Ładne aranżacje na balkonie przyciągają oko, a i samemu miło jest usiąść w wygodnym fotelu z kubkiem kawy w ręku. Takie spokojne sobotnie poranki, kiedy świat budzi się powoli do życia, a my zerkamy na niego zza parawanu z kwiatów.
Gatunki kwiatów balkonowe i wiszące
Jeśli chodzi o balkonowe gatunki kwiatów to mamy ich mnóstwo. Zła wiadomość jest taka, że wymagają słońca przez większość dnia. Co w takim razie jeśli mamy balkon głównie w cieniu?
Nie oznacza to całkowitej rezygnacji z roślin ani jednostajnej zwykłej egzystencji w parze z bluszczem pospolitym. Możemy wybierać wśród takich gatunków jak:
- fuksje – różowe, fioletowe, białe;
- niecierpki – białe, różowe, fioletowe;
- koleusy– o różnobarwnych liściach;
- trawy cieniolubne – kostrzewa
Poza tym, każdy z powyższych gatunków występuje w wielu wersjach kolorystycznych. Także wybór mamy naprawdę duży.
Gatunki do cienia wzniesione
Jeśli jednak chcemy w cieniu zrobić aranżację z roślin rosnących pionowo w górę, to mamy do wyboru trochę inny repertuar.
- prymulki,
- dąbrówka rozłogowa,
- cebulice,
- krokusy,
- miodunki,
- sasanki,
- kokorycze,
- przylaszczki,
- zawilce,
- lilia złotogłów.
Warzywa
Dobrym rozwiązaniem jeśli chodzi o balkon w cieniu będą też różnego rodzaju zioła czy warzywa, które tolerują takie warunki. Będą to:
- buraczki ćwikłowe;
- selery;
- sałata;
- groszek;
- koperek.
Należy zaznaczyć, że za każdym razem jeśli mówimy o cieniu to raczej mamy na myśli światło rozproszone jakie panuje pod drzewami albo słońce tylko przez część dnia.
Rośliny do mocnego cienia
Całkowity cień jaki rzuca budynek, bez dostępu słońca jest skrajnie niekorzystny dla roślin. Ewentualnie wyrosną tam tylko skrajnie tolerancyjne gatunki:
- bluszcz pospolity;
- tojeść rozesłana – w cieniu będzie miała mniej kwiatów;
- kopytnik pospolity;
- miodunka ćma i pstra;
- szczawik zajęczy.
Często zdarza się tak, że mimo posadzenia rośliny w warunkach dla niej optymalnych nie rośnie ona zbyt dobrze. Dzieje się tak, ponieważ także wietrzność miejsca, wymakanie i inne czynniki mają wpływ na nie. Tym trudniejsza jest uprawa w pojemnikach, gdzie każdy urlop bez pomocy technologii nawadniającej albo sąsiadki może zniszczyć roślinki.
Przepięknie kwitną i są łatwe w uprawie. Szkoda że są tak rzadko sadzone w ogrodach.