Naturalne czarne kwiaty do ogrodu

Nazw czarnych kwiatów wieloletnich, które można posadzić w ogrodzie. Zdjęcia czarnych kwiatów wraz z nazwami oraz opisem wymagań wymieniono poniżej. Najczęściej są to odmiany kolekcjonerskie, osiągające dość wysokie ceny, ale budżetowe też się znalazły w całym zestawieniu.

Czarny kolor kwiatów nie występuje w naturze, jest to zazwyczaj bardzo ciemny fiolet czy bordowy. Do najbardziej znanych należą na pewno malwa oraz kalla. Oczywiście ogrodnicy nie byliby sobą, gdyby nie wyhodowali odmian wielu innych roślin, które wyróżniają się prawie czarnym zabarwieniem kwiatów.

Rośliny cebulowe i byliny ogrodowe kwitnące na czarno

REKLAMA

Rośliny, których części nadziemne zasychają, a w gruncie zimuje tylko korzeń nazywami bylinami. Ich zaletą jest to, że rosnąć mogą wiele lat w tym samym miejscu.

Malwa ogrodowa czarna

Rośnie w formie rozety liści, wśród których w drugim i każdym kolejnym roku wyrasta wzniesiony nawet na ponad 2 metry pęd okryty kwiatami. Kolor płatków jest smolisty, czarny z białym środkiem.

czarna malwa
1. Kwiat czarnej malwy.

Malwa wymaga gleby przepuszczalnej oraz słonecznego miejsca. Rosnąca w gąszczu innych roślin częściej choruje na rdzę. Jej towarzystwo dobrze wpływa na wzrost i zdrowotność róż.

Kwiaty malwy to cenny surowiec zielarski, zbiera się je podczas suchej i słonecznej pogody, następnie suszy w cieniu. Herbata z kwiatów malwy posiada dużą zawartość antocyjanów.

Kalla czarna zimuje w gruncie

W naszym klimacie kalla inaczej zwana Cantedeskią należy do rodziny obrazkowatych, posiada piękne nakrapiane biało lśniące liście, a kwiaty w kształcie kielicha. Czarnego koloru kalla wyraźnie zaznacza się na tle innych roślin i pstrokatych liści.

Optymalna gleba dla kalli to próchniczna, przepuszczalna z dużą zawartością wilgoci. Na zimę okrywamy ją grubą ściółką z liści. Wtedy nie trzeba jej wykopywać, ale pierwsze liście pojawiają się dopiero pod koniec maja!

Ma podobne wymagania jak magnolia i zakwita w czasie, kiedy już na tym drzewie nie ma kwiatów.

REKLAMA

Czarny tulipan w ogrodzie

Black Tulip to nie tylko tytuł powieści Aleksandra Dumasa, ale też piękny kwiat ogrodowy. Odmiany z czarnym kolorem płatków to między innymi:

  • Black Parrot – tulipan papuzi;
  • Black Hero – tulipan pełnych;
  • Queen of Night – pojedynczy późny;
  • Fringed Black – tulipan ekskluzywny strzępiasty;
  • Black Jewel – również z grupy strzępiastych;
  • Continental – tulipan z grupy triumph.
czarny tulipan pełny
2. Czarny tulipan odmiana pełnokwiatowa.

Lilia w kolorze dark

Odmiana lilii Nightrider to soczyście czarna piękność o kształcie kielicha, jej kolor jest bardzo ciemny i faktycznie wydaje się wręcz czarny.

Preferuje glebę przepuszczalną i żyzną oraz słoneczne miejsce. To nie jedyna odmiana lilii o ciemnych kwiatach, którą możemy posadzić w ogrodzie.

Ciemiernik wschodni Double Black

Interesująca odmiana ciemiernika o prawie czarnych kwiatach. Zaletą tego gatunku jest pora kwitnienia, która w zależności od warunków pogodowych przypada na miesiące zimowe do wczesnej wiosny.

Lubi miejsca osłonięte, z dużą warstwą ściółki (kilkanaście cm wystarczy) oraz przepuszczalną glebę. Latem roślina przechodzi w stan spoczynku.

Piękne czarne orliki

Trochę zapomniane ogrodowe kwiaty orliki mają w swoim repertuarze prawie czarnokwiatowe odmiany. Orliki najlepiej rosną w lekko ocienionym miejscu, na rabacie, pod drzewami czy krzewami.

REKLAMA

Czarne bratki w ogrodzie

Mimo iż bratki są kwiatami jednorocznymi, to często są sadzone w ogrodach, same się też lubią w nich rozsiewać. Kwiaty bratka zazwyczaj mają wewnątrz dodatek innego koloru, żółtego, kremowego lub niebieskiego, a czasem nawet tych trzech.

czarny bratek
3. Czarny bratek przełamany niebieskim i żółtym wygląda bardzo elegancko.

Piękne czarne petunie

Najmocniej wybarwione czarne kwiaty posiada petunia. Mimo iż jest u nas uprawiana jako jednoroczna roślina, to z powodzeniem możemy ją zimować w domu.

czarna petunia
4. Czarna petunia ma piękny, mocny kolor kwiatów.

Czarnokwiatowa odmiana magnolii

Również wśród drzew znajdzie się piękność o bardzo ciemnych kwiatach. W przypadku magnolii kolor jest mocno bordowy, wpadający w czarny, ale do czerni kalli czy tulipanów daleko jej. Najciemniejsze kwiaty ma magnolia odmiany Black Tulip i Black Beauty.

magnolia black tulip
5. Magnolia Black Tulip ma kwiaty bardziej w kolorze burgundowym.

Wymagania magnolii są identyczne jak kalli i można te rośliny sadzić w swoim towarzystwie w odległości minimum 1-2 metrów od pnia drzewa. Czarne kwiaty od dawna fascynowały ogrodników i kolekcjonerów. Dlatego też powstało tyle odmian roślin kwitnących, które mają kwiaty w ciemnej barwie. Przy okazji warto dodać, że osiągają ceny wyższe niż odmiany kwiatów o pospolitych w przyrodzie kolorach. Niektóre z nich są wynikiem naturalnej mutacji inne uzyskano poprzez krzyżowanie ze sobą różnych odmian. Warto wiedzieć, że na niektórych glebach kwiaty się odbarwiają i z czarnej kalli z czasem może zrobić się bordowa czy wpadająca w fiolet.

źródła:

Kwiaciarstwo, B Chlebowski i K Mynett

zdj. pixabay.com

Monika Capińska

Jestem absolwentką studiów na kierunkach rolniczych i ochrony środowiska. Zafascynowana światem roślin, w swoim ogrodzie kolekcjonuję stare odmiany roślin ozdobnych, owocowych oraz warzyw. W między czasie piszę artykuły i poradniki o uprawie i pielęgnacji roślin.

Zostaw Swój Komentarz Poniżej :)