Maliny – jak uprawiać te smaczne owoce

Uprawa malin nie jest wcale wymagającym dużo pracy przedsięwzięciem. Najważniejsze jest przygotowanie stanowiska pod nie, tak aby nie zarastały chwastami oraz same nie pojawiały się poza obszarem dla nich przeznaczonym.

Wybór i przygotowanie miejsca pod maliny

Na początek warto zaznaczyć, że malina pochodzi z ekotopu leśnego, w którym panują specyficzne warunki. Tak więc, jak najwierniejsze ich odtworzenie na naszej działce daje nam nie tylko gwarancje bezproblemowej uprawy, ale również osiągnięcia pożądanego smaku i aromatu w owocach.

Wybór miejsca niezwykle istotny

REKLAMA

Przy wyborze miejsca należy zwrócić uwagę na to, aby było ono maksymalnie nasłonecznione i nie za suche ani nie za wilgotne. Połacie działki w których stoi woda po deszczu odpadają, natomiast mocno suche miejsca dobrze jest poprawić poprzez nawiezienie gliny i humusu (kompostu rozłożonego).

Przygotowanie stanowiska

Na początek należy pozbyć się z danego miejsca chwastów. Można to zrobić za pomocą oprysków, które jednak nie są bez wpływu na nasze zdrowie. Osobiście polecam zaopatrzyć się w niezadrukowaną, szarą tekturę, którą należy rozłożyć na określonej powierzchni pod maliny i zostawić do jesieni.

Wybór odmian i sadzenie malin

Maliny najlepiej jest chyba sadzić jesienią oraz wiosną. Rozłożona tektura na pewno nie tylko zniszczyła chwasty, ale stworzyła takie warunki, że większość zwierząt glebowych wykonała za nas przekopywanie działki.

Jakie odmiany malin są najlepsze

Mam kilka odmian w tym parę jest nienazwanych. Jednak standardowo najlepszą od lat jest w polskich warunkach:

  • Polka,
  • Polana,
  • Pokusa,
  • Poranna Rosa – żółte owoce.

Poranna Rosa

Są to odmiany powtarzające owocowanie, z czego ostatnia z wymienionych ma owoce koloru żółtego.

Jak sadzić maliny

Jeśli nie mamy miejsca odchwaszczonego za pomocą kartonów należy je przekopać wyciągając przy okazji korzenie. Ziemia po takim zabiegu musi osiąść około 2 tygodnie. Następnie wyznaczamy rzędy co 40 cm i sadzimy krzewy co około 30 cm. Maliny nie wolno sadzić zbyt głęboko, powyżej korzeni jest taki odcinek ciemniejszej kory, on powinien być w połowie zakryty.

Ściółkowanie ważna rzecz

Najistotniejszym zabiegiem w przypadku malin jest wyłożenie rzędów ściółką. Ma ona za zadanie zatrzymać wodę w glebie, ograniczyć chwasty oraz ochronić korzenie przed mrozem. Najlepiej do tego celu użyć liście z drzew liściastych (byle nie były z chorobami), iglastych, szyszki. Co roku należy tylko uzupełniać warstwę ściółki dosypując świeżej.

REKLAMA

Monika Capińska

Jestem absolwentką studiów na kierunkach rolniczych i ochrony środowiska. Zafascynowana światem roślin, w swoim ogrodzie kolekcjonuję stare odmiany roślin ozdobnych, owocowych oraz warzyw. W między czasie piszę artykuły i poradniki o uprawie i pielęgnacji roślin.

Zostaw Swój Komentarz Poniżej :)