Kolejny krzew raczej mało popularny w nowoczesnych ogrodach. A warto zwrócić na niego uwagę, ze względu na przepiękny zapach kwiatów oraz wartość użytkową.
Kwiaty o zapachu szarlotki
To nie jest wcale mit. Kielichowiec wonny posiada ciemnoczerwone, albo raczej bordowe wręcz kwiaty w dotyku aksamitne i o niebiańskim zapachu ciepłej szarlotki. Kwitnienie zaczyna się na początku czerwca i potrafi trwać do końca lata. Warto sadzić go w miejscach wypoczynku albo obok ścieżek na osłoniętych stanowiskach aby móc upajać się jego zapachem.
Jako przyprawa
Kora tego krzewu może być z powodzenie wykorzystywana w kuchni wszędzie tam gdzie stosujemy cynamon. Jedynie nasiona i liście tego gatunku zawierają trujące substancje, z tego względu nie należy ich zbierać.
Stanowisko i pielęgnacja kielichowca
Kielichowiec wonny jest całkowicie mrozoodporny i tylko młode krzewy wymagają okrycia jedliną na zimę. Starsze osobniki nie wymagają już takich zabiegów. Oczywiście w chłodniejszych regionach Polski warto dmuchać na zimne i wybierać dla tych roślin bardziej osłonięte stanowiska.
Wybieramy miejsce
Aby zapach był naprawdę mocny warto sadzić kielichowca tak jak jaśminowiec w zacisznych i słonecznych miejscach. Wtedy aromat jabłek z cynamonem można wdychać do woli. Dobrym wyborem będzie miejsce przy balkonie, tarasie lub altanie.
Najmocniej pachnie w zacisznym miejscu
Kielichowiec najlepiej prezentuje się solo kiedy rośnie w pełnym słońcu lub półcieniu. Co do gleby to ma przeciętne wymagania. Jednak preferuje umiarkowanie wilgotne stanowiska o żyznym podłożu. W swojej ojczyźnie rośnie nad brzegami rzek i w widnych lasach. Co do odczynu jest w miarę tolerancyjny
Niewątpliwą zaletą krzewu jest jego odporność na szkodniki i choroby. Dlatego mogę go polecić do ogrodów dla zapracowanych. Nie trzeba się martwić w jego przypadku mączniakami czy mszycami, które mogą oszpecić roślinę. Kielichowiec wonny to krzew, który warto mieć w ogrodzie.
Przepięknie kwitną i są łatwe w uprawie. Szkoda że są tak rzadko sadzone w ogrodach.