Melisa – właściwości i uprawa tego aromatycznego ziela

Ziele melisy znane jest od wieków. Aromatyczne listki zawierają olejek cytronelowy. Podkreślają smak napojów chłodzących, mają działanie uspokajające, a przy tym są cenną rośliną dla pszczół.

Sadzonki melisy czy nasiona?

Zdecydowanie lepiej jest zakupić gotową sadzonkę melisy i wysadzić ją w ogrodzie. Koszt takiej sadzonki jest niewielki, natomiast uprawa z nasion wymaga sporo czasu i może zakończyć się niepowodzeniem. Poza tym już w pół roku po posadzeniu, nie licząc okresu zimy, możemy cieszyć się świeżymi listkami melisy. Bardzo dobrze współgra smakowo z miętą pieprzową.

Miejsce dla melisy

Melisa do uzyskania aromatycznych liści potrzebuje dużo słońca. Ziemia powinna być przepuszczalna z zawartością wapnia. U mnie największe krzewy melisy rosną w miejscu nasłonecznionym i w suchej glebie. Jest to lekka glina z dużą zawartością piasku. Korzenie melisy rozrastają się w glebie dość mocno. Należy mieć to na uwadze sadząc obok melisy inne rośliny.

Zdj. Monika C. Melisa w ogrodzie w słonecznym miejscu.

Zastosowanie melisy

Melisa znana jest nam z apteki, wiele lekarstw ziołowych na uspokojenie zawiera ziele melisy w mniej lub bardziej przetworzonej formie. Ziele świeżo zebrane jest bardziej aromatyczne, mocniejsze w smaku, gdyż strata składników jest minimalna. Ziele melisy ma właściwości uspokajające. Samo wdychanie aromatu melisy jest swego rodzaju aromaterapią.

Kwiaty melisy przyciągają owady

Kwitnąca melisa działa jak afrodyzjak dla wielu gatunków owadów. Duża zawartość nektaru w zakamarkach kwiatów jest nie lada przysmakiem dla owadów. Dzięki temu możemy obserwować wiele ciekawych gatunków, które chętnie odwiedzają taką stołówkę.

Z drugiej strony należy wziąć pod uwagę iż kręcące się w pobliżu rośliny pszczoły i trzmiele nie są doborowym towarzystwem do odpoczynku. Lepiej więc melisę posadzić w bezpiecznej odległości od ścieżki oraz miejsca odpoczynku.

Jakiej przestrzeni potrzebuje melisa

U mnie był to placyk o średnicy około 50 centymetrów – jednak po kilku latach melisa się tak rozrosła, że obecnie zajmuje około metr kwadratowy przestrzeni. Pędy rosną sporej długości, tak że latem wymagają podparcia.

Zdj. Monika C. Melisa po kilku latach zajmuje już sporą część działki.

Jakie zioła mogą rosnąć w sąsiedztwie melisy

Melisa w odpowiednim dla siebie miejscu rozrasta się dość mocno i nie zostawia innym roślinom zbyt wiele miejsca. U mnie najlepiej w jej pobliżu radzą sobie takie gatunki jak:

  • róża damasceńska;
  • szałwia lekarska;
  • ruta.

Najładniej wygląda zestawienie melisy z różą damasceńską. Natomiast z siwą szałwią tworzy mocny kontrast. Dlatego nie wszystkim może się to podobać. Melisa to bardzo wdzięczna bylina dorastająca do sporej wielkości. Może nawet być problemem w ogrodzie jeśli się rozsieje. Na bieżąco należy więc usuwać młode siewki, a kwiaty tuż po przekwitnięciu należy wyciąć na wysokość około 10 centymetrów. Dzięki temu możemy się cieszyć świeżymi listkami aż do jesieni.

Monika C