Kiedy siać kwiaty wieloletnie

Kwiaty wieloletnie należą do bylin. Posadzone w jednym miejscu kwitną przez kilka lat. Niektóre z nich nawet kilkanaście. Aby mieć je w swoim ogrodzie można posadzić gotowe sadzonki albo otrzymać je z nasion.

Siejemy czy rozsadzamy?

Goździk brodaty

Zarówno siew jak i rozsada mają swoje plusy i minusy. O tym, które przeważają, zależy w dużej mierze specyfika naszego ogrodu i możliwości czasowe.

Siew bylin za i przeciw

Siejąc byliny z nasion musimy się liczyć z tym, że nie będą one w 100% takie same jak roślina mateczna. Jeśli jeszcze są to nasiona z wolnego, niekontrolowanego zapylenia to musimy wiedzieć, że nowe rośliny będą całkiem inne jak ta, z której braliśmy nasiona.

Zaletą jest to, że nowe kwiaty mogą być o wiele ładniejsze i odporniejsze niż roślina mateczna. Niewątpliwie istotną dla wielu rolę ma też ich cena. Nasiona są o wiele tańsze niż sadzonki i jeśli zbywa nam na czasie, to siew jest jak najbardziej polecany.

Goździk brodaty

Byliny z rozsady

Co jakiś czas musimy odnawiać naszą kępę bylin i wyrzucać stare kępy, a zostawiać tylko młode odrosty. Wybieramy do tego celu najładniejsze, pozostałe możemy przesadzić w inne miejsce, a nadmiar oddać chętnym. Na pewno grupę odbiorców znajdziemy na Facebooku czy innych mediach z okolicy, którzy przyjmą od nas sadzonki.

Kiedy rozsadzamy byliny

Byliny sadzimy wiosną, albo jesienią. Wykopujemy całe kępy i wyrzucamy stare odrosty, a młode i dorodne, zdrowe zostawiamy. Ziemię pod bylinę wykopujemy i wymieniamy na świeżą. W ten sposób młoda sadzonka będzie miała podłoże wolne od chorób i niewyjałowione.

Byliny przesadzamy w rękawicach dla ochrony dłoni i korzeni przed bakteriami

Kępę bylin najlepiej jest rozdzielać ostrym nożem, rwąc na kawałki możemy uszkodzić korzenie czy kłącza.

Jak kupować byliny w sklepie

Wiosną, jeśli nie zauważymy młodych odrostów to znak, że nie przetrwałą zimy. A już na pewno jeśli gałązki się kruszą w dłoniach. Można zamówić rośliny w sklepie internetowym albo przeglądnąć ofertę miejscowych ogrodniczych. Kupując sadzonkę w ogrodniczym sklepie musimy zwrócić uwagę na to, czy ma przyrost świeżych młodych listków. Jeśli nie, odpuśćmy sobie.

Hartowanie sadzonek

Jeśli kupimy sadzonki wiosną, a nie daj panie ogrodniku jeszcze z marketu, gdzie cały czas temperatura jest dość wysoka, to musimy rośliny zahartować. W tym celu zostawiamy ją w miejscu chłodnym, ale tam gdzie nie grozi jej mróz. Po kilku dniach sadzonka jest gotowa, aby ją wysadzić do gruntu. Pod warunkiem, że nie grożą jej już przymrozki. Dotyczy to zarówno sadzonek robionych w domu na parapecie, jak i tych kupowanych w sklepach.