Krzewy kwitnące w ogrodzie – lilak pospolity

Jeden z najpopularniejszych krzewów ozdobnych na wsiach – lilak zwłaszcza fioletowy do dziś na podkarpackich wsiach można spotkać jego pozostałości. Jeszcze kilkanaście lat temu co druga posesja przy bramce przyozdobiona była lilakiem białym lub fioletowym.

Jakiego koloru mogą być kwiaty lilaka

Zwany potocznie bzem (nie mam pojęcia dlaczego) lilak może mieć kwiaty w różnych barwach. Od barwy białej poprzez różową, po fioletową, a nawet żółtą. Odmiany lilaków różnią się miedzy sobą wysokością, pokrojem krzewu, wielkością wiech kwiatowych czy odcieniem kwiatów. Od XIX wieku znane są odmiany pełnokwiatowe lilaka.

1. Kwitnący krzew lialaka.

Pełnokwiatowe odmiany lilaka

Znaleźć można kilka odmian lilaków o pełnych kwiatach. Większość z nich jest pachnąca.

Lilak pełnokwiatowy w kolorze fioletu to:

  • Katerine Havemeyer.

Biały lilak pełnokwiatowy:

  • Mme Lemoine.
2. Lilak pełnokwiatowy niebiesko-fioletowy.

Bez lilak o kwiatach fioletowych

Oczywiście i w przypadku fioletowo wybarwionych lilaków znaleźć możemy niebanalne rodzynki. Ciekawostką są  na przykład takie odmiany jak:

  • odmiana lilaka węgierska – fioletowo wybarwione kwiaty o bardziej strzępiastej budowie;
  • Palibin – to karłowa odmiana dorastająca do około metra wysokości i prawie tyle samo szerokości.

Lilak o kwiatach żółtych

Pięknie wybarwione na żółto kwiaty posiada lilak o nazwie Primrose, to jedna z flagowych odmian tego gatunku. Kwiaty nie wybarwiają się jednak na cytrynowy kolor, są raczej delikatne, kremowe.

3. Odmiana lilaka o kremowych kwiatach, jaśniejszych od Primrose.

Lilak o kwiatach różowych

Znanych jest kilka odmian o kwiatach w tym kolorze, jedną z ciekawszych jest Krasavica Moskwy o jasnoróżowej barwie kwiatów. Ciemnoróżowe kwiaty soczyście wybarwione posiada odmiana lilaka Superba.

4. Lilak o kwiatach jasnoróżowych.

Wymagania lilaka

Miejsce dla lilaka powinno być słoneczne, wytrzymuje on okresowe susze pod warunkiem, że jest już dobrze zakorzeniony.

Gleba dla lilaka

Ziemia pod lilaka powinna być przepuszczalna, może być gliniasta, ale koniecznie z dodatkiem piasku. Najlepiej sprawdza się podłoże z próchnicą, piaskiem oraz rodzimej gleby. Jeśli naturalnie w ogrodzie jest piaszczyste podłoże, to warto dodać pod lilaka gliny i próchnicy.

Podlewanie lilaka

Woda jest ważna dla wszystkich roślin, w przypadku lilaka musimy pilnować aby nie było jej za dużo, niekorzystnie jeśli stoi ona w obrębie jego korzeni. Podlewanie lilaka ogranicza się tylko do okresów suszy oraz tuż po posadzeniu.

Pielęgnacja lilaków

Aspektem pielęgnacji lilaków jest nie tylko odpowiednie nawożenie, ale też cięcie, które pobudza roślinę do wytwarzania nowych zawiązków kwiatowych.

Kiedy ciąć lilaka

Regularnie przycinany krzew lilaka kwitnie co roku obficie. Oczywiście na wielkość kwiatów ma też wpływ nawożenie i jakość gleby oraz stanowisko. Lilaki tnie się w dwóch terminach:

  • po zimie wycinamy uschnięte pędy oraz wiotkie gałęzie rosnące nieregularnie wokół krzewu;
  • latem do dwóch tygodni po kwitnieniu należy odciąć kwiatostany wraz z kilkoma centymetrami gałązki.

Lilaki z których pozyskuje się kwiaty do flakonów kwitną obficie co roku.

Nawożenie lilaków

Krzewy kwitnące oraz owocujące wymagają nawożenia. W przypadku lilaków wystarczy zasilić go kompostem w czasie kwitnienia lub nawozem do roślin kwitnących. Powinna też się dobrze sprawdzić gnojówka pokrzywowa, żywokostowa czy z mniszka lekarskiego. Na słabszych glebach nawozić najlepiej w dwóch terminach:

  • wiosną w czasie rozwoju liści;
  • latem po przycięciu kwiatostanów, ale nie później niż pod koniec lipca.

Bez lilak to wdzięczny krzew kwitnący do ogrodu, nie sprawia kłopotów, rzadko choruje, jest odporny na zanieczyszczenie środowiska. Warto zwrócić uwagę na odmiany niskopienne lilaków. Ciekawie wyglądają też niskie odmiany krzewiaste, z których można wykonywać obwódki wzdłuż alejek oraz ścieżek.

źródła:

zdj. pixabay.com