co około 4 lata w innym miejscu. Pielęgnacja polega też na usuwaniu rozłogów, jak tylko się pojawią, gdyż one silnie osłabiają rośliny. Są odmiany, które mają mało rozłogów, ale ja stawiam bardziej na smak niż na wygląd i sadzę te odmiany, które mają dużo rozłogów i smaczne owoce.
Przepięknie kwitną i są łatwe w uprawie. Szkoda że są tak rzadko sadzone w ogrodach.