Kwiaty miododajne – jak uprawiać jeżówkę

Jeżówka to gatunek kwiatów wieloletnich o różnej wielkości, barwie kwiatów i terminie kwitnienia. Jest popularny i chętnie sadzony w ogrodach, ale warto sadzić też jeżówkę w pasiekach. Ich zaletą jest nie tylko ładny wygląd, ale też miododajność oraz spora odporność na okresowe braki wody w glebie.

Jeżówka występuje w różnych wersjach, kolorystycznych, wysokościowych, wielkości kwiatów. Niektóre odmiany posiadają kwiaty dwubarwne. Najpopularniejszą odmianą jest jeżówka purpurowa o kwiatach wielkości około 10 cm. Są to kwiaty wieloletnie, które dobrze zimują w naszych warunkach klimatycznych.

Piękna dwubarwna odmiana jeżówki.

Teoretycznie wystarczyłoby obsadzić rabatę różnymi odmianami jeżówek, aby mieć wielokolorową i kwitnącą od połowy lata rabatę. Może ktoś z Was takie coś posiada u siebie?

Jak uzyskać własne sadzonki jeżówki

Sadzonki jeżówki można uzyskać bardzo łatwo w domowych warunkach. Wystarczy jeśli dysponujemy miejscem, w którym zapewnimy nasionom kiełkowanie, a młodym sadzonkom wzrost.

Siew jeżówek wiosna

Najlepiej przygodę z siewem zacząć wiosną. Przyda nam się:

  • ziemia do siewu;
  • pojemniki o wysokości 5 cm i dziurami w dnie do odprowadzenia wody;
  • podstawka pod pojemnik;
  • żwirek – opcjonalnie;
  • nasiona jeżówek – każdą odmianę siejemy do innego pudełka;
  • ołówek do podpisania pudełek – data siewu, odmiana;
  • folia do okrycia pudełek z góry, aby zapewnić nasionkom stałą wilgoć.

Do pojemnika dajemy wilgotną ziemię, wysiewamy nasiona, zraszamy i stawiamy na podstawce wysypanej żwirkiem. Przy podlewaniu uzupełniamy poziom wody w podstawce, aby był równo z kamykami.

Jeżówki łatwo uzyskać z siewu. Te kwiaty są chętnie odwiedzane przez owady zapylające.

Jak gęsto siać jeżówki?

Nasiona siejemy w pewnej odległości od siebie. Warto wziąć pod uwagę zasadę 3 odległości i wysiewać nasiono od nasiona w odległości trzykrotności długości nasion od siebie. Jakkolwiek by nie patrzeć, to odstępy należy zachować około 1 cm. O wiele łatwiej będzie pikować małe roślinki do osobnych pojemników.

Pikowanie jeżówek do pojemników

Kolejnym krokiem jest przesadzenie wybranych okazów do osobnych pojemników. W takim wypadku dobrze jest zainwestować w wielodoniczki inaczej kuwety. W nich młode sadzonki podrosną na tyle, że będzie je można wysadzić na miejsce stałe. Wielkość takich kubeczków powinna wynosić około 4 cm głębokości i tyle samo szerokości. W mniejszych rośliny będą miały zbyt ciasno.

Najlepiej jest siać mieszankę odmian o różnych kolorach kwiatów.

Jak duże kuwety wybrać dla jeżówek

Zależy, jak szybko chcemy je wysadzić na miejsce stałe czy dalej do pojemników. Jeśli latem mają trafić na miejsce stałe, to wystarczy je przesadzić do większych pojemników. Jeśli mają iść do doniczek, to mogą być średniej wielkości kuwety.

Z jakimi roślinami komponować jeżówki

Jeżówki najlepiej rosną w słonecznym miejscu, w cieniu są wątłe i słabiej kwitną. Dobrze się komponują razem z floksami wiechowatymi, różami, piwonią oraz krwawnicą. Akurat jeżówki kwitną w tym czasie, kiedy te rośliny kończą i przedłużają kolory na rabacie.

Ta łososiowa jeżówka dobrze wygląda solo.

Jeżówki występują w różnych kolorach:

  • żółtym;
  • czerwonym;
  • pomarańczowym;
  • białym;
  • różowym;
  • biało-zielonym;
  • kremowym;
  • różowo-pomarańczowym;
  • zielonym;
  • łososiowym.

Czy jeżówki nadają się na łąki kwietne?

Jeżówki dość dobrze sprawdzają się jako dodatek w kompozycjach na łąkach kwietnych. Jest to fajna roślina, która przedłuża atrakcyjność łąki w czasie, gdy maki, złocienie, chabry i inne kwiaty już przekwitną.

Dzięki jeżówkom wiele pszczół i trzmieli ma pożytek pod koniec lata

Jeżówki są kwiatami miododajnymi, jest to wartościowy pożytek dla pszczół. Zwłaszcza dla małej ilości pni i gdy nie ma możliwości przewożenia pszczół na pożytki. Hobbyści z powodzeniem mogą w ten sposób zapewnić pszczołom nektar w drugiej połowie lata.

Kolorowych kwiatów nigdy za mało w ogrodach i domach, miejscu pracy, kawałkach wolnej ziemi czy zmarnowanej trawy. Po drugie kwiaty mogą być dobrym sposobem, aby powstrzymać amatorów taniego parkowania, przed wjeżdżaniem na teren porośnięty trawą. Wysoko rosnące jeżówki zasłaniają miejsce i nie jest je tak łatwo zniszczyć. W dobrze dobranym miejscu jeżówka jest samoobsługowa. Aczkolwiek lubi sporo nawozu, więc nie zapomnijmy o tym, zwłaszcza wiosną.

źr. zdjęć: pixabay.com