Kwiaty w ogrodzie wielkości talerza obiadowego? Brzmi jak opowieść z wakacji w tropikach, plaża, gorące morze i bujna roślinność. A co jeśli można mieć takie cuda w naszym ogrodzie? Największe kwiaty ogrodowe osiągają w polskim klimacie nawet 30 centymetrów średnicy!
Miały być największe kwiaty, a są przeciętne? Co zrobić gdy kwiaty nie chcą rosnąć?
Wielkie kwitnące w innych ogrodach kwiaty, a w naszym takie mizerne. to problem wielu początkujących ale też zaawansowanych ogrodników. Zazwyczaj jest to złe dobranie warunków do wymagań rośliny. Po przesadzeniu w odpowiednie miejsce do dobrze dopasowanego podłoża, problem powinien rozwiązać się sam.
Największe, wieloletnie kwiaty ogrodowe
Mowa oczywiście o kwiatach wieloletnich, których nie trzeba wykopywać na zimę. Niektóre z nich to byliny, inne są krzewami, ciekawą propozycją do dużych ogrodów są drzewa o dużych i ładnych kwiatach.
Hibiskus bagienny to bylina o ogromnych kwiatach
bezspornym olbrzymim kwiatem jaki możemy posadzić w ogrodzie jest hibiskus bagienny. jego kwiaty osiągają nawet 30 centymetrów średnicy. To całkiem sporo. jest to bylina wieloletnia, która ma specyficzne wymagania. hibiskus bagienny wymaga miejsca:
- słonecznego;
- wilgotnego podłoża;
- osłonięcia od wiatru;
- żyznej ziemi;
- przykrycia korzeni przed mrozami np. liśćmi.
Clematis inaczej powojnik to pnącze o niesamowitych walorach ozdobnych
Pnącza to bardzo praktycznie rośliny ozdobne do ogrodu. Tym bardziej jeśli ich kwiaty należą do jednych z najbardziej zjawiskowych, jakie możemy mieć w ogrodzie. Największe kwiaty posiada clematis wielkokwiatowy, niektóre odmiany mają na dodatek kwiaty pełne o średnicy nawet do 25 centymetrów!
Ciekawe odmiany clematisów wielkokwiatowych:
- Kacper – odmiana o kwiatach ciemnoróżowych, pojedyncze płatki korony, osiągają średnicę do 25 centymetrów;
- Moonlight – odmiana powojnika o jasno żółtych kwiatach osiągających średnicę około 15 centymetrów;
- Countess of Lovelance – posiada pełne, niebiesko fioletowe kwiaty o średnicy do 20 cm;
- Mazury – polska odmiana clematisa o zawsze pełnych niebiesko zabarwionych kwiatach do 17 cm wielkości;
- Pafar – odmiana o różowych, pełnych kwiatach osiągających wielkość około 16 cm w dobrych warunkach;
- Isago – ciekawa odmiana powojnika o białych, półpełnych kwiatach z żółtymi pylnikami i o średnicy do 13 cm.
Sadząc powojniki możemy bardzo szybko w ciągu dwóch czy trzech lat z pustynnego krajobrazu w ogrodzie wyczarować urocze zakątki. Wystarczy zaprojektować podpory dla powojników i posadzić je tam gdzie chcemy mieć cień.
Magnolie
Ciekawostką u magnolii jest to, iż jest jednym z najstarszych drzew jakie powstały na ziemi, taką żywą skamieliną. Pamięta czasy dinozaurów, a jej kwiaty mają rachityczną budowę i są zapylane przez żuki, bo pszczół jeszcze nie było na świecie.
Magnolie o dużych i ciekawych kwiatach:
Black Tulip – odmiana magnolii o ciekawych, bordowych kwiatach w kształcie tulipanów;
Magnolia pośrednia Speciosa – kwiaty są w kolorze białym lub lekko różowym, osiągają wielkość nawet do 25 cm;
Magnolia Felix – posiada ogromne, różowe kwiaty osiągające nawet 30 cm średnicy, zakwita przed rozwojem liści i jest wytrzymała na mróz do -34o C;
Susan – odmiana magnolii o różowawych kwiatach osiągających nawet 25 cm wielkości, do tego są delikatnie pachnące;
Magnolia gwiaździsta– magnolia o ładnych jasnoróżowych lub białych kwiatach o średnicy minimum 15 cm.
Lilie o dużych kwiatach
Duże kwiaty posiadają też lilie, jest ich na rynku mnóstwo odmian, pachnących i bez zapachu, pełnokwiatowe i pojedyncze. Cebule lilii dobrze zimują w gruncie, zagrożeniem są dla nich karczowniki, które uwielbiają je zjadać.
Lilia azjatycka – charakteryzuje się sporej wielkości kwiatami w kształcie kielichów, występują odmiany o kwiatach pełnych, kwiaty są bez zapachu;
Lilia drzewiasta – osiąga spore rozmiary, dorasta nawet do 2 metrów wysokości i na jednej roślinie może być nawet 50 kwiatów! Co wygląda niesamowicie;
Lilie trąbkowe – posiadają kwiaty o ładnym trąbkowym kształcie, zwisającym na szypułkach, osiągają wielkość dłoni dorosłego człowieka, wszystko zależy zresztą od odmiany.
Przez lata hodowli powstało wiele odmian i mieszańców lilii, które wyróżniają się kolorem kwiatów, wielkością, długością kwitnienia, ilością kwiatów czy wysokością całej rośliny.
Rośliny o dużych kwiatach to ciekawa propozycja do ogrodów, z zastrzeżeniem iż najlepiej je sadzić w dużych przestrzeniach. Są wręcz niezastąpione w parkach miejskich czy prywatnych oraz ogrodach reprezentacyjnych. Dzięki temu że poszczególne odmiany kwitną w różnych terminach możemy cieszyć się ich widokiem prawie do jesieni.
Źródła: pixabay.com
Przepięknie kwitną i są łatwe w uprawie. Szkoda że są tak rzadko sadzone w ogrodach.