Kiedy przesadzać piwonie w ogrodzie

Piwonia to bylina lub niewysoki krzew występujący naturalnie w rejonie Eurazji. W Chinach była uprawiana z początku jako roślina lecznicza i dopiero po jakimś czasie trafiła do ogrodu jako kwiat ozdobny. Piwonia posiada nie tylko ogromne i eleganckie kwiaty. Jest też rośliną długowieczną, potrafi kwitnąć kilkadziesiąt lat w jednym miejscu w ogrodzie.

Pielęgnacja piwonii

Obfite oraz coroczne kwitnienie piwonii można uzyskać poprzez odpowiednią pielęgnację tych pięknych roślin. Wbrew pozorom nie jest to trudne do osiągnięcia.

REKLAMA

Piwonia lubi gleby z domieszką gliny, przepuszczalne i żyzne, ale toleruje też słabszej jakości podłoże. Jest odporna na suszę w lecie. Takie wymagania ma najczęściej uprawiana piwonia ogrodowa, która rośnie bez problemu nawet pod ogromnymi orzechami, w odległości około 3 metrów od pnia.

Ta biała piwonia rośnie w sąsiedztwie orzecha włoskiego.

Ścinanie piwonii

Pozostałości kwiatów ścina się tuż po opadnięciu płatków, aby roślina nie wysilała się wydawaniem nasion. Jeśli tego nie zrobimy, to ilość kwiatów w następnym roku będzie zauważalnie mniejsza.

Zielone pędy zostawia się aż do naturalnego zamarcia. Suche łęty wyłamuje się wczesną wiosną, przed ruszeniem wegetacji. Należy je spalić lub wyrzucić na bio odpadki, gdyż mogą na nich zimować grzyby lub inne przetrwalniki chorób.

Przesadzanie piwonii

Optymalnym terminem na sadzenie i przesadzanie piwonii jest czas od połowy sierpnia do późnej jesieni. Nawet przesadzona w początku listopada piwonia powinna się ukorzenić. Pamiętać należy o podlewaniu posadzonych roślin, gdy jest sucho oraz okryciu karpy warstwą ściółki.

Piwonie żółte

Odmiany piwonii o żółtej barwie kwiatów to prawdziwa gratka, do niedawna były nawet trudno dostępne, ale na rynku jest ich coraz więcej.

Żółte odmiany piwonii bywają kapryśne.

Alice Harding – piwonia Delavay o żółtych kwiatach

Peonia o ładnych kwiatach pełnych z żółtymi płatkami delikatnie na bokach strzępiastymi. Pachnące kwiaty chowają się pomiędzy liśćmi, mają tendencję do zwieszania się. Kwiaty duże nawet do 20 cm średnicy, zdarzą się iż niektóre są półpełne.

La Lorraine – posiada łososiowo żółte kwiaty – piwonia Delavay

Posiada ogromne, osiągające nawet 20 cm kwiaty o żółtych lekko łososiowo nabiegłych kwiatach. stara odmiana uzyskana w 1913 roku. Prawdziwa piękność ogrodowa.

REKLAMA

Prairie Charm – mieszaniec piwonii o żółtych kwiatach

Kwiaty ma półpełne do pełnych, żółte i pachnące z czerwonymi smugami na płatkach i ich nasady. Płatki mają charakterystyczne strzępy na końcach.

Piwonie w kolorze białym

Kwiaty białych odmian piwonii czasem zabarwiają się delikatnie żółcią albo różem. Są też ciekawe odmiany z dodatkiem koloru bordowego i czerwonego. Białe piwonie dobrze sprawdzają się jako kwiaty w ogrodach białych.

Biała piwonia Ezra Pound

Odmiana należąca do gatunku krzewiastych piwonii Rocka. Odmiana o pojedynczych płatkach korony z ciemną plamką u ich nasady. Łatwa w uprawie, efektowna piwonia krzewiasta, o bardzo ładnych kwiatach.

Godaishu to piękna odmiana biało kwitnącej piwonii

Pochodząca z Japonii odmiana piwonii krzewiastych, ma półpełne kwiaty o kształcie spłaszczonej kuli. Pylniki wewnątrz kwiatu w kolorze żółto kremowym. Wyróżniają ją duże, śnieżnobiałe kwiaty, które pojawiają się końcem wiosny na krzewie.

Avalanche

Odmiana piwonii chińskiej o dużych nabitych płatkami kwiatach w kolorze praktycznie czystej bieli. Wyróżniają się one nie tylko wielkością, ale też wspaniałym zapachem.

Florence Nicolls

Również odmiana piwonii chińskiej posiada sporej wielkości kwiaty w barwie białej z lekko postrzępionymi płatkami. Intensywny zapach oraz liczne kwitnienie sprawiają, że jest to bardzo polecana odmiana do ogrodów.

