Najładniejsze polskie kwiaty

Przyzwyczailiśmy się do wielu gatunków zagranicznych i takie mamy zazwyczaj w sklepach, ale na naszych łąkach też kwitnie wiele przepięknych okazów flory, których inne rejony świata mogę tylko pozazdrościć. Część z nich mogę być prawdziwą ozdobą naszych ogrodów. Oczywiście nie pozyskujemy gatunków chronionych z natury.

Na słoneczne rabaty

Rośliny łąkowe z natury są wymagające. Potrzebują stanowiska odpowiednio nawiezionego z zawartością próchnicy oraz wilgotnego. Zaopatrzyć można się w sadzonki kwiatów w sklepie ogrodniczym, albo wysiać nasiona kwiatów wieloletnich.

Różowe kwiaty

REKLAMA

Wśród róż na pewno nie zgubi się Krwawnica pospolita. jej przepiękne koloru fuksji kłosy stojące do góry widać już z daleka. Poza tym zaczyna kwitnąć wtedy gdy królowa kwiatów pozbywa się ostatnich pąków. Krwawnica potrafi kwitnąć praktycznie do jesieni. A i wzrost ma nieprzeciętny nawet ponad 1,5 m!

Krwawnica pospolita

Krwawnica pospolita

Niebieski kwiatek z łąk

Drugim wartym uwagi okazem jest Bodziszek łąkowy. Jego niebieskie kwiaty nie pozostaną w ogrodzie niezauważone. Rosnąc tworzy okazałą kępę, która potrafi kwitnąć praktycznie przez całe lato. Najlepiej nadaje się do obsadzania ścieżek ale nie tylko. Na rabatach z innymi kwiatami będzie wyglądał równie szlachetnie.

Pnącza

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że popularny bluszcz co wije się nieraz i kilka pięter w górę pochodzi z naszych lasów. Dokładniej grądów ale nie tylko. Jest to gatunek dość tolerancyjny. W lasach nie wolno go zbierać, a w sprzedaży jest około 50 odmian więc jest w czym wybierać.

Chmiel

Kojarzy się z piwem 🙂 wiem, ale wcześniej zdobił brzegi naszych rzek zanim trafił do uprawy. Jest to gatunek dwupienny, a do ogrodowych celów najlepiej brać żeńskie okazy, które pod koniec lata obsypują się dekoracyjnymi szyszkami. Są one surowcem zielarskim. Można robić z nich kąpiele odprężające, ale też świetnie wywar działa na włosy.

Okrywowe

Jest też kilka gatunków, które z powodzeniem możemy  użyć jako kobierca do okrycia połaci pustych między kwiatkami wysoko rosnącymi.

Przetacznik Bobowniczek

Posiada ładne, grube ciemnozielone liście i śliczne niebieskie kwiatki niewielkie, ale zebrane w wiechy wyglądają naprawdę uroczo. Poza tym kwitnie naprawdę długo, praktycznie od maja do jesieni. Nada się na miejsca słoneczne, ale odpowiednio wilgotne.

Tojeść rozesłana

To kolejna roślinka naszych gajów. Lubi wilgoć i cień. Rośnie tworząc długie wiszące pędy, które dekoracyjnie wyglądają jak mogą wisieć. Ładnie prezentuje się na murkach czy posadzona w pojemnikach. Idealna do cienia, poradzi sobie tam gdzie inne już dawno zmarniały. Kwiaty pojawiają się od wiosny do jesieni.

REKLAMA
Tojeść rozesłana

Tojeść rozesłana na wilgotnym trawniku

Jastrzębiec

Jest to niewielki kwiatuszek idealny na suche stanowiska mocno wyeksponowane do słońca. Z małej rozetki omszonych liści wyrasta na około 10 cm kwiat w formie koszyczka tak jak jest to u mniszka lekarskiego.

Mniszek lekarski

Kiedyś najbardziej pospolita roślina sadów i ogrodów, obecnie tępiona z zajadłością, jakiej chyba nawet perz nie doświadczył. Czym sobie to szlachetne zioło zasłużyło na taki los doprawdy nie wiem. Jest to bardzo pożyteczna roślina. Z kwiatów robi się syrop na kaszel, zasypuje cukrem potem odcedza, a na koniec utrwala niewielkim dodatkiem spirytusu. Z korzeni robi się herbatę. Z liści bielonych można robić sałatkę wiosenną.

Jak widać flora naszego kraju jest bardzo bogata w gatunki nadające się do ogrodów. Poza tym jest to swego rodzaju jeszcze nowość i niejednego gościa wprawimy w zdumienie zagajnikiem z krwawnicy czy kobiercem przetacznika bobowniczka.

Monika Capińska

Jestem absolwentką studiów na kierunkach rolniczych i ochrony środowiska. Zafascynowana światem roślin, w swoim ogrodzie kolekcjonuję stare odmiany roślin ozdobnych, owocowych oraz warzyw. W między czasie piszę artykuły i poradniki o uprawie i pielęgnacji roślin.

Zostaw Swój Komentarz Poniżej :)