Kwitnące krzewy w ogrodzie – żylistek

Lubicie podziwiać kwiaty w ogrodzie? Polubicie też żylistek. Pięknie kwitnący krzew żylistka jest widoczny z daleka, a przy okazji uwielbiany przez pszczoły.

Jak duży rośnie żylistek?

Krzew żylistka może osiągnąć nawet kilka metrów wysokości, na szerokość również rozrasta się dość mocno. Zazwyczaj jest to 2-3 metry ogrodu zajęte przez dorosły krzew żylistka, ale mi się zdarzyło podziwiać giganta sporo większych rozmiarów.

REKLAMA

Wysokość oraz szerokość krzewu żylistka łatwo ograniczyć poprzez coroczne cięcie.

Kwiaty żylistka

Żylistek kwitnie w pierwszej połowie lata. Kwiaty w zależności od gatunku ma białe, biało różowe, lub ciemno różowe. Zebrane po kilka w niewielkie grona, które rosną dość gęsto na pędzie, praktycznie co kilka centymetrów.

kwiaty żylistka
źr. ogrodowygaszcz.pl Kwitnący żylistek to gratka zarówno dla pszczół jak i wielbicieli kwitnących ogrodów.

Pszczoły oraz inne owady zapylające chętnie odwiedzają kwitnący krzew żylistka, dlatego warto im postawić w pobliżu czystą wodę do picia.

Jak pielęgnować żylistek

Krzew żylistka jest odporny na prażące słońce, ale pod warunkiem, że ma wilgotną glebę. W Polsce można z powodzeniem go posadzić w formie żywopłotu od południowej strony parceli. Poza tym każde miejsce lekko ocienione i słoneczne będzie dla niego idealne.

Ziemia dla żylistka

Jak już wspomniano, żylistek znosi dobrze ocienione stanowiska. Ziemia pod nim powinna także odprowadzać wodę po deszczu. Dobra jest średnio żyzna, do żyznej, gliniasta z domieszką piasku. Jeśli mamy praktycznie sam piasek, dobrze jest go wzbogacić w glinę oraz kompost.

Podlewanie żylistka

W bardzo upalne dni, jeśli mamy gorzej utrzymującą wodę glebę to należy krzew żylistka podlać. Starszy krzew dobrze znosi okresowe braki wody, młode okazy warto ściółkować kompostem, korą, skoszoną trawą.

Jaki nawóz wybrać dla żylistka

Wieloskładnikowy nawóz do roślin kwitnących będzie dla żylistka idealny. Ważny jest termin dawkowania nawozu.

REKLAMA
  • pierwszą dawkę stosujemy wiosną w czasie rozwoju liści;
  • drugą dawkę w trakcie kwitnienia, a najlepiej tuż przed, kiedy widać bielące się pączki;
  • trzecią dawką warto wzmocnić krzew po kwitnieniu.

Dawkę roczną dla krzewu należy dobrać w zależności od wieku rośliny, jakości gleby. Zawsze lepiej jest dać mniej nawozu niż spalić roślinę stosując go zbyt dużo.

Kiedy i jak ciąć żylistek

Przycinanie żylistka nie jest tak proste jak cięcie krzewuszki, ale bardzo łatwo się tego nauczyć.

  • pędy po przekwitnięciu – ucinamy nad najniżej położonym rozgałęzieniem;
  • pędy, które nie kwitły – skracamy o 1/3;
  • stare pędy – co roku na przedwiośniu wycinamy kilka starych pędów, na których nie tworzy się zbyt wiele kwiatów.

Cięcie pędów po przekwitnięciu wykonujemy latem mniej więcej jeszcze w czerwcu, tak do dwóch tygodni po opadnięciu kwiatów. Żylistek to krzew sporych rozmiarów, jednak z powodzeniem możemy korygować jego wielkość za pomocą sekatora. Docenimy na pewno jego walory ozdobne, zwłaszcza w pełni kwitnienia. Jest to krzew ozdobny warty poleceniu dla osób, które nie mają dużo czasu do pielęgnacji ogrodu.

Monika Capińska

Jestem absolwentką studiów na kierunkach rolniczych i ochrony środowiska. Zafascynowana światem roślin, w swoim ogrodzie kolekcjonuję stare odmiany roślin ozdobnych, owocowych oraz warzyw. W między czasie piszę artykuły i poradniki o uprawie i pielęgnacji roślin.

2 Comments:

  1. Bardzo praktyczny i ciekawy wpis. Brakuje mi tylko informacji kiedy kwitnie. Pozdrawiam
    Magda

    • Monika Capińska

      Witaj Magdaleno 🙂 żylistek kwitnie akurat teraz czyli na początku lipca do końca miesiąca. Zależy też jaka odmiana i w jak bardzo słonecznym miejscu rośnie. Pozdrawiam

Zostaw Swój Komentarz Poniżej :)