Kiedy przesadzać paprocie w ogrodzie

Paprocie w ogrodzie to rewelacyjne rośliny, niekiedy ciężko je wręcz zastąpić innymi gatunkami. Warunkiem powodzenia w ich uprawie jest wybór odpowiedniego miejsca. Są wręcz niesamowite w zestawieniach z innymi gatunkami bylin w ogrodach romantycznych i leśnych. Jak dbać o paprocie w ogrodzie? Kiedy przesadzać paprocie? Jak często podlewać paprocie w ogrodzie?

Paprocie dobrze rosną w ocienionych miejscach ogrodu. Dla wielu taki zakątek jest trudny do zagospodarowania i często zostaje potraktowany jako miejsce do sadzenia byle czego. Dzięki paprociom można stworzyć w takim miejscu niesamowity zakątek.

Czas na przesadzanie paproci w ogrodzie

REKLAMA

Jak większość bylin, paprocie ogrodowe najbezpieczniej przesadzać wczesną wiosną. Wtedy mamy największą pewność, że przyjmą się nam w nowym miejscu bez uszczerbku. Równie dobrze sprawdza się też okres jesienny, kiedy rośliny przygotowują się do zimy. Jest to dla nich najmniej stresowe i latem będziemy się cieszyć pięknymi pióropuszami zielonych liści.

paproć języcznik zwyczajny w ogrodzie
pixabay.com; Paproć języcznik zwyczajny.

Przesadzanie paproci latem. Czy to ma sens?

Nie polecam osobiście przesadzać paproci ogrodowych latem. Tym bardziej w środku upalnych wakacji. Jednak różnie to bywa i czasem nie mamy wyjścia. Wtedy wiele nie ryzykujemy i wystarczy pamiętać o paru kilku czynnościach:

  • przesadzamy paprocie ogrodowe z jak największą ilością ziemi, polecam wykopać sadzonki z bryłą gleby wielkości wiadra 10 l i w takim też warto je przenieść na nowe miejsce, by jak najmniej ziemi się osypało z korzeni;
  • przed przekopaniem należy podlać dobrze ziemię wokół sadzonek;
  • po posadzeniu w nowym miejscu, około 15 cm od sadzonki robimy dołek w formie miski na 10 cm głęboki i wlewamy tam co dzień wodę;
  • po posadzeniu okrywamy naszą paproć na dwie trzy doby kartonowym pudełkiem, osłoni ją to od  nadmiernego parowania i promieni słonecznych;
  • jeśli paproć ma sporo liści, a ziemia osypała się z korzeni należy wyciąć połowę z nich, w innym wypadku usuwamy tylko kilka zewnętrznych.
Młoda paproć w ogrodzie
pixabay.com; Paproć ogrodowa wiosną.

Sadzenie latem paproci ogrodowych rosnących w doniczkach

Centra ogrodnicze czy internetowe sklepy z sadzonkami rozpieszczają nas i większość gatunków roślin możemy kupować od wiosny do jesieni w doniczkach. Tak rosnące rośliny mogą być z powodzeniem sadzone o ile ziemia nie jest zamarznięta na „kość”. Paprocie ogrodowe rosnące w doniczkach przyjmą się bardzo dobrze w nowym miejscu. Jest tylko jeden haczyk. Paprocie ogrodowe po posadzeniu muszą mieć wilgotne podłoże do czasu aż dobrze się ukorzenią, co może trwać nawet miesiąc!

Gdzie przesadzać paprocie w ogrodzie

To nie wszystko jedno gdzie wsadzimy naszą paproć w ogrodzie. Przyznaję się iż zdarzyło mi się ususzyć naprawdę piękny okaz paproci. To było jeszcze na początku mojej przygody z ogrodnictwem. Wsadziłam paproć w miejscu gdzie było sporo słońca i mało wilgoci. Oczywiście podlewanie sobie odpuściłam i po paru tygodniach został tylko uschnięty badyl. Paprocie ogrodowe sadzimy w miejscu wilgotnym i ocienionym, w glebie próchnicznej, lekko kwaśnej.

Ciemne i wilgotne miejsce w ogrodzie idealne nie tylko dla paproci

Wszędzie tam gdzie rośnie mech, a wilgoć utrzymuje się dwa razy dłużej, można wsadzić z czystym sumieniem nasze paprocie. Razem z paprociami dobrze rosną inne gatunki roślin cieniolubnych. Jeśli zastanawiamy się co posadzić w pobliżu paproci to warto zwrócić uwagi na rośliny takie jak funkie, storczyki czy bergenie.

Paprocie ogrodowe dobrze wyglądają w miejscach gdzie mogą być wyeksponowane. Nie w każdym ogrodzie można zrobić gąszcz z paproci, który tak naprawdę dobrze się prezentuje w ogrodach leśnych, a nie każdy takim dysponuje. Niekiedy wystarczy kilka sadzonek, które sprawią, że miejsce nabierze nowego wymiaru i z mało atrakcyjnego stanie się przyjemnym dla oka zakątkiem.

Monika Capińska

Jestem absolwentką studiów na kierunkach rolniczych i ochrony środowiska. Zafascynowana światem roślin, w swoim ogrodzie kolekcjonuję stare odmiany roślin ozdobnych, owocowych oraz warzyw. W między czasie piszę artykuły i poradniki o uprawie i pielęgnacji roślin.

Zostaw Swój Komentarz Poniżej :)