REKLAMA

Odmiany piwonii o kwiatach ciemnych

Po kwiatach białych czas na kontrastowe, które w swoim zamiarze mają wprowadzić do ogrodu dynamikę.

Ciemne kwiaty piwonii wyróżniają się.

Walter Mains

Odmiana piwonii zielnych wyróżniająca się ciemno karminową barwą kwiatu. Płatki korony są luźne, zebrane w szeroki pompon, wewnątrz znajdują się zrośnięte pręciki w kolorze karminowo żółtym wyglądające jak twór z rafy koralowej.

Red Charm

Stara odmiana zielnych piwonii o kwiatach ciemnej czerwieni. Zewnętrzne płatki są duże, wewnętrzne węższe, lekko postrzępione i tworzą duży pompon. Same kwiaty osiągają nawet 20 cm średnicy!

Alexandra

Warto wspomnieć o tej odmianie należącej jak powyższe do zielnych. Jej kwiaty do okazałych nie należą, ale mają bardzo ciemny kolor, podkreślony dodatkowo żółtymi, bardzo licznymi pylnikami.

Hatsugarasu

Pochodząca z Japonii odmiana piwonii Rocka o średniej wielkości półpełnych kwiatach. Płatki w kolorze ciemnego wina, czerwono czarne z jasnymi żółtymi pylnikami. Jeszcze ciemniejsze kwiaty posiada odmiana Ye Guang Bei.

Piwonie o kwiatach łososiowych

Odmiany piwonii o kwiatach w barwie łososiowym znane są już ponad 100 lat! Tak to prawda, jedną z nich jest Souvenir d`Etienne Mechin.

Łososiowe kwiaty piwonii są bardzo dekoracyjne.

Nike ta piwonia ma śliczne łososiowej barwy kwiaty

Odmiana piwonii uprawnej (Delavay) o półpełnych kwiatach w kolorze różowo-łososiowo-pomarańczowym. Wewnątrz kwiatu wyraźnie widoczne ciemne plamki u nasady płatków, otoczone wianuszkiem żółtych pręcików.

Coral Sunset to odmiana o soczyście koralowej barwie kwiatów

Przepiękna piwonia zielna o kwiatach koralowo łososiowych. W czasie kwitnienia ciężko przejść obok niej obojętnie, gdyż naprawdę wyróżnia się kolorem na rabacie. Kwiaty są półpełne, duże z żółtymi pylnikami.

Souvenir d`Etienne Mechin to piwonia kwitnąca na łososiowy kolor

To stara odmiana piwonii o pięknych, pełnych kwiatach przebarwiających się na łososiowo różowy kolor. Płatki są niejednolicie wybarwione, niekiedy ze srebrnym połyskiem, na krawędziach jaśniejsze, wewnątrz ciemniejsze.

Mrówki na kwiatach piwonii

Na pąkach piwonii można zaobserwować często wizytę mrówek. Zbierają one z nich słodki nektar, który zbiera się między płatkami piwonii. Na szczęście kwiatom nie czynią tym żadnej szkody, aczkolwiek jest podejrzenie iż mogą roznosić choroby.

Mrówki nie wyrządzają kwiatom szkód.

Uprawa piwonii w ogrodach ogranicza się do ściółkowania oraz ścinania przekwitłych kwiatów. Poza tymi zabiegami można wcale nawet nie pamiętać o tych roślinach przez resztę roku. w czasie kwitnienia niektóre okazy mogą wymagać palikowania z powodu ciężkich kwiatów. Zwłaszcza po obfitych opadach deszczu.

O piwoniach wspominam jeszcze w innym artykule https://ogrodowygaszcz.pl/wieloletnie-kwiaty-do-ogrodu-bez-wykopywania/

źr. zdjęć: pixabay.com, własne zbiory

Źródła:

Piwonie, B. Grabowska i T. Kubala, Poznań 2011

Monika Capińska

Jestem absolwentką studiów na kierunkach rolniczych i ochrony środowiska. Zafascynowana światem roślin, w swoim ogrodzie kolekcjonuję stare odmiany roślin ozdobnych, owocowych oraz warzyw. W między czasie piszę artykuły i poradniki o uprawie i pielęgnacji roślin.

1 Komentarz:

  1. Od wielu lat mam piwonie w ogrodzie,ale nie wiedzialam,ze nie powinno sie jej obcinac po zakwitnieciu.Dziwilam sie dlaczego kazdego roku sa mniejsze kwiaty.W tym roku zostanie na rabacie az do wiosny.Dobra rada.Dzieki.

Zostaw Swój Komentarz Poniżej :